Ile można zarobić w Holandii

Kategoria artykułu: Praca w Holandii, Zarobki Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:
Ile można zarobić w Holandii

Z roku na rok do Holandii emigruje coraz więcej Polaków. Dzieję się tak za sprawą kilku czynników do których należy:
  • legalna, łatwo dostępna marihuana,
  • sprzyjające pracownikom prawo,
  • bliska odległość od Polski,
  • pozytywne nastawienie do życia Holendrów,
  • jedne z wyższych zarobków w Europie i to właśnie o zarobkach w Holandii dziś porozmawiamy.

Jednak na początku zanim przejdziemy dalej musimy zapoznać się z nienawidzonym w Holandii słowem wiekówka.

hydraulik holandia

Praca jako Hydraulik

Jesteś hydraulikiem i marzysz o lepszych zarobkach? Jeśli tak, może warto zastanowić się nad wyjazdem na kontrakt do Holandii?

Czytaj dalej >>

Co to jest wiekówka w Holandii

Według obowiązującego w Holandii prawa, pracodawca może (czytaj: na pewno z tego skorzysta) wypłacać pracownikowi poniżej 23 roku życia niższą pensje. Co jeszcze ciekawsze, niektóre agencje pracy biorą pod uwagę Twój wiek rocznikowy, a inne kierują się dokładną datą urodzin. Warto o tym pamiętać przy wyborze agencji pracy. W praktyce wiekówka wygląda następująco:
 Ustawowa płaca minimalna brutto obowiązująca w Holandii od 1 stycznia 2018
Wiekmiesięcznatygodniowadniówka
22 lata i starszy€ 1.578€ 364,15€  72,83
21 lat€ 1.341,30€ 309,55€ 61,91
20 lat€ 1.104,60€ 254,90€ 50,98
19 lat€ 867,90€ 200,30€ 40,06
18 lat€ 749,55€ 172,95€ 34,59
17 lat€ 623,30€ 143,85€ 28,77
16 lat€ 544,40€ 125,65€ 25,13
15 lat€ 473,40€ 109,25€ 21,85

Poznaliśmy już teorię, a teraz czas na praktykę! Aktualnie za godzinę pracy w Holandii możemy dostać od 8,77 do 9,55 za godzinę brutto. Rozbieżność ta wynika z różnych rodzajów pracy. Jeżeli praca jest prosta i nie wymaga od pracownika nawet zbytniego zaangażowania to na pewno nie będzie lepiej płatna. Jeżeli praca będzie wymagała od pracownika zaangażowania, wyższej sprawności fizycznej lub będzie odbywać się w trudniejszych warunkach stawka godzinowa powinna być wyższa.

Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.

Jednak sama stawka godzinowa to za mało by wyliczyć nasze przybliżone zarobki. Pracując w Holandii przez agencję pracy należy pamiętać że są miesiące w których przepracujesz niecałe 30 godzin tygodniowo, a są też takie w których musisz pracować po 50 i więcej godzin. Jakby tego było mało to dzięki CAO pracując o odpowiednich godzinach przysługują Ci odpowiednie dodatki.

Ile można zarobić w Holandii

Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz doświadczenia trzeba stwierdzić, że w skali całego roku zarobki są bardzo rozbieżne. W odpowiednich okresach, kiedy firma ma bardzo dużo pracy możesz zarobić od 350€ do nawet 500€ na rękę tygodniowo. Takie okresy to lipiec i sierpień oraz końcówka października, listopad i grudzień. Jednak po aktywnych okresach przychodzą słabsze miesiące. Wtedy albo albo tracisz pracę bo firma nie potrzebuje już dodatkowych pracowników albo pracujesz jedynie po kilkanaście godzin dziennie zarabiając 100€ – 150€ tygodniowo.

Jeżeli więc chcesz przyjechać do Holandii jedynie na kilka miesięcy to wybierz odpowiednio wcześnie których z “gorących” miesięcy. Pisaliśmy o tym w artykule: praca na święta w Holandii, sezonowa praca w Holandii oraz wakacyjna praca w Holandii. Jeżeli chcesz zostać w Holandii na dłużej to pamiętaj o gromadzeniu jak największej ilości oszczędności, które pomogą Ci przetrwać trudniejsze miesiące.

Warto jest także wybrać agencję która docenia solidnych pracowników i daję im możliwość pracować przez dłuższy okres czasu. Jednak nie jest to takie proste. Obecnie holenderski rynek jest przepełniony pracownikami i agencję mogą przebierać do woli w pracownikach.

To może Cię zainteresować!

czy warto emigrowac do holandii

Czy warto wyjechać do Holandii w 2019 roku

Huczny Sylwester już za nami, a my rozpoczynamy Nowy Rok. Na pewno dla części osób będzie on rokiem emigracji.

Czytaj dalej >>
flaga Holandii

Flaga Holandii

Holenderska flaga nie należy do skomplikowanych - tworzy ją prostokąt składający się z trzech poziomych pasów. Czerwień, biel i

Czytaj dalej >>
Praca w szklarni

Praca w szklarni

Jeżeli szukasz pracy w Holandii z pewnością trafiłeś już na oferty pracy dotyczące pracy przy roślinach. Nie ma w

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu