Ile można zarobić w Holandii

Kategoria artykułu: Praca w Holandii, Zarobki Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:
Ile można zarobić w Holandii

Z roku na rok do Holandii emigruje coraz więcej Polaków. Dzieję się tak za sprawą kilku czynników do których należy:
  • legalna, łatwo dostępna marihuana,
  • sprzyjające pracownikom prawo,
  • bliska odległość od Polski,
  • pozytywne nastawienie do życia Holendrów,
  • jedne z wyższych zarobków w Europie i to właśnie o zarobkach w Holandii dziś porozmawiamy.

Jednak na początku zanim przejdziemy dalej musimy zapoznać się z nienawidzonym w Holandii słowem wiekówka.

Co to jest wiekówka w Holandii

Według obowiązującego w Holandii prawa, pracodawca może (czytaj: na pewno z tego skorzysta) wypłacać pracownikowi poniżej 23 roku życia niższą pensje. Co jeszcze ciekawsze, niektóre agencje pracy biorą pod uwagę Twój wiek rocznikowy, a inne kierują się dokładną datą urodzin. Warto o tym pamiętać przy wyborze agencji pracy. W praktyce wiekówka wygląda następująco:
 Ustawowa płaca minimalna brutto obowiązująca w Holandii od 1 stycznia 2018
Wiekmiesięcznatygodniowadniówka
22 lata i starszy€ 1.578€ 364,15€  72,83
21 lat€ 1.341,30€ 309,55€ 61,91
20 lat€ 1.104,60€ 254,90€ 50,98
19 lat€ 867,90€ 200,30€ 40,06
18 lat€ 749,55€ 172,95€ 34,59
17 lat€ 623,30€ 143,85€ 28,77
16 lat€ 544,40€ 125,65€ 25,13
15 lat€ 473,40€ 109,25€ 21,85

Poznaliśmy już teorię, a teraz czas na praktykę! Aktualnie za godzinę pracy w Holandii możemy dostać od 8,77 do 9,55 za godzinę brutto. Rozbieżność ta wynika z różnych rodzajów pracy. Jeżeli praca jest prosta i nie wymaga od pracownika nawet zbytniego zaangażowania to na pewno nie będzie lepiej płatna. Jeżeli praca będzie wymagała od pracownika zaangażowania, wyższej sprawności fizycznej lub będzie odbywać się w trudniejszych warunkach stawka godzinowa powinna być wyższa.

Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.

Jednak sama stawka godzinowa to za mało by wyliczyć nasze przybliżone zarobki. Pracując w Holandii przez agencję pracy należy pamiętać że są miesiące w których przepracujesz niecałe 30 godzin tygodniowo, a są też takie w których musisz pracować po 50 i więcej godzin. Jakby tego było mało to dzięki CAO pracując o odpowiednich godzinach przysługują Ci odpowiednie dodatki.

Ile można zarobić w Holandii

Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz doświadczenia trzeba stwierdzić, że w skali całego roku zarobki są bardzo rozbieżne. W odpowiednich okresach, kiedy firma ma bardzo dużo pracy możesz zarobić od 350€ do nawet 500€ na rękę tygodniowo. Takie okresy to lipiec i sierpień oraz końcówka października, listopad i grudzień. Jednak po aktywnych okresach przychodzą słabsze miesiące. Wtedy albo albo tracisz pracę bo firma nie potrzebuje już dodatkowych pracowników albo pracujesz jedynie po kilkanaście godzin dziennie zarabiając 100€ – 150€ tygodniowo.

Jeżeli więc chcesz przyjechać do Holandii jedynie na kilka miesięcy to wybierz odpowiednio wcześnie których z “gorących” miesięcy. Pisaliśmy o tym w artykule: praca na święta w Holandii, sezonowa praca w Holandii oraz wakacyjna praca w Holandii. Jeżeli chcesz zostać w Holandii na dłużej to pamiętaj o gromadzeniu jak największej ilości oszczędności, które pomogą Ci przetrwać trudniejsze miesiące.

Warto jest także wybrać agencję która docenia solidnych pracowników i daję im możliwość pracować przez dłuższy okres czasu. Jednak nie jest to takie proste. Obecnie holenderski rynek jest przepełniony pracownikami i agencję mogą przebierać do woli w pracownikach.

To może Cię zainteresować!

koncert Sławomira w Tilburgu

Koncert Sławomira w Tilburgu

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego piosenki lecą na każdej dobrej imprezie, a jeden z jego hitów

Czytaj dalej >>
Comic Con

Comic Con w Utrechcie

Już za dwa tygodnie, w weekend 24 i 25 listopada w Utrechcie odbędzie się największy Comic Con w Holandii.

Czytaj dalej >>
gdzie na tulipany

Gdzie i kiedy na tulipany do Holandii?

W dzisiejszych czasach, holenderskie tulipany to już nie tylko obiekt handlu, ale narodowa atrakcja, którą oglądać zjeżdżają się ludzie

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu