Jarmarki Bożonarodzeniowe w Holandii 2019

In Atrakcje w Holandii

Święta coraz bliżej, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Holandii.

Jarmarki Bożonarodzeniowe – Historia

Pierwsze jarmarki zaczęły pojawiać się już w średniowieczu. Przełom XII oraz XIII wieku, był czasem w którym potrzeba handlu i wymiany towarami było coraz większa, dlatego zaczęto organizować specjalne targi (czyli jarmarki) na których pojawiali się kupcy z innych miast oraz regionów i handlowali z lokalną ludnością. Początkowo jarmarki były organizowane przy okazji świąt kościelnych – wynikało to z faktu, że kościoły były zazwyczaj zlokalizowane w centrum miast, miasteczek i wsi oraz posiadały wokół siebie niezbędną przestrzeń, umożliwiającą ustawienie licznych straganów i wozów.

Jednak z czasem, na skutek dużego rozwoju komunikacji oraz odkryć geograficznych zaczęto odchodzić od organizowanych raz na jakichś czas jarmarków. Zamiast tego, zaczęły pojawiać się stacjonarne targowiska, który odbywały się regularnie w określone dni.

Jeżeli natomiast chodzi o same Jarmarki Bożonarodzeniowe, połączone ze nadchodzącym Świętem Bożego Narodzenia to zaczęto je organizować od 1294 roku. Pierwszy z nich odbywał się w Wiedniu, a pomysł ten podłapał kolejno Innsbruck oraz Salzburg.

Następnie Jarmarki Bożonarodzeniowe, zaczęto organizować w Niemczech. Pierwszy niemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy (po niemiecku Weihnaschtsmarkt) odbył się w 1393 roku we Frankfurcie.

Dziś, Jarmarki Bożonarodzeniowe są organizowane niemal w każdym większym mieście w Europie i nie tylko. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie, trzech najlepszych – oczywiście według nas – Jarmarków Bożonarodzeniowych w Holandii.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Amsterdamie – 13.12 – 26.12.2019

Nasze zestawienie zaczniemy od stolicy Holandii, w której organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy o nazwie ice village – jest to już czwarta edycja tego wydarzenia. Jarmark organizowany jest na Museumplein, w pobliżu Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha i Muzeum Stedelijk. Wejście na Jarmark jest darmowe i co ciekawe, trwa on od 13 grudnia do aż 26 grudnia, co oznacza że możemy go odwiedzić nawet w Wigilie czy dwa dni Bożego Narodzenia.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Amsterdamie będziecie mogli pojeździć na łyżwach, napić się grzanego wina lub gorącej czekolady, jak również spróbować poffertjes lub oliebollen.

Jarmark na wodzie w Leiden – 13.12 – 24.12.2019

W 2016 roku został uznany, za najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie – odwiedziło go wtedy blisko 150 000 osób. W przeciwieństwie od tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, Jarmark w Leiden organizowany jest w kanałach wodnych tego historycznego miasta. Oprócz licznych straganów, występów artystycznych czy jazdy na łyżwach, możecie tutaj odbyć także wyjątkowy zimowy rejs miejskimi kanałami.

Królewski jarmark w Hadze – 12.12 – 23.12-2019

Bardzo rozległy Jarmark Bożonarodzeniowy, w którym znajdują się atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku. Organizatorzy przygotowali liczne wystąpienia chórów oraz zespołów teatralnych. Dodatkowo, oprócz tradycyjnej kuchni holenderskiej, znajdziecie tutaj jakże stragany ze specjałami niemieckiej kuchni.

Oto nasze zestawienie, trzech najlepszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Holandii w 2019 roku. A jakie są Wasze typy?

Mobile Sliding Menu