Praca w Holandii – jak przygotować się do wyjazdu?

In Praca w Holandii

Praca w Holandii – jak przygotować się do wyjazdu?

Holandia jest atrakcyjnym kierunkiem, który wybierają Polacy szukający pracy za granicą. Znalazłeś zatrudnienie w Niderlandach? Dowiedz się, jak zorganizować podróż, co ze sobą zabrać i jak przygotować się do pobytu w tym kraju.

Zorganizuj dojazd

Choć pierwsza myśl w tej kwestii to najczęściej własny samochód, rzeczywistość bardzo często modyfikuje tego typu plany. Holandia nie jest krajem przyjaznym dla zmotoryzowanych, dlatego znacznie korzystniejszym rozwiązaniem są busy do Holandii. Dzisiejsze firmy przewozowe znacznie podniosły jakość swoich usług w stosunku do standardów sprzed kilku-kilkunastu lat. Na co zwrócić uwagę, wybierając bus z Polski do Holandii?

  • Przewóz door to door – czyli transport spod Twojego domu bezpośrednio pod wskazany adres. Taka podróż jest bardzo wygodna, a dzięki niej unikasz przesiadek lub organizowania transportu w obcym kraju.
  • Codzienne kursy – wiele firm przewozowych kursuje codziennie, dzięki czemu łatwo będzie zaplanować podróż w dogodnych terminach.
  • Nowoczesna flota – bezpieczne i komfortowe busy do Holandii to dziś standard. Klimatyzacja, Wi-Fi czy porty ładowania USB znacznie podnoszą jakość podróży.

Busy do Holandii, które dają gwarancję komfortowej podróży, oferują przewozy osobowe poEuropie.pl.

Co ze sobą zabrać?

Przed każdą zagraniczną podróżą należy upewnić się, że posiadasz ważne dokumenty. Jako że Holandia i Polska są członkami Unii Europejskiej, dokumentem tym może być dowód osobisty, choć paszport również spełni wszystkie wymagania.

Drugim niezwykle ważnym przedmiotem jest oczywiście telefon. Na wypadek nieoczekiwanych problemów warto zapisać w nim kontakty do instytucji, które mogą udzielić pomocy, np. do najbliższego konsulatu lub ambasady Rzeczypospolitej Polskiej. Przed wyjazdem warto też upewnić się, że telefon nie posiada blokady SIM Lock, aby na miejscu móc skorzystać z usług lokalnego operatora.

Czy brać ze sobą żywność?

Niekoniecznie. Ceny w Holandii są dość przystępne, a jeśli podejmujesz pracę w miejscowości położonej blisko granicy z Niemcami, po zakupy możesz wybrać się do niemieckich sklepów, w których ceny są nieco niższe.

Nie zapomnij wyrobić numeru BSN

BSN to indywidualny numer mieszkańca, który wyrobisz w lokalnym urzędzie w Holandii. Umożliwia on podjęcie legalnej pracy, a także – w razie konieczności – korzystanie z ubezpieczenia. Aby wyrobić numer BSN, musisz posiadać ważny dokument, tj. dowód osobisty lub paszport.

Wykup ubezpieczenie EKUZ

Przed wyjazdem z Polski warto udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ w celu zakupienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w Holandii będziesz mieć możliwość refundowanego korzystania z opieki zdrowotnej oraz wykupywania leków na receptę.

Język holenderski

W Holandii nie będziesz mieć żadnych problemów z porozumieniem się w języku angielskim. Jednak w dobrym tonie jest umieć choćby w podstawowym stopniu porozumiewać się języku urzędowym kraju, do którego się wyjeżdża. Warto mieć zatem przy sobie kieszonkowy słowniczek lub rozmówki. Znajomość holenderskiego daje też lepsze perspektywy na znalezienie ciekawszego zajęcia.

Mobile Sliding Menu