Zakup auta w Holandii

In Komunikacja, Życie w Holandii
Zakup auta w Holandii

Jeżeli już od jakiegoś czasu przebywasz w Holandii i znudziła Cię już ciągła jazda do pracy rowerem, na pewno myślisz nad zakupem własnego samochodu. W kraju tulipanów, zakup samochodu oraz jego przerejestrowanie jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce.

Samochód z drugiej ręki

Ogłoszenia osób chcących sprzedać samochód można spotkać wszędzie. Najwięcej z nich znajdziecie na stronie marktplaats.nl, która jest odpowiednikiem naszego olx.pl (dawniej tablicy.pl), ale także na ścianach ogłoszeniowych w sklepach oraz bezpośrednio na samochodach stojących na ulicy. zobacz artykuł o internetowych wyszukiwarkach samochodów w Holandii

Decydując się na zakup samochodu od osoby prywatnej, pamiętajmy o tym że to my mamy pieniądze, a to właścicielowi powinno zależeć na sprzedaży pojazdu. Musimy pamiętać o tym że w Holandii również są oszuści oraz szemrani handlarze, którzy bez mrugnięcia okiem polecą nam uszkodzony samochód po zawyżonej cenie. Zaletą kupowania samochód od osób prywatnych jest to, że płacąc gotówką możemy targować się o cenę i negocjować. Pamiętam historię, jak kilka lat temu koło mojego domu stał samochód z kartką na sprzedaż i ceną 1400 euro. Wierzcie lub nie, ale po miesiącu 1400 euro, zmieniło się na 800 euro.

Warto również pamiętać że lekkie samochody w benzynie z małymi silnikami są w Holandii stosunkowo drogie. Wynika to z faktu, że w Holandii obowiązuje podatek drogowy przez co małe samochody są droższe, ponieważ roczne opłaty wychodzą znacznie taniej. Jeśli na poważnie myślimy o kupnie samochodu w Holandii powinniśmy skupić się na dużych dieselach o dużych silnikach. Dlaczego? Utrzymanie takiego samochodu w Holandii jest dość drogie (może sięgać nawet 8000 euro rocznie na samych tylko opłatach) dlatego mamy pewność że auto było użytkowane przez bogatego człowieka i będzie zadbane. Najlepiej też żeby było trochę przytarte. Naprawy lakiernicze i blacharskie są w Holandii bardzo drogie, więc lepiej kupić trochę uszkodzony samochód i naprawić go sobie w Polsce.

Kupno samochodu na giełdzie

W Holandii koło Amsterdamu działa największa w Europie giełda samochodowa. Giełda jest otwarta w każdy wtorek od godziny szóstej rano i słynie z tego że od rękami załatwimy tutaj wszystkie formalności związane z kupnem i ewentualnym wywozem samochodu. Więcej informacji o giełdzie znajdziesz w giełda samochodowa Holandia. Jeśli klikniecie w poprzedni link przeczytacie dość obszerny artykuł o tej giełdzie.

Rejestracja samochodu w Holandii

W kraju wiatraków i tulipanów, rejestracja samochodu odbywa się niezwykle szybko i sprawnie. Przy zakupie samochodu dostajemy dowód przekazania (tenaamstellingsbewijs) oraz dowód przepisania (overschrijvingsbewijs). Z tymi dwoma papierkami oraz holenderskim dowodem tożsamości, udajemy się na pocztę gdzie za niecałe 10€ zamykamy procedurę przerejestrowania naszego samochodu. W przypadku gdy nie posiadamy holenderskiego ID (czyli dowodu tożsamości), przerejestrowania samochodu dokonujemy na stacji RWD – w tym celu będzie nam potrzebne potwierdzenie zamieszkania z gminy na którym widnieje nasz numer sofi lub numer BSN.

2 commentsOn Zakup auta w Holandii

  • Co za kretyn to wymyśla?
    ”Jeśli na poważnie myślimy o kupnie samochodu w Holandii powinniśmy skupić się na dużych dieselach o dużych silnikach. Dlaczego? Utrzymanie takiego samochodu w Holandii jest dość drogie (może sięgać nawet 8000 euro rocznie na samych tylko opłatach) dlatego mamy pewność że auto było użytkowane przez bogatego człowieka i będzie zadbane;;

    • Dziękujemy za komentarz!
      Mowa tutaj o podatku motorrijtuigenbelasting, na przykład dla samochodu osobowego o wadze 2400kg, trzeba rocznie zapłacić 2888 euro. Do tego należy doliczyć jeszcze OC i wychodzi nam całkiem duża kwota. Dlatego właśnie w Holandii, dominują małe samochody benzynowe.

Comments are closed.

Mobile Sliding Menu