Podatek drogowy w Holandii

Kategoria artykułu: Komunikacja, Prawo w Holandii, Życie w Holandii Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:
Podatek drogowy w Holandii

Jeżeli masz zamiar przyjechać polskim samochodem do Holandii w celach zarobkowych musisz dowiedzieć się kilku bardzo ważnych rzeczy. Holandia jest bardzo małym krajem, znajdującym się zaledwie 10 godzin jazdy od naszej zachodniej granicy, jednak wiele rzeczy jest tutaj nowych przez co Polakom ciężko jest zrozumieć panujące tu zasady i holenderski styl życia. Jedną z takich różnic jest właśnie podatek drogowy.

W odróżnieniu od Polski, w Holandii za każdy samochód musimy płacić specjalny podatek z którego utrzymywane są drogi. Wysokość tego podatku zależy od masy własnej samochodu oraz jego przeznaczenia. Dla przykładu, za ponad 2 tonowy samochód osobowy będziemy musieli zapłacić ponad 2000 euro rocznie, co po przeliczeniu daje nam ponad 8000 złotych!!
Kiedy opłacić podatek drogowy

Ale spokojnie i po kolei… nie taki polski samochód w Holandii straszny. Podatek drogowy jest obowiązkowy dla każdej osoby zameldowanej na terenie Holandii. Zameldowana osoba to taka która udała się do Gemente i wypełniła odpowiedni wniosek. Nie jest możliwe by ktoś zameldował nas bez naszej wiedzy. Jeżeli więc mieszkasz na mieszkaniu agencyjnym, nie jesteś zobowiązany do płacenia podatku. Inną kwestią jest, że jeżeli w Holandii przebywasz dłużej niż 3 miesiące masz obowiązek się zameldować, jednak za brak meldunku nie ma żadnej kary – więc de facto, możesz jeździć na polskich tablicach po Holandii tak długo jak nie masz meldunku.

Kto może mnie skontrolować?

Z uwagi na to że podatek drogowy jest obowiązkowy dla każdej osoby, a jego niepłacenie jest przestępstwem czasami możemy spotkać specjalne posterunki kontrolujące samochody na obcych blachach. Kontrola taka zazwyczaj wygląda w ten sposób, że drogę zajeżdża nam policyjny motocykl i karze jechać za sobą kilkaset metrów na specjalne stanowisko, gdzie jesteśmy kontrolowani. Kontroli dokonuje albo bezpośrednio Belasting (czyli skarbówka) albo Douane (czyli urząd celny działający z ramienia skarbówki).
Jaka jest kara za brak podatku drogowego?

Patrząc z naszego polskiego punktu widzenia, gdzie skarbówka tylko myśli jak ukarać podatnika w Holandii sprawa nie wygląda tak tragicznie. Główną karą jest zapłacenie zaległego podatku drogowego. Jeżeli więc na przykład od dwóch lat jesteś zameldowany w Holandii i poruszasz się polskim samochodem, belasting karze Ci zapłacić zaległy podatek za te 2 lata wstecz oraz dodatkową grzywnę w wysokości 100-300 euro. Więc w porównaniu do Polski, tragedii nie ma bo właściwie płacimy jedynie zaległy podatek, bez większych obciążeń finansowych.

Jak nie płacić podatku drogowego?

Każdy dorosły człowiek jest sam odpowiedzialny za swoje działania i podejmowane decyzje. Niektórzy chcą żyć w zgodzie z prawem i płacą kilkaset euro miesięcznie podatku lub jeżdżą rowerami. Inni stosując odpowiednie zabiegi i od wielu lat jeżdżą po Holandii polskim samochodem bez płacenia podatku, a zaoszczędzone kilka tysięcy złotych przeznaczają na inne wydatki. Najpopularniejszym sposobem na niepłacenie belastingu jest brak zameldowania. Wystarczy że cały czas mieszkasz przez agencję, masz umowę na fazie A która może zostać wypowiedziana w każdej chwili bez żadnego okresu wypowiedzenia (więcej o pracy w Holandii tutaj) i nikt nas do płacenia belastingu bo z jakiej racji? W Holandii nie mamy meldunku, nie mamy stałej pracy, więc czemu mamy płacić skoro nasze „ognisko domowe” jest w Polsce?

Drugi sposób jest wykorzystywany przez osoby które mają stałą pracę, w niedużej odległości od granicy. Wtedy wystarczy zamieszkać w Belgii lub w Niemczech, gdzie zarówno podatek jak i mieszkania są znacznie, znacznie tańsze i problem z głowy.

Trzecim, dość nagannym sposobem omijania płacenia belastingu jest wymiana tablic. Niektórzy Polacy tak robią, że jadą do Polski i zgłaszają kradzież tablic rejestracyjnych na Policji. Tam dostają odpowiedni kwitek z którym udają się do wydziału komunikacji i za 25 euro wychodzą z nowymi tablicami.

Słyszałem też że niektórzy Polacy specjalnie biorą auta w kredyt, tak by w dowodzie właścicielem samochodu był bank, ale przyznam się szczerze że nie wiem jak to działa…

To może Cię zainteresować!

koncert Sławomira w Tilburgu

Koncert Sławomira w Tilburgu

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego piosenki lecą na każdej dobrej imprezie, a jeden z jego hitów

Czytaj dalej >>
Comic Con

Comic Con w Utrechcie

Już za dwa tygodnie, w weekend 24 i 25 listopada w Utrechcie odbędzie się największy Comic Con w Holandii.

Czytaj dalej >>
gdzie na tulipany

Gdzie i kiedy na tulipany do Holandii?

W dzisiejszych czasach, holenderskie tulipany to już nie tylko obiekt handlu, ale narodowa atrakcja, którą oglądać zjeżdżają się ludzie

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu