Sklepy w Holandii

In Społeczeństwo, Życie w Holandii
Sklepy w Holandii

Holendrzy są bardzo oszczędnym narodem, zamiast jeździć autami godnymi ich pensji, wybierają używane samochody z niższych półek czy nawet rowery. Zamiast ubierać się w drogich sklepach wybierają tańsze dyskonty. Ten mało konsumpcyjny styl życia widać także w Holenderskich sklepach.

Centra Handlowe

W odróżnieniu od większości europejskich miast, ciężko w Holandii znaleźć centra handlowe. W Polsce właściwie w każdym większym mieście jest takie miejsce gdzie bardzo blisko siebie znajduje się duży supermarket, sklep z materiałami budowlanymi, z częściami samochodowymi, a do tego kilka barów szybkiej obsługi. W Holandii coś takiego jest rzadkością, zazwyczaj większe sklepy znajdują się w zupełnie różnych rejonach miasta i jeżeli potrzebujemy akurat kupić nową koszulkę, paczkę gwoździ, robaki na ryby i jedzenie na następny weekend musimy się sporo najeździć.

Godziny otwarcia

Drugim dużym szokiem mogą być godziny otwarcia sklepów. Jeżeli sklep jest otwarty do 21 uważa się że jest otwarty do późna. Zazwyczaj jednak sklepy są otwarte do 19 lub 20, a w niedziele zupełnie zamknięte lub czynne od 14 do 19. Również bardzo trudno jest znaleźć sklepy całodobowe czy nawet bary w których o 2 w nocy można zjeść hamburgera czy kebaba.

Płatność kartami

Praktycznie w każdym sklepie robiąc zakupy za dowolną kwotę (nawet 30 centów), możemy zapłacić kartą. Warto jednak podkreślić że popularna w Polsce Visa w większości sklepów nie jest akceptowana.

Płatność banknotami

Co nas bardzo zdziwiło w Holandii, to fakt że sklepy nie przyjmują banknotów 200 i 500 euro, mimo tego że są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jeżeli już płacimy banknotami to pamiętajmy o tym że sklepy zaokrąglają ceny, dla przykładu: jeżeli zrobiłeś zakupy za 9,38 euro to płacą gotówką zapłacisz 9,40, a płacąc kartą cenę faktyczną czyli 9,38€

Paragony

Kolejnym szokiem może być fakt że kasjerzy nie mają obowiązku wydawać klientowi paragonu. W Polsce za takie coś grozi wysoki mandat, w Holandii to normalne.

Źle wydana reszta

Jest to naprawdę wielki holenderski problem. Holendrzy już tak bardzo są przyzwyczajeni do płatności kartą, że operowanie realnymi pieniędzmi sprawia im nie lada problem. W 6 na 10 przypadków kasjer źle wyda Ci resztę. Co ciekawsze gdy zwrócimy mu uwagę, zazwyczaj bez problemy oddaje nam kwotę jakiej się domagamy.

Reklamacje

Zwroty towaru są tutaj wyjątkowo proste – wystarczy nam jedynie paragon. Oddawaliśmy już różne rzeczy, od perfum, przez ubrania na sprzęcie elektronicznym kończąc. Sklep zazwyczaj nie pyta nawet o powód, a pieniądze są od razu przekazywane do ręki.

Sklepy z używanymi rzeczami

W Holandii sklepy z rzeczami używanymi nazywają się KringloopWinkels i są dosłownie oblegane przez osoby pochodzące z europy zachodniej. Możemy tutaj w bardzo niskich cenach kupić meble oraz przedmioty domowego użytku. „Kringeloopy” oferują także używane ubrania, ale zazwyczaj są one znacznie drogie niż nowe ze sklepu.

One commentOn Sklepy w Holandii

Comments are closed.

Mobile Sliding Menu