Panele fotowoltaiczne stanowią technologię, która pozwala na wykorzystanie efektu fotoelektrycznego i produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Popularność tego rozwiązania stale rośnie i nie powinno to dziwić wobec korzyści, które reprezentuje. Podstawową kwestią jest opłacalność finansowa. Oprócz tego występują jednak kolejne korzyści, które zostaną opisane w tym artykule.
Opłacalność finansowa paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne przeszły dużą ewolucję na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Obecnie stanowią inwestycję, która daje gwarancję zwrotu. Oczywiście wszystko zależy od zmiennych w postaci cen prądu elektrycznego oraz wielkości instalacji, ale pewnością jest osiągnięcie korzyści finansowych. Najczęściej podaje się, że okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi od 5 do 12 lat. Po tym czasie możemy cieszyć się darmową energią i zredukowanie cen za energię elektryczną prawie do zera. Okazuje się, że tego rodzaju produkcja jest bardziej wartościowa niż umieszczenie pieniędzy na lokacie. Dochodzą kolejne finansowe zalety stosowania technologii słonecznych. Nieruchomość, która jest w nią wyposażona, jest więcej warta. Należy pamiętać, że państwo wspiera ekologiczne rozwiązania, co pozwala na uzyskanie dodatkowego finansowania.
Uniezależnienie się od cen za energię elektryczną
W Polsce borykamy się z problemem ciągle wzrastających cen za energię elektryczną. Okazuje się, że kopalnie węglowe stają się coraz mniej rentowne, a w naszym kraju zdecydowana większość prądu powstaje w elektrowniach konwencjonalnych. Produkcja energii elektrycznej na własną rękę sprawia, że uniezależniamy się od tych cen, a podwyżki przestają być niebezpieczne dla naszego budżetu. W takiej sytuacji dochodzi do zmniejszenia czasu zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne. Obecnie występuje korzystny sposób magazynowania energii. Polega on na tym, że prosument (czyli połączenie producenta i konsumenta) może wykorzystać do celu sieć energetyczną. Później może za darmo pobrać 80% ilości energii, którą sam odprowadził do sieci. Pozwala to na wykorzystanie prądu w przypadku gorszych warunków pogodowych.
Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie korzystne dla środowiska
Panele fotowoltaiczne sprawiają, że energia elektryczna powstaje w sposób całkowicie nieinwazyjny dla środowiska. Co prawda elektrofiltry w elektrowniach konwencjonalnych mają bardzo dużą skuteczność odpylania, ale spalane są duże ilości węgla kamiennego, czyli surowca, którego jest coraz mniej. Energia słoneczna jest niewyczerpana, patrząc na nią z perspektywy człowieka. Jest to również pozytywne dla stanu powietrza w naszym kraju, gdyż technologia jest całkowicie bezemisyjna.
Pozostałe korzyści wynikające ze stosowania fotowoltaiki
Do poprzednich korzyści warto również dodać, że fotowoltaika wyróżnia się estetycznym wyglądem. Kojarzy się ona z nowoczesnością. Estetyka jest przydatna w przypadku domów jednorodzinnych, ale w przypadku firm dodaje to dodatkowy aspekt kreowania wizerunku. Jednocześnie wybranie paneli fotowoltaicznych to postawienie na dywersyfikację źródeł wytwarzania, co jest korzystne również z perspektywy kraju. Warto dodać, że fotowoltaika jest technologią bezobsługową. Idealnie nadaje się też do pracy w systemach hybrydowych. Skorzystanie z nich to zwiększenie korzyści finansowych przy jednoczesnym mocniejszym wsparciu dla środowiska.
Podsumowanie
Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które prowadzą do gwałtownego zniwelowania kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Aspekt finansowy nie jest jedynym, który przemawia za wybraniem tej technologii. Dochodzi uniezależnienie się od dostawców energii. Nie można też zapomnieć o korzyści dla środowiska. To również tylko szczyt góry lodowej, gdyż panele fotowoltaiczne mają znacznie więcej zalet.