Wakacyjna praca w Holandii

In Praca w Holandii
Wakacyjna praca w Holandii

Od kilku dniu mamy już wakacje i zapewne część ze studentów, myśli o tym jak mogą zarobić w wakacje. Niektórzy pracują jako kelnerzy, inni szukają dorywczej pracy w punktach gastronomicznych, a jeszcze inni wyjeżdżają na kilka tygodni za granicę w poszukiwaniu pieniędzy oraz przygody. W tym artykule powiemy Wam jak znaleźć wakacyjną pracę w Holandii. Powiemy też jak mądrze wybrać pracodawce tak byście wrócili z pełnym portfelem oraz uśmiechem na ustach.

Wakacyjna praca w Holandii – gdzie szukać?

Najlepiej szukać pracy poprzez sprawdzoną agencję pracy. Do tej pory nie potrafimy się nadziwić, dlaczego w dalszym ciągu ludzie decydują się na pracę poprzez agencję „krzak”. W niemal każdym artykule piszemy, żeby wybierać tylko duże, znane agencje pracy. Jednak pomimo tego co miesiąc dostajemy na facebooka pytanie czy znamy jakąś niszową agencję i co o niej myślimy. Myślimy zawsze to samo – szykujcie się na przeboje.

Oczywiście istnieją małe lokalne agencje pracy, które są całkiem w porządku, ale są to pojedyncze przypadki. Takie agencje działają jedynie w obrębie jednego miasta czy gminy – na pewno nie zajmują się rekrutowaniem pracowników z Polski. Tak więc, szukanie wakacyjnej pracy zacznij od kontaktu z dużą, znaną i godną zaufania agencją pracy. Może to być na przykład Van Koppen & Van Eijk, która działa już od 2003 roku i posiada certyfikaty NEN 4400-1, VCU oraz SNF. To ostatnie jest szczególnie istotne ponieważ poświadcza, że oferowane zakwaterowanie spełnia wszystkie normy i wymagania związane z jakością, higieną oraz bezpieczeństwem.

Gdzie będę pracować, czy dam radę?

Dla pracowników wakacyjnych czeka naprawdę sporo sektorów, w których można znaleźć zatrudnienie. Najpopularniejsze z nich, nie wymagające żadnej specjalistycznej wiedzy, predyspozycji fizycznych czy umiejętności to praca na produkcji, praca w logistyce oraz praca w rolnictwie.

Zaczynając pracę w nowej firmie, możecie liczyć na specjalne szkolenia wprowadzające. W niektórych sytuacjach firma daje nawet na osobistego „trenera”, który spędza z Wami kilka pierwszych godzin lub dni i uczy wykonywania swojej pracy. Pomimo tego że wykonywane prace, nie wymagają od nas żadnych umiejętności, nie oznacza wcale że są nudne. Oczywiście praca na produkcji przez kilka miesięcy może znudzić, ale traktując ją jedynie jako kilkutygodniową przygodę może dać sporo frajdy.

Taka praca pozwoli Ci także poznać ciekawe osoby. Czy taka praca jest ciężka? Z początku zazwyczaj jest ciężko – szczególnie gdy jest to Twoja pierwsza praca. Jednak mijają dwa, trzy dni, które zupełności wystarczą żeby się zaaklimatyzować i przyzwyczaić do nowej pracy.

Ile mogę zarobić?

Tutaj trochę ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od tego na jakiej zmianie otrzymasz pracę. Nocki, weekendy oraz nadgodziny są zazwyczaj płacone ekstra. Dużo zależy tego od tego ile będziesz miał godzin oraz jaki styl życia prowadzisz. Można jednak przyjąć, że bez problemu uda Ci się odłożyć 300 euro miesięcznie, w ogóle nie oszczędzając. Jeżeli będziesz oszczędzał i brał nadgodziny możesz odłożyć nawet 400-600 euro miesięcznie, dzięki czemu przez całe wakacje odłożysz prawie 5000 złotych, co jest całkiem przyjemną sumą.

Jak się do tego wszystkiego zabrać?

Wiele osób nie wie w ogóle od czego zacząć. Dlatego szukają ogłoszeń na lokalnych portalach i jakichś mieszkań do wynajęcia, a nie wiedzą że w Holandii znalezienie pracy jest naprawdę bardzo proste. A wygląda to następująco:

  1. Kontaktujemy się z Agencją Pracy i stosujemy się do wskazówek pracownika firmy. Zazwyczaj jesteśmy proszeni o przesłanie CV lub od razu po krótkiej rozmowie dostajemy informacje, że jest dla nas praca.
  2. Przesyłamy do agencji niezbędne dokumenty.
  3. Agencja zapewnia transport/pomaga go znaleźć/jedziemy na własną rękę do siedziby agencji w celu podpisania dokumentów.
  4. Dostajemy klucze do mieszkania oraz numer do koordynatora. Czasami też pracownik firmy jedzie z nami na mieszkanie i pokazuje nam wszystko.
  5. Następnego dnia zaczynamy pracę.

Wszystkie te punkty przy pomyślnych wiatrach można zrobić w 2-3 dni. Trzeba też pamiętać, że w Holandii naprawdę dobrze traktuje się pracownika. Dlatego renomowane agencje pracy zapewniają swoim pracownikom nie tylko mieszkanie, ale także transport. Czasem są to busy, częściej samochody osobowe lub rowery jeżeli praca jest blisko.

Dodatkowo Agencja Pracy zapewnia opiekę koordynatora. Jest on odpowiedzialny nie tylko za to żebyś miał pracę, ale także pomaga rozwiązać Twoje problemy. Oczywiście jeżeli się jakieś pojawią. Mamy nadzieję że tym artykułem wyczerpaliśmy temat. Jeżeli jednak masz dodatkowe pytania napisz je w komentarzu pod tym artykułem lub na naszym facebooku!

Mobile Sliding Menu