Miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji w Holandii

In Poradnik turystyczny

Planujesz spędzić urlop w Holandii i nie wiesz, jakie miejsca powinny znaleźć się na Twojej mapie podróży? To kraj, który nie tylko kusi pracą, zarobkami czy standardem życia, ale również bogatą historią, interesującą kulturą oraz miejscami o wysokich walorach turystycznych. Przyjrzyjmy się tym najbardziej polecanym.

Miejskie atrakcje Holandii

Numer jeden na liście miast do odwiedzenia jest oczywiście Amsterdam. Każdego roku przyjeżdża tu nawet kilkadziesiąt milionów turystów zagranicznych. To miejsce, które stanowi serce Niderlandów, jest kolebką kultury, a klimat, jaki w nim panuje, jest absolutnie wyjątkowy. Niska, typowa dla Holandii zabudowa, krzywe kamienice, wąskie uliczki, liczne kanały, wiatraki, sprawiają, że Amsterdam zdaje się być magiczny, szczególnie po zmroku, gdy rozpoczyna się życie nocne.

Kolejnym obowiązkowym miastem jest Rotterdam. To tutaj znajduje się największy w Europie port, a praca stoczniowców przynosi państwu ogromne zyski. Rotterdam bardzo mocno ucierpiał podczas wojny, wymagał gruntownego odbudowania i dziś może się poszczycić najnowocześniejszą architekturą w kraju. Co więcej, uważany jest za jedną z najwspanialszych metropolii europejskich. Podczas wizyty w Rotterdamie gorąco polecamy widok z wieży Euromast, halę targową Markthal, oceanarium i ogród zoologiczny, muzeum Boijmans Van Beuningen, Ratusz miejski, a także przechadzkę mostem wiszącym Erasmusbrug.

Co jeszcze warto zobaczyć w holenderskich miastach? Zabytkowe centrum Delf oraz tamtejszy Ratusz, ogromną katedrę w Utrecht, Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie, zamki w Bredzie i Muzeum Serów w Alkmaar.

Wyjątkowe holenderskie plaże

Wakacje nad Morzem Północnym dają bardzo wiele możliwości. Niezwykle długa linia brzegowa każdemu zapewnia szansę na znalezienie ulubionego miejsca na wypoczynek. Najpiękniejsze plaże w Holandii przyciągają mnóstwo turystów, choć wciąż nie są tak zaludnione, jak nasze rodzime. 

Trzy najciekawsze to:

  • Scheveningen – najpopularniejsza plaża w Holandii. W przerwie między kąpielami w morzu i słońcu można odwiedzić tutejszy park miniatur, akwarium Sea Life oraz muzeum rzeźby Beelden aan Zee.
  • Bloemendaal aan Zee – jedna z najbardziej imprezowych plaż w Europie. Liczne puby, kawiarnie i kluby, które tu znajdziecie, przyciągają szczególnie młodych ludzi szukających rozrywki.
  • Wijk aan Zee – najszersza plaża w Holandii. Z uwagi na fakt, że znajduje się ona w malutkiej miejscowości, o niezbyt rozbudowanej infrastrukturze hotelarskiej, wieczorami jest na niej bardzo spokojnie i niezwykle klimatycznie

Holandia z dziećmi

Najmłodsi turyści znajdą tu mnóstwo fantastycznych miejsc, w których spędzą miło czas i przeżyją niesamowite przygody. Podczas rodzinnych wakacji trzeba pamiętać, że poza kluczowymi punktami kulturalnymi danego kraju, koniecznie trzeba znaleźć coś, co doda skrzydeł dzieciom.

Ponieważ Holendrzy uwielbiają się bawić, ich kraj pełen jest parków rozrywki m.in.:

  • Slagharen w północno-wschodniej części kraju,
  • Drievliet w Hadze,
  • Duinrell w Wassenaar,
  • Efteling w Kaatsheuvel,
  • Wallibi Holland w Biddinghuizen,
  • Sprookieswonderland w Enkhuizen 60 km od Amsterdamu,
  • Toverland w Sevenum.

Dzieci bardzo chętnie odwiedzają także Park Miniatur Madurodan w Hadze, ZOO Apenheul, czyli park małp w Apeldoorn, a z najmłodszymi miłośnikami bohaterki Miffy, warto wejść do jej muzeum w Utrechcie.

Przed wyjazdem na holenderskie wakacje warto dokładnie zaplanować podróż, by maksymalnie wykorzystać swój czas. Możesz mieć jednak pewność, że niezależnie od jego ilości, atrakcji nie zabraknie.

Mobile Sliding Menu