Dzielnice Amsterdamu

In Amsterdam, Poradnik turystyczny

Amsterdam  podzielony jest na 8 administracyjnych dzielnic. Centrum, Noord, West, Nieuw-West, Zuid, Oost, Zuidoost oraz Westpoort. Przyjrzyjmy się pokrótce każdej z nich.

Centrum

Historyczne Centrum Amsterdamu podzielone jest na 4 mniejsze dzielnice: De Wallen ze słynną Dzielnicą Czerwonych Latarni, Nieuwmarkt, Grachtengordel oraz Jordaan, a także różne mniejsze okolice z własną charakterystyką. Centrum liczy około 87 tys. mieszkańców. W jego skład wchodzi także najstarsza część miasta z pięknymi średniowiecznymi ulicami i zabytkową architekturą.

Noord

Dzielnica Noord położona jest na północ od rzeki IJ, która oddziela region od reszty miasta. Ta piękna część stolicy Holandii z zielonym, malowniczym krajobrazem i zabytkowymi wioskami liczy około 96 tys. mieszkańców. Do Noord można się dostać bezpłatnym promem lub dojechać autobusem poprzez specjalne tunele.

West

West to najgęściej zaludniona dzielnica Amsterdamu. Mieści się w niej aż 145 tys. mieszkańców. Została utworzona przez 4 mniejsze dzielnice, takie jak: Oud-West, Westerpark,Bos en Lommer oraz De Baarsjes. Charakterystyczną cechą w West są ciche i atrakcyjne osiedla mieszkalne połączone z głośnymi i ruchliwymi ulicami handlowymi.

Nieuw-West

Duża dzielnica Amsterdamu, której osiedla mieszkalne zostały wybudowane po II Wojnie Światowej. Obecnie mieszka w niej około 156 tys. mieszkańców. Podzielona jest na 6 mniejszych dzielnic: De Aker, Geuzenveld, Nieuw Sloten, Osdorp, Slotermeer oraz Slotervaart.

Zuid

W Amsterdam Zuid mieszka prawie 145 tys. mieszkańców. Jest to stosunkowo bogata dzielnica o najwyższym dochodzie na gospodarstwo domowe. W jej skład wchodzi 5 dzielnic: Oud-Zuid, De Pijp, Rivierenbuurt, Buitenveldert i Zuidas. Znajduje się tam bardzo wiele atrakcji turystycznych.

Oost

Oost to dzielnica, którą zamieszkuje około 137 tys. osób. Tworzy ją 6 mniejszych dzielnic : IJburg, Indische Buurt, Oostelijk Havengebied, Watergraafsmeer, Zeeburg oraz Oud-Oost, który uchodzi za najbardziej turystyczny obszar Amsterdam Oost. Znajduje się w nim wiele nowoczesnych barów i restauracji.

Zuidoost

Zuidoost to dzielnica oddzielona od reszty miasta bez wspólnych granic z Amsterdamem, ale z dobrymi połączeniami linii metra. Liczy 88 tys. mieszkańców oraz 130 narodowości i ponad 80 różnych związków wyznaniowych. Jest więc bardzo różnorodną dzielnicą.

Westpoort

Westpoort obejmuje główny port i przemysłową część Amsterdamu. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta.

Mobile Sliding Menu