13 ciekawostek o Amsterdamie

In Amsterdam, Atrakcje w Amsterdamie, Co warto zobaczyć w Amsterdamie

Amsterdam to niezwykle ciekawe miasto! Cieszy oko swoim pięknem, jak również zadziwia bardzo różnorodnymi cechami obyczajowymi. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej stolicy europejskiej?

1. Bez problemu dogadasz się po angielsku

Zwiedzając Amsterdam, nie powinniśmy się martwić ewentualnymi problemami w komunikacji. Nie trzeba znać języka niderlandzkiego, aby dogadać się z mieszkańcami, ponieważ ponad 90% amsterdamczyków posługuje się płynnie językiem angielskim.

2. Amsterdam to miasto wielokulturowe

Bardzo dużą ilość mieszkańców Amsterdamu stanowią nie tylko Holendrzy, ale również wiele osób przyjezdnych. Nikogo więc nie dziwi mieszanina różnych kultur, religii czy języków. Swego rodzaju „multikulti” nikomu tam nie przeszkadza, przez co Holandię uważa się za jedną z najbardziej tolerancyjnych państw Europy.

3. Rowery to główny środek transportu

Szacuje się, że w Amsterdamie znajduje się około milion rowerów. Niektórzy Holendrzy nie posiadają nawet samochodu, ale rower jest czymś wręcz niezbędnym. Rowerzyści posiadają wiele przywilejów na drodze, a nawet pierwszeństwo nad pieszymi i samochodami. Ścieżki rowerowe to rzecz powszechna, a przypięte w różnych miejscach jednoślady dodają stolicy uroku oraz są częścią charakterystycznego dla Amsterdamu krajobrazu. Tutaj dowiesz się na ten temat nieco więcej: Rowery w Holandii. Warto dodać że w Holandii funkcjonuje także baza skradzionych rowerów, w której możemy sprawdzić czy nasz rower jest w 100% legalny.

4. Wenecja Północy, czyli miasto kanałów

Nie bez powodu Amsterdam określa się mianem Wenecji Północy. Jest w nim ponad 160 kanałów, które zdobią stolicę. Mają zazwyczaj około 2-3 metrów głębokości. W odróżnieniu od Wenecji, nie buduje się domów bezpośrednio nad kanałami. Miejsca te zagospodarowane są raczej do typowej rekreacji. Szeroka droga i chodniki są idealnym miejscem na spacer, a pływanie łódką po kanałach to jedna z ulubionych form spędzania czasu mieszkańców Amsterdamu. Tutaj dowiesz się więcej o kanałach w Amsterdamie.

5. Mieszkania na łodziach

Niektórzy mieszkańcy Amsterdamu mieszkają po prostu na łodziach. I nie są to bynajmniej domki letniskowe, a mieszkania w pełnym tego słowa znaczeniu. Dobrze wyposażone, z ogrzewaniem, telewizją, Internetem, a od niedawna nawet podpięte do kanalizacji. Idealna opcja dla tych, którzy kochają wodę! Jakbyście chcieli zobaczyć jak się żyje na takiej barce to zapraszamy do muzeum na barce.

6. Czerwona dzielnica

Najczęściej odwiedzane miejsce w Amsterdamie to tzw. czerwona dzielnica. Dla wielu turystów może to być duże zaskoczenie, że prostytucja jest w Holandii do tego stopnia uregulowana prawnie, że tamtejsze „sex-workerki” mają swoje specjalne ulice. Poprzez stanie w witrynach domów i prezentacje swoich wdzięków, zachęcają przechodniów do skorzystania z ich usług. Co ciekawe, mają oficjalne licencje i płacą podatki.

7. Homomonument

W geście solidarności z osobami homoseksualnymi postawiono w Amsterdamie specjalny pomnik, upamiętniający prześladowanych homoseksualistów. Homomonument składa się z trzech trójkątów, które symbolizują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Trójkąt nawiązuje również do oznaczenia, jaki nadawano osobom homoseksualnym w niemieckich obozach koncentracyjnych. Warto dodać że w Amsterdamie przy najstarszym kościele Oude Kerk, znajduje się także pomnik prostytutki.

8. Schronisko dla kotów na wodzie

Jak już wspomnieliśmy, w Amsterdamie znajdują się mieszkania na wodzie. Nie ma więc problemu, aby w takim miejscu znalazło się także schronisko dla kotów! De Poezenboot to schronisko, które powstało już w 1966 roku i do dziś jest wspierane przez wielu miłośników zwierząt na zasadzie wolontariatu.

9. Miasto diamentów

Stolica Holandii to także najważniejsze miasto dla biznesu kamieni szlachetnych, z 400-letnią tradycją szlifowania diamentów.

10. Legalna marihuana

O tym, że Holandia jest krajem bardzo liberalnym świadczy fakt, że zalegalizowano w niej miękkie narkotyki. W Amsterdamie więc znajdziemy wiele coffe-shopów, w których legalnie można nabyć m.in. indyjskie konopie czy też różnego rodzaju halucynogenne grzybki. Więcej na ten temat: Co to jest Coffeshop.

11. Krzywe domy

Amsterdam to wprawdzie nie Piza, ale nie brakuje w nim krzywych budowli. Przechylone w różne strony domy to wynik wysokich cen działek. Aby więc zwiększyć powierzchnię domów, projektowano je w taki sposób, aby zyskać nieco przestrzeni na piętrach.

12. Tradycyjne drewniaki

Typową pamiątką z Amsterdamu są tradycyjne, zazwyczaj żółte drewniaki, w cenie około 20 euro. Dostępne są różne rozmiary i kolory. Zdobione są przeważnie radosnymi rysunkami, kojarzącymi się z Holandią.

13. Zabytkowe kamienice

Przechadzając się wzdłuż amsterdamskich kanałów, możemy podziwiać niezwykle urokliwe i kolorowe kamienice – pozostałość dawnych czasów. Nadają one miastu niezwykłego, barwnego uroku.

Mobile Sliding Menu