Stary Kościół (Oude Kerk) w Amsterdamie

In Atrakcje w Amsterdamie, Atrakcje w Holandii, Muzea, Muzeum w Amsterdamie
Oude Kerk Stary Kościół w Amsterdamie

Najstarszy kościół w Amsterdamie leży w dzielnicy De Wallen (tej samej w której znajduje się Dzielnica Czerwonych Latarni)i nazywa się Oude Kerk co oznacza nie mniej, nie więcej jak „stary kościół”.

Przed kościołem znajduje się słynny pomnik prostytutki, wokół niego są umieszczone wygodne ławki z których możemy obserwować charakterystyczne dla Amsterdamu czerwone witryny ze stojącymi w nich prostytutkami.

Kościół ma powierzchnie 3300 m², zbudowany został w XIII wieku, a rozbudowywany był aż do połowy XVI wieku. Początkowo był to kościół katolicki jednak w 1578 stał się on kościołem protestanckim, a jego dawne dekoracje zastąpiono nowymi jednak do dzisiaj w jego wnętrzu możemy zobaczyć ślady dawnego wystroju. W tym samym roku kościół stał się również biurem matrymonialnym oraz zaczął pełnić rolę archiwum miejskiego.

W kościele znajdują się najlepsze w Holandii organy, a sam budynek jako jedyny w Amsterdamie zachował swój oryginalny wygląd od czasów Rembrandta (zobacz muzeum Rembrandta w Amsterdamie), zresztą wzmianka o nim nie jest przypadkowa.

Ten holenderski malarz, rysownik i grafik uwielbiał przebywać w Oude Kerk, jego dzieci zostały ochrzczone właśnie w tych murach, a żona Saskia van Uylenburgh pochowana.

Grzebanie zmarłych na terenie kościoła do 1865 było popularną metodą pochówku. W kościele znajduje się bowiem 2500 grobów, w których pochowanych jest około 10000 osób.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do soboty kościół jest otwarty od 11 do 17
W niedziele zwiedzanie jest możliwe od 13 do 17

Ceny biletów

Bilet wstępu: 5 euro.

Niektóre atrakcje można zwiedzać za darmo dzięki specjalnym kartą. Więcej w artykule karty zniżkowe Amsterdam

Mobile Sliding Menu