Stary Kościół (Oude Kerk) w Amsterdamie

Kategoria artykułu: Atrakcje w Amsterdamie, Atrakcje w Holandii, Muzea Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:
Oude Kerk Stary Kościół w AmsterdamieNajstarszy kościół w Amsterdamie leży w dzielnicy De Wallen (tej samej w której znajduje się Dzielnica Czerwonych Latarni)i nazywa się Oude Kerk co oznacza nie mniej, nie więcej jak „stary kościół”.

Przed kościołem znajduje się słynny pomnik prostytutki, wokół niego są umieszczone wygodne ławki z których możemy obserwować charakterystyczne dla Amsterdamu czerwone witryny ze stojącymi w nich prostytutkami.
Kościół ma powierzchnie 3300 m², zbudowany został w XIII wieku, a rozbudowywany był aż do połowy XVI wieku. Początkowo był to kościół katolicki jednak w 1578 stał się on kościołem protestanckim, a jego dawne dekoracje zastąpiono nowymi jednak do dzisiaj w jego wnętrzu możemy zobaczyć ślady dawnego wystroju. W ym samym roku kościół stał się również biurem matrymonialnym oraz zaczął pełnić rolę archiwum miejskiego.

W kościele znajdują się najlepsze w Holandii organy, a sam budynek jako jedyny w Amsterdamie zachował swój oryginalny wygląd od czasów Rembrandta (zobacz muzeum Rembrandta w Amsterdamie), zresztą wzmianka o nim nie jest przypadkowa.

Ten holenderski malarz, rysownik i grafik uwielbiał przebywać w Oude Kerk, jego dzieci zostały ochrzczone właśnie w tych murach, a żona Saskia van Uylenburgh pochowana.

Grzebanie zmarłych na terenie kościoła do 1865 było popularną metodą pochówku. W kościele znajduje się bowiem 2500 grobów, w których pochowanych jest około 10000 osób.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do soboty kościół jest otwarty od 11 do 17

W niedziele zwiedzanie jest możliwe od 13 do 17
Ceny biletów:

Bilet wstępu: 5 euro.

Niektóre atrakcje można zwiedzać za darmo dzięki specjalnym kartą. Więcej w artykule karty zniżkowe Amsterdam

To może Cię zainteresować!

koncert Sławomira w Tilburgu

Koncert Sławomira w Tilburgu

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego piosenki lecą na każdej dobrej imprezie, a jeden z jego hitów

Czytaj dalej >>
Comic Con

Comic Con w Utrechcie

Już za dwa tygodnie, w weekend 24 i 25 listopada w Utrechcie odbędzie się największy Comic Con w Holandii.

Czytaj dalej >>
gdzie na tulipany

Gdzie i kiedy na tulipany do Holandii?

W dzisiejszych czasach, holenderskie tulipany to już nie tylko obiekt handlu, ale narodowa atrakcja, którą oglądać zjeżdżają się ludzie

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu