Transport publiczny w Amsterdamie

Kategoria artykułu: Atrakcje w Amsterdamie, Poradnik turystyczny Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:
Transport publiczny w Amsterdamie

Amsterdam oferuje nam bardzo rozbudowaną sieć transportu publicznego, który jest prosty w użytkowaniu i pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu. Komunikacja miejska nazywa GVB (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji) i oferuje nam takie środki transportu jak metro, tramwaj i autobus. Na każdy z tych środków transportu istnieje taki sam bilet oraz taka sama opłata za przejazd i tak oto:
Tramwaje są najlepszym sposobem poruszania się po centrum. Jeżdżą bardzo często, zazwyczaj głównymi ulicami, a ich przystanki znajdują się przy największych atrakcjach turystycznych.

hydraulik holandia

Praca jako Hydraulik

Jesteś hydraulikiem i marzysz o lepszych zarobkach? Jeśli tak, może warto zastanowić się nad wyjazdem na kontrakt do Holandii?

Czytaj dalej >>

Autobusy

równie dobrze sprawdzają się w centrum, ale możemy ich też użyć gdy chcemy dojechać do dalszych dzielnic miasta czy nawet miejscowości ościennych.
Metro

w Amsterdamie to właściwie jedna linia (a śmialiście się z Warszawy), która głównie jeździ nad ziemią. Metro służy do szybkiego opuszczenia miasta oraz jest bardzo fajnie połączone z bardzo tanim parkingiem.

Poniżej podaje aktualne ceny (rok 2014/2015) biletów komunikacji miejskiej w Amsterdamie.

  • Bilet 1-godzinny 2,90€
  • Bilet dla roweru: 1,70€
  • Bilet 1-dniowy (24h): 7,50€
  • Bilet 2-dniowy (48h): 12€
  • Bilet 3-dniowy (72h): 16,50€
  • Bilet 4-dniowy (96h): 21€
  • Bilet 5-dniowy (120h): 26€
  • Bilet 6-dniowy (144h): 29,5€
  • Bilet tygodniowy (168h): 32€

Bilet w Amsterdamie nazywa się OV-chipkaart i jest bardzo podobny do karty bankomatowej. Bilet przykładamy do specjalnego widocznego czytnika wchodząc do pojazdu, oraz co bardzo ważne także przy wyjściu z pojazdu. Holandia słynie z monitoringu ludzi, a takie rozwiązanie jest tego najlepszym przykładem

Jeżeli więc zamierzamy spędzić w Amsterdamie kilka dni najlepiej od razu kupić odpowiedni bilet który pozwoli nam zaoszczędzić kilka euro. Dodatkowo specjalnie dla turystów pojawiła się specjalna karta która kosztuje minimum 47€, a dzięki której możemy do woli jeździć komunikacją miejską, a także mamy darmowe wejścia do muzeów oraz zniżki w restauracjach. Więcej o karcie przeczytasz tutaj: iAmsterdam City Card

Taksówki

Amsterdam jest bardzo starym miastem z małymi uliczkami, przez co ruch na drodze jest bardzo utrudniony, a wiele ulic miasta jest zamkniętych dla pojazdów osobowych. Jeżeli jednak mamy potrzebę możemy zadzwonić po taksówkę lub wziąć jakąś z postoju. Ostatecznie może próbować zatrzymać taksówkę machając ręką.

Wynajem roweru

Jeżeli chcemy poczuć się jak rasowy holender możemy wypożyczyć rower (ceny są różne, ale zazwyczaj w granicy 14 euro za dzień) i na siodełko zwiedzać stolicę Holandii. Warto jednak wspomnieć, że z uwagi na duży ruch jazda rowerem jest bardzo ciężka i może zabrać nam całą przyjemność ze zwiedzania. Do tego musimy pamiętać o przypinaniu roweru, bo ich kradzieże są tutaj na porządku dziennym.

Riksza czyli rowerowa taksówka

Jak w każdym większym mieście w Europie i tutaj funkcjonują riksze, jednak jest to dość drogi środek transportu. Cena za pół godziny waha się w okolicach 30 euro, a godzina tej przyjemności może nas kosztować 60 euro.

Dojazd pociągiem do Amsterdamu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że do Amsterdamu można dojechać także za pomocą pociągu. Aktualnie funkcjonuje bardzo wygodne połączenie pomiędzy Warszawą, a Amsterdamem którego długość wynosi 1094 kilometry. Koszt takiego biletu nie powinien przekroczyć 100 złotych (informację zaczerpnięte ze strony GoEuro.pl)

To może Cię zainteresować!

czy warto emigrowac do holandii

Czy warto wyjechać do Holandii w 2019 roku

Huczny Sylwester już za nami, a my rozpoczynamy Nowy Rok. Na pewno dla części osób będzie on rokiem emigracji.

Czytaj dalej >>
flaga Holandii

Flaga Holandii

Holenderska flaga nie należy do skomplikowanych - tworzy ją prostokąt składający się z trzech poziomych pasów. Czerwień, biel i

Czytaj dalej >>
Praca w szklarni

Praca w szklarni

Jeżeli szukasz pracy w Holandii z pewnością trafiłeś już na oferty pracy dotyczące pracy przy roślinach. Nie ma w

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu