Transport publiczny w Amsterdamie

In Atrakcje w Amsterdamie, Poradnik turystyczny
Transport publiczny w Amsterdamie

Amsterdam oferuje nam bardzo rozbudowaną sieć transportu publicznego, który jest prosty w użytkowaniu i pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu. Komunikacja miejska nazywa GVB (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji) i oferuje nam takie środki transportu jak metro, tramwaj i autobus. Na każdy z tych środków transportu istnieje taki sam bilet oraz taka sama opłata za przejazd i tak oto:

Tramwaje

Są najlepszym sposobem poruszania się po centrum. Jeżdżą bardzo często, zazwyczaj głównymi ulicami, a ich przystanki znajdują się przy największych atrakcjach turystycznych.

Autobusy

Równie dobrze sprawdzają się w centrum, ale możemy ich też użyć gdy chcemy dojechać do dalszych dzielnic miasta czy nawet miejscowości ościennych.

Metro

W Amsterdamie to właściwie jedna linia (a śmialiście się z Warszawy), która głównie jeździ nad ziemią. Metro służy do szybkiego opuszczenia miasta oraz jest bardzo fajnie połączone z bardzo tanim parkingiem.

Poniżej podajemy aktualne ceny (rok 2017/2018) biletów komunikacji miejskiej w Amsterdamie.

  • Bilet 1-godzinny 2,90€
  • Bilet dla roweru: 1,70€
  • Bilet 1-dniowy (24h): 7,50€
  • Bilet 2-dniowy (48h): 12€
  • Bilet 3-dniowy (72h): 16,50€
  • Bilet 4-dniowy (96h): 21€
  • Bilet 5-dniowy (120h): 26€
  • Bilet 6-dniowy (144h): 29,5€
  • Bilet tygodniowy (168h): 32€

Bilet w Amsterdamie nazywa się OV-chipkaart i jest bardzo podobny do karty bankomatowej. Bilet przykładamy do specjalnego widocznego czytnika wchodząc do pojazdu, oraz co bardzo ważne także przy wyjściu z pojazdu. Holandia słynie z monitoringu ludzi, a takie rozwiązanie jest tego najlepszym przykładem

Jeżeli więc zamierzamy spędzić w Amsterdamie kilka dni najlepiej od razu kupić odpowiedni bilet który pozwoli nam zaoszczędzić kilka euro. Dodatkowo specjalnie dla turystów pojawiła się specjalna karta która kosztuje minimum 47€, a dzięki której możemy do woli jeździć komunikacją miejską, a także mamy darmowe wejścia do muzeów oraz zniżki w restauracjach. Więcej o karcie przeczytasz tutaj: iAmsterdam City Card

Taksówki

Amsterdam jest bardzo starym miastem z małymi uliczkami, przez co ruch na drodze jest bardzo utrudniony, a wiele ulic miasta jest zamkniętych dla pojazdów osobowych. Jeżeli jednak mamy potrzebę możemy zadzwonić po taksówkę lub wziąć jakąś z postoju. Ostatecznie może próbować zatrzymać taksówkę machając ręką.

Wynajem roweru

Jeżeli chcemy poczuć się jak rasowy holender możemy wypożyczyć rower (ceny są różne, ale zazwyczaj w granicy 14 euro za dzień) i na siodełko zwiedzać stolicę Holandii. Warto jednak wspomnieć, że z uwagi na duży ruch jazda rowerem jest bardzo ciężka i może zabrać nam całą przyjemność ze zwiedzania. Do tego musimy pamiętać o przypinaniu roweru, bo ich kradzieże są tutaj na porządku dziennym. Zobacz także: Rowery w Holandii, Baza skradzionych rowerów.

Riksza czyli rowerowa taksówka

Jak w każdym większym mieście w Europie i tutaj funkcjonują riksze, jednak jest to dość drogi środek transportu. Cena za pół godziny waha się w okolicach 30 euro, a godzina tej przyjemności może nas kosztować 60 euro.

Dojazd pociągiem do Amsterdamu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że do Amsterdamu można dojechać także za pomocą pociągu. Aktualnie funkcjonuje bardzo wygodne połączenie pomiędzy Warszawą, a Amsterdamem którego długość wynosi 1094 kilometry. Koszt takiego biletu nie powinien przekroczyć 100 złotych (informację zaczerpnięte ze strony GoEuro.pl)

Muzeum na Barce

Muzeum na Barce

Amsterdam jest starym miastem portowym. Kiedyś jego życie toczyło się nie tylko na ulicach i placach, ale także na

Kanały w Amsterdamie

Kanały w Amsterdamie

Wielu turystów odwiedzających Amsterdam nie zdaję sobie sprawy że nazywany jest on drugą Wenecją, bowiem oba te miasta mają

smart shop w Amsterdamie

Smart Shop

Jeżeli jesteśmy w Amsterdamie, oprócz standardowej wizyty w Coffee Shopie powinniśmy też wejść do jednego z wielu (a najlepiej

Ajax Amsterdam ArenA Muzeum

Ajax Muzeum Amsterdam

Muzeum Ajaxu, nazywane Ajax Experience jest obiektem który ma przybliżyć nam historię i filozofię flagowego klubu piłkarskiego Holandii Amsterdamsche

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Muzeum Van Gogha Amsterdam

Wśród licznych amsterdamskich muzeów na uwagę zasługuje na pewno muzeum żyjącego w latach 1853 -1890 holenderskiego malarza Vincenta van

Transport publiczny w Amsterdamie

Transport publiczny w Amsterdamie

Amsterdam oferuje nam bardzo rozbudowaną sieć transportu publicznego, który jest prosty w użytkowaniu i pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu.

Mobile Sliding Menu