Pociągi w Holandii

In Komunikacja, Życie w Holandii

W tym artykule, chcemy opisać Wam pociągi w Holandii. Holenderska kolej, nazywa się Nederlandse Spoorwegen, a w skrócie mówi się na nią po prostu NS. NS, to firma należąca do skarbu Państwa i obsługuje głównie połączania krajowe. Oprócz niej, w Holandii działa także Thalys, który obsługuje połączenia z Belgią, Francją i Niemcami. Z uwagi na fakt, że Holandia jest stosunkowo małym państwem to podróż pociągiem po kraju tulipanów jest naprawdę łatwa i przyjemna. Bardzo często też, podróż pociągiem wychodzi dużo taniej, niż podróżowanie samochodem.

Jak dojechać pociągiem do Holandii z Polski

Niestety, ale na chwilę obecną nie ma bezpośredniego połączenia. Dużo szybszy i tańszy będzie przejazd busem lub przelot samolotem. Jednak trzeba przyznać, że podróż pociągiem będzie bardziej komfortowa niż jazda w zatłoczonym autobusie. Jeżeli jednak z jakichś względów chcielibyście dojechać z Polski do Holandii pociągiem, to na początku musicie dojechać do Berlina, by tam przesiąść się w pociąg kategorii IC lub ICE jadący prosto do Amsterdamu. Jeżeli odpowiednio wcześniej zarezerwujemy bilety, to możemy pokonać trasę Poznań – Amsterdam za 55,90 euro lub Warszawa – Amsterdam za niecałe 69 euro. Podane ceny dotyczą najtańszych opcji i są aktualne pod koniec 2019 roku.

Klasy pociągów w Holandii

W Holandii zasadniczo mamy cztery klasy pociągów. Zobaczcie jakie pociągi w Holandii możecie spotkać!

  • stoptrein klasa pociągu, która odpowiada polskiemu pociągowi osobowemu, zatrzymuje się we wszystkich miejscowościach na trasie,
  • sprinter to również pociąg osobowy, ale możemy go spotykać tylko na określonych trasach w aglomeracji Randstad. Jeżeli jednak zdecydujecie się na tę klasę pociągu, to pamiętajcie, że nie ma tutaj dostępnej toalety.
  • sneltrein nieco szybszy pociąg, który odpowiada polskiemu pociągowi pospiesznemu.
  • intercity najszybszy i najdroższy z pociągów – zatrzymuje się tylko w najważniejszych miastach kraju.

Jak kupić bilety na pociąg w Holandii

Jeżeli chcemy kupić bilet na pociągi w Holandii, mamy na to kilka sposobów.

Pierwszy z nich jest tradycyjny i polega na zakupieniu biletu bezpośrednio w „okienku”. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego biletu będzie dołączona odpowiednia prowizja, czyli bilet będzie nieco droższy.

Drugim sposobem, jest zakup biletu w specjalnym automacie, które są już coraz popularniejsza także w Polsce. Bilety kupione w ten sposób, są tańsze od tych kupionych w okienku.

Aplikacja mobilna

Trzecim, najłatwiejszym sposobem jest zainstalowanie na telefonie oficjalnej aplikacji kolei i zakup biletu bezpośrednio w niej. Problematyczny jest fakt, że aplikacja jest tylko w języku holenderskim, ale jest dość intuicyjna, a odpowiednie ikonki ułatwiają nawigację.

OV-chipkaart

Jeżeli stale podróżujecie pociągami, możecie też zakupić specjalną OV-chipkaart. Karty te nie są przypisane do konkretnej osoby i można je zakupić i podładować w supermarketach, autobusach, a nawet w kioskach z gazetami. Kosztują 7,50 euro i można je wykorzystywać zarówno w pociągach jak i w pozostałych środkach komunikacji publicznej.

Karty zniżkowe na holenderskie pociągi

Dagkaart

Jeżeli chcecie bez przeszkód podróżować po Holandii, to ten bilet jest właśnie dla Was. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami w ciągu dnia ważności biletu. Dodatkowo możemy poszerzyć bilet o opcję „Public transport Day Travel Card” i wtedy nasz bilet będzie ważny nie tylko w pociągach, ale także w autobusach, tramwajach oraz metrze. Bilet ten można zakupić w automatach biletowych lub trochę drożej bezpośrednio w kasie kolei holenderskich. Podstawowa wersja biletu kosztuje 53 euro.

Dal Vrij

Jest to karta, która uprawnia do bezpłatnych przejazdów poza godzinami szczytu, a także zapewnia aż 40% rabatu dla 3 towarzyszy podróży. Przeznaczona jest głównie dla studentów, ale zakupić może ją każdy. Dodatkowo, jeżeli masz 65 lub więcej lat, to otrzymujesz jeszcze 50% zniżki. Koszt karty to 105 euro miesięcznie, ale kartę kupuje się na okres jednego roku.

Altild Vrij

Dużo droższy od poprzedniej karty, ale uprawnia do darmowych przejazdów zawsze i wszędzie, a także jest honorowany przez innych holenderskich przewoźników.

Pociągi w Holandii – czy warto używać?

Jeżeli mieszkasz pod dużym miastem, to dojazd pociągiem do pracy może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dojazd do centrum miasta w godzinach szczytu to prawdziwy koszmar, a niemal każde miasto boryka się z problemem braku miejsc parkingowych, a jeżeli już uda Ci się jakieś znaleźć, to musisz liczyć się z tym, że będzie ono drogo kosztować.

Mobile Sliding Menu