Rzeki w Holandii

In Poradnik turystyczny

Rzeki Holandii, a w zasadzie jej trzy największe, stanowią ogromnie ważny element niderlandzkiego krajobrazu. Sama Holandia powstała przecież w delcie właśnie tych trzech największych rzek: Renu, Mozy i Skaldy.

Ren

Ren to jedna z najdłuższych rzek w Europie. Liczy aż 1233 km. Wypływa z Alp Szwajcarskich, a uchodzi do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu, a dokładnie w Hoek van Holland, gdzie znajduje się ostatni tzw. „reński kilometr”. Ren rozwidla się w Holandii w okolicach wsi Lobith. W zależności od danej części kraju, rzeka ta, a właściwie jej odnogi przybierają różne nazwy. Z pozoru nazwy te wydawać się nam mogą nielogiczne. Jednak posiadają one historyczne uzasadnienie, np. poprzez nawiązanie do nazw niektórych miast czy jezior. Dlatego też odnoga rzeki Ren, IJssel, która wypływa pod Arnhem, wpada do jeziora o podobnej nazwie, czyli IJsselmeer. Zaraz przy granicy z Niemcami mamy odnogę o nazwie Waal, zaś jej jeszcze mniejsza odnoga, płynąca przez Arnhem to po prostu „Niższy Ren”, a więc Neder-Rijn. Nieco dalej rzeka przybiera nazwę Lek, a przy miejscowości Wijk bij Duurstede przekształca się w małą rzekę Kromme Rijn, czyli „Krzywy Ren”. Najważniejszą jednak i główną nazwą jest oczywiście po prostu Ren, który przepływa przez samo serce Lejdy. Jeśli chodzi o większe miasta, rzekę możemy również podziwiać w Arnhem, Utrechcie oraz Rotterdamie.

Moza

Rzeka Moza przepływa przez Francję, Belgię i Holandię. Liczy 925 km, a swoje źródła bierze z Mont Faucilles w północno-wschodniej Francji. Jest żeglowna od miasta Sedan (Francja) na długości 550 km. W Holandii możemy ją podziwiać w takich miastach, jak Maastricht, Venlo oraz ’s-Hertogenbosch. Moza stanowi także granicę holendersko-belgijską w Limburgii. Jej głównymi odpływami są rzeki: Semois, Ourthe, Sambria oraz Rur, która przepływa także przez Holandię.

Skalda

Najkrótsza z omawianych rzek, Skalda ma 350 km i podobnie jak Moza również przepływa przez Francję, Belgię oraz Holandię. Swoje źródła ma we Francji, w rejonie Aisne, a kończy się, uchodząc do Morza Północnego, na północ od Antwerpii. Skalda składa się z dwóch odnóg: Skalda Zachodnia oraz Skalda Wschodnia, która początkowo była główną odnogą. Jednak w XIX wieku została odcięta tamą i od tego momentu to Skalda Zachodnia funkcjonuje jako ujście. Prawie w całej swojej długości jest rzeką żeglowną. Stanowi więc bardzo ważny szlak żeglugowy.

Mobile Sliding Menu