Rotterdam

In Miasta w Holandii

Rotterdam to portowe miasto w zachodniej Holandii, przyciągające uwagę turystów. Obecnie znajduje się w nim największy port w Europie. Wchodzi w skład Randstadu, który jest szóstym pod względem wielkości obszarem metropolitalnym w Europie.

Informacje ogólne

Rotterdam leży w delcie dwóch rzek: Renu i Mozy, a dokładnie nad Nową Mozą, która stanowi ramię deltowe Renu. Z Morzem Północnym miasto połączone jest kanałem Nieuwe Waterweg, którego długość wynosi 30 km. Liczba mieszkańców to przeszło 640 tys. ludności, a powierzchnia miasta zajmuje 319,35 km2. Rotterdam został w dużej mierze zniszczony podczas II wojny światowej. Obecnie więc możemy podziwiać w nim tylko nieliczne zabytki.

Historia

Pierwsze wzmianki o Rotterdamie datuje się na 1283 rok, natomiast prawa miejskie otrzymał dopiero w 1299. Już w XVI wieku rozpoczęła się rozbudowa portu, który przez pewien czas był największym portem na świecie. Czas „Złotego Wieku”, a więc XVII stulecie było czasem wielkiego rozwoju w Holandii, a więc również i w Rotterdamie. Rozkwit ten utrzymywał się także w wieku XVIII i obejmował przede wszystkim rozwój handlu z Francją, Anglią, a także rozwój przemysłu okrętowego oraz sukiennictwa. Znaczenie Rotterdamu w skali światowej zdecydowanie wzrosło, gdy w 1850 roku znacznej rozbudowie i modernizacji uległ port, co szło w parze z rozwojem żeglugi na Renie oraz przemysłu Zagłębia Ruhry. Miasto niestety potwornie ucierpiały, jak już wspomnieliśmy, w czasie II wojny światowej. Nalot na Rotterdam, który przeprowadzony został przez Luftwaffe, odbył się w 14 maja  1940 podczas tzw. kampanii holenderskiej. Bombardowanie Rotterdamu zostawiło miasto w opłakanym stanie, powodując poważne zniszczenia. Wciąż jednak miasto jest atrakcyjne, o czym świadczy odwiedzająca je masa turystów.

Ciekawostki

W Rotterdamie znajduje się największy port w Europie. Jego długość wynosi aż 40 km. Poprzez rzekę Mozę i Ren można dopłynąć aż do Bazylei, a także Francji. Do 2003 roku port w Rotterdamie był największym portem świata.

Rotterdam jest także wyjątkowym miejscem dla fanów sportu. Drużyna piłkarska Feyenoord Rotterdam na przełomie lat odniosła wiele sukcesów, a jej stadion De Kuip jest miejscem wielkich rozgrywek sportowych, jak również koncertów muzycznych artystów światowej sławy.

Mobile Sliding Menu