Wypadek samochodowy w Holandii

In Prawo w Holandii
kobieta dzwoniąca po wypadku samochodowym

Samochód jest bardzo popularnym środkiem komunikacji, jeździmy nim zarówno do pracy, na zakupy jak i na wycieczki. Równie popularny co samochód, są także wypadki i kolizje samochodowe. Każdy kierowca, wcześniej czy później będzie brał udział w zdarzeniu drogowym. Co zrobić kiedy to się stanie? Czy możemy domagać się jakiegoś odszkodowania? Na te i inne pytania odpowie nam dzisiaj Iwona i Sylwia z firmy Sylclever-administratie.

Za co można otrzymać odszkodowanie?

Wszystkie zdarzenia drogowe, wiążą się zazwyczaj z uszkodzeniem pojazdu. W cięższych sytuacjach dochodzi także do uszkodzenia ciała (trwałego lub czasowego) oraz do urazów emocjonalnych. Za każdą z powyższych szkód możemy domagać się odszkodowania, jednak ustalenie „wartości” szkody nie zawsze jest łatwe do udowodnienia.

Co zatem powinniśmy zrobić?

Przede wszystkim, musimy notować wszelkie poniesiony koszty związane z wypadkiem. Mowa tutaj zarówno o naprawach samochodu jak i wizytach lekarskich czy nawet dojazdu do lekarza. Po wypadku, powinniśmy także, jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, żeby nas zbadał i ewentualnie nakazał dalsze badania.

Te wszystkie powyższe czynności, są konieczne i mogą służyć jako dowód w procesie o odszkodowanie.

Jak wysokie odszkodowanie mogę otrzymać?

To wszystko zależy od indywidualnej oceny danej sytuacji oraz tego jak wpłynęła ona na Twoje życie. Jeżeli na skutek wypadku, przez pewien czas poszkodowany nie mógł chodzić do pracy, wtedy można domagać się, aby odszkodowanie zawierało także utracony zarobek.

Jak wygląda proces o odszkodowanie?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje takiego procesu. W pierwszym z nim, dzięki mediacjom i rozmowom dochodzimy do porozumienia z winowajcą dotyczącego wysokości odszkodowania, które zostaje nam wypłacone. Jednak znacznie częściej spotykamy się z sytuacją, w której winowajca nie poczuwa się do odpowiedzialności lub nie zgadza co do wysokości odszkodowania. W takiej sytuacji sprawa rozstrzygana jest przez sąd.

Niezależnie jednak, od sytuacji zawsze dobrze korzystać z pomocy prawnika. Taka osoba dobrze zna specyfikę sytuacji, wie na co zwrócić uwagę oraz jakimi sposobami osiągnąć porozumienie. Dodatkowo, zajmie się także naszą sprawą i przypilnuje wszystkich terminów oraz formalności, o których my nawet nie mamy pojęcia.

Jeżeli potrzebujesz porady odnośnie wypadków i odszkodowań w Holandii, skontaktuj się z Sylclever-administratie.

Mobile Sliding Menu