Holenderska straż graniczna bada wykorzystanie technologii dronów do wykrywania przemytu ludzi. Rzecznik Royal Netherlands Marechaussee potwierdził serwisowi DutchNews.nl, że w związku z wykryciem pasażerów na gapę w niebezpiecznych warunkach, takich jak chłodnie, zaostrza procedury monitorowania.
Uważa się, że siły zbrojne wykorzystają innowacyjną technologię, taką jak kamery na podczerwień, do wykrywania osób, które mogą się ukrywać w pojazdach, a także do szczegółowego przeszukiwania określonych obszarów przy użyciu obrazów z góry.
Ryzyko
Major Robert van Kapel, rzecznik sił zbrojnych, powiedział DutchNews.nl, że zamierza wykorzystać wszystkie możliwe środki, aby zmylić przemytników ludzi.
„Logicznie rzecz biorąc, z powodu pandemii nastąpił duży spadek liczby ludzi [na przykład próbujących dostać się do Wielkiej Brytanii]” – powiedział. „Jest mniej podróży, mniej promów, a do tej pory zgarnęliśmy około 400 osób, które próbowały wspiąć się na pojazdy lub zaczepić się o nie.
„To mniej więcej połowa tego, co w zeszłym roku, ale widzimy, że przemytnicy są coraz bardziej pomysłowi, jeśli chodzi o kryjówki. Czasami podejmują ogromne ryzyko. Nie chcemy ponownie otwierać pojemnika, aby odkryć ludzi, którzy udusili się lub zmarli z powodu hipotermii – coś, co wydarzyło się niedawno ”.
Wykrywanie
Dodał, że za kontrole graniczne odpowiadają siły, które pełnią szereg funkcji. „Pośród wielu innych obowiązków między innymi strzeżemy granic w portach i wykonujemy inne zadania związane z wykrywaniem procederu w Holandii i poza nią. Obecnie używamy dronów na wielu frontach, aby wspierać nasze zadania, wciąż mając na uwadze innowacje.
Są bardzo przydatne, ponieważ dają nam więcej danych, co bez wątpienia pomoże w kontrolach, które przeprowadzamy w Hook of Holland i Europoort [w Rotterdamie]… Drony widzą znacznie więcej z góry, mogą patrzeć w bardzo specyficzny sposób i eksperymentujemy z innymi możliwościami ”.
To nie pierwsza organizacja w Holandii, która dostrzega możliwości dronów. Po kilku latach szkolenia ptaków drapieżnych do usuwania dronów potencjalnych wrogów, holenderska policja rozpoczęła kilka lat temu badanie za pomocą latających kamer, aby pomóc w rozwiązywaniu przestępstw i monitorowaniu zachowania tłumu.
Istnieją jednak przepisy regulujące korzystanie z bezzałogowych maszyn latających, takie jak ograniczenie wysokości lotu do 120 metrów i wymagania dotyczące szkolenia „pilota”./ Źródło: Dutch News NL
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zacząć życie w Królestwie Niderlandów, sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii.