Mauritshuis – Królewska Galeria Malarstwa

In Atrakcje w Holandii, Muzea

Mauritshuis, czyli po polsku „Dom Maurycego”, nazywany również Królewską Galerią Malarstwa to popularne muzeum narodowe w Hadze, utrzymane w stylu klasycystycznym.

Historia obiektu

Siedzibą Mauritshuis jest klasycystyczny pałac z 1640 roku. Projektantem pałacu jest holenderski malarz i architekt, Jacob van Campen. Za dalszymi pracami i samą budową stoi zaś Pieter Post – również holenderski architekt i malarz, a także grafik. Zaraz po Campenie uważa się go za jednego z najlepszych architektów barokowych w Holandii. Gdy pałac był już gotowy, na samym początku służył jako rezydencja hrabiego Jana Maurycego van Nassau-Siegen. Z kolei od 1685 roku funkcjonował w nim „Hotel van staat”, przeznaczony głównie dla gości, którzy przybyli do Stanów Generalnych. W 1704 roku został zniszczony z powodu wybuchu pożaru. Na szczęście udało się go odrestaurować i w roku 1720 pałac był już po gruntownej renowacji. Jako muzeum – w takiej formie, w jakiej znamy go teraz – pałac zaczął funkcjonować dopiero w 1822 roku. Od początku podziwiać w nim można było obrazy najwybitniejszych malarzy niderlandzkich i flamandzkich, takich Rembrandt van Rijn czy chociażby Jan Vermeer.

Dzieła sztuki

Jeśli jesteś wielbicielem sztuki, to miejsce jest właśnie dla Ciebie! Jak już wspomnieliśmy, w Mauritshuis znajdują się najwybitniejsze obrazy w historii holenderskiego malarstwa. Wśród nich znajdziemy m.in. następujące dzieła:

Rembrandt

Dawid grający na harfie Saulowi

W  Mauritshuis znajduje się jeden z dwóch obrazów Rembrandta o powyższej nazwie, z 1660 roku. Przedstawia biblijną scenę ze Starego Testamentu. Druga (wcześniejsza wersja obrazu) znajduje się w Städel Museum we Frankfurcie nad Menem.

Homer

Obraz, przedstawiający portret greckiego pieśniarza wędrownego Homera, został namalowany przez Rembrandta w 1663 roku. Obraz może sprawiać wrażenie niedokończonego. Jest to bowiem prawdopodobnie szkic do obrazu.

Lekcja anatomii doktora Tulpa

Obraz ten pochodzi z 1632 roku i przedstawia publiczną sekcję zwłok. Aktu tego dokonywało się co roku w Amsterdamie.

Zuzanna i starcy

Podobnie jak obraz „Dawid grający na harfie Saulowi”, jest to również obraz podwójny. Pierwszy z nich z 1636 roku znajduje się właśnie Mauritshuis. Również przedstawia motyw biblijny ze starotestamentowej Księgi Daniela. Zuzanna została w tej historii niesłusznie skazana o cudzołóstwo, a to za sprawą kłamstwa owych starców.

Jan Vermeer

Dziewczyna z perłą

Najpopularniejszym obrazem Jana Vermeera jest z pewnością właśnie „Dziewczyna z perłą”. Dzieło pochodzi z 1664 roku i jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych przykładów siedemnastowiecznego malarstwa. Jest również nazywany „Mona Lisą północy” lub „Holenderską Mona Lisą”.

Toaleta Diany

Ten obraz Jana Vermeera został zakończony w 1656 roku. Jest to dzieło przedstawiające mitologiczną historię bogini Diany i jej towarzyszek nimf

Widok Delft

Jak sama nazwa wskazuje, obraz ten przedstawia widok miasta Delft. Data jego ukończenia to prawdopodobnie 1661 rok.

Jan Steen

Jedząca ostrygi

„Jedząca ostrygi” to mały obraz, który przedstawia zwykłą kobietę ubraną w modny żakiet, która po prostu przygotowuje ostrygi, który w domyśle ma zamiar zjeść. Obraz pochodzi z 1660 roku.

Mojżesz depcze koronę faraona

Obraz z 1670 roku, który w bardzo ekspresywny sposób przedstawia scenę opisaną przez Józefa Flawiusza. Dotyczy ona Mojżesza, który po znalezieniu się w wiklinowym koszyku, zostaje zaniesiony przez córkę faraona do pałacu.

Opisane wyżej dzieła to oczywiście tylko mała część tego, co możecie podziwiać w Królewskiej Galerii Malarstwa. Warto przekonać się samemu, jak piękne skarby w sobie zawiera.

Mobile Sliding Menu