PIT ZG Holandia: jak rozliczyć?

In Blog

[artykuł sponsorowany]

Osoby, które pracują w Holandii, ale mają status polskiego rezydenta, muszą złożyć PIT-36 ZG w rodzimym urzędzie skarbowym. Jego sporządzenie bywa problematyczne, zwłaszcza gdy pracownik nie ma wiedzy w zakresie księgowości. Jak poprawnie przygotować PIT-36 ZG z Holandii? Jakie informacje obejmuje ten dokument?

PIT ZG w Holandii a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Każda osoba pracująca w Holandii, która jednocześnie jest polskim rezydentem podatkowym, musi złożyć deklarację PIT-36 i załącznik PIT ZG. Wynika to z nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce, czyli konieczności rozliczania się ze wszystkich dochodów bez względu na kraj pochodzenia. Druk PIT-36 ZG powinien trafić do polskiego urzędu skarbowego. Można dodać do niego także załącznik PIT-O z przysługującymi ulgami.

Polski system podatkowy umożliwia sporządzenie takiego dokumentu nawet za 5 lat wstecz. W tym terminie można złożyć również korektę do deklaracji złożonej wcześniej.

Rozliczenie podatkowe należy złożyć także w sytuacji, gdy w danym roku podatkowym pracownik nie uzyskał żadnego dochodu w Polsce, ale był rezydentem podatkowym tego kraju. Wówczas przygotowuje się tzw. rozliczenie zerowe, które musi trafić do polskiego urzędu skarbowego. Dotyczy to osób uzyskujących dochody w Holandii lub innych krajach, w związku z którymi Polskę obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z metodą proporcjonalnego odliczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia dochodów z Holandii?

Aby rozliczyć dochody z Holandii, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Potrzebne są przede wszystkim karty podatkowe Jaaropgaaf. Na ich podstawie można sporządzić deklarację, a także ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Dane o przychodach będą przydatne również w trakcie wypełniania druku PIT-36 ZG.

PIT ZG to załącznik, który można dodać nie tylko do deklaracji PIT-36. Jest on dostępny także dla formularzy PIT-36 L, PIT-38 i PIT-39. Osoby, które pracowały nie tylko w Holandii, muszą złożyć oddzielne załączniki dla każdego kraju zatrudnienia. W każdym z tych państw przepisy podatkowe mogą być inne – także jeśli chodzi o umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przygotowanie PIT ZG z Holandii przez specjalistów – najlepsze rozwiązanie

Samodzielne zrozumienie przepisów podatkowych dotyczących osób, które pracują w Holandii, bywa trudne. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wypełnią wszystkie potrzebne dokumenty za Ciebie. W profesjonalnym biurze rachunkowym można liczyć na kompleksowe rozliczenie PIT ZG Holandia i jego dostarczenie do urzędu skarbowego w Polsce. Specjaliści pomogą też poprawnie wypełnić druki, które mają trafić do Belastingdienst.

Skorzystanie z usług specjalistów pozwala na uniknięcie błędów, które mogą okazać się kosztowne. Niezłożenie odpowiedniej deklaracji na czas wiąże się z wysokimi karami, a w skrajnych przypadkach także konsekwencjami prawnymi. Specjaliści z biur rozliczeń przygotują potrzebne dokumenty w ustawowych terminach i dostarczą je do urzędów w Twoim imieniu. Zadbają też, by deklaracje były kompletne i zgodne z przekazanymi informacjami. Dzięki temu będzie można uniknąć późniejszych problemów związanych z koniecznością złożenia korekty.

Jak zatem widzisz, rozliczenie PIT ZG z Holandii jest obowiązkowe dla polskich rezydentów, ale nie musi stwarzać problemów. Wystarczy, że powierzysz jego przygotowanie ekspertom. To oszczędność czasu i nerwów.

Mobile Sliding Menu