Transport zwłok do Polski – pomoc w trudnych chwilach

In Blog

[artykuł sponsorowany]

Coraz więcej Polaków mieszka i pracuje za granicą. Niestety, zdarza się, że w trakcie pobytu w innym kraju ktoś umiera, ulega śmiertelnemu wypadkowi. Są to bardzo trudne do przewidzenia, ciężkie momenty. W takim wypadku rodziny starają się sprowadzić ciało do kraju. Jak wygląda transport zwłok z zagranicy? Czy są firmy pomagające załatwić formalności?

Międzynarodowy transport zmarłych do Polski – procedura

Strata bliskiej osoby to ogromna tragedia, którą potęguje fakt, że zgon nastąpił poza granicami kraju i konieczne jest sprawdzanie ciała do Polski. Proces musi odbyć się zgodnie z obowiązującym prawem m.in. Ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Wymagane jest załatwienie wielu formalności, a także zorganizowanie specjalistycznego transportu. Organizacją sprowadzenia ciała do miejsca pochówku mogą zająć się członkowie rodziny tzn. małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, a także dalsi krewni i osoby dowolne, które są gotowe przejąć na siebie te obowiązki. Na rynku działają również firmy, którym można zlecić przeprowadzenie transportu zwłok z całego świata. Wszystko odbywa się w godnych warunkach, z poszanowaniem zmarłego.

Jak wygląda przewóz zwłok do Polski?

Aby ciało mogło być przetransportowane do Polski, konieczne jest dopełnieniu wielu formalności. Konieczne jest załatwienie dokumentów, które pozwalają przejść do kolejnych kroków. Jest to:

  • Decyzja w sprawie sprowadzenia zwłok do kraju, którą wydaje starosta właściwy do miejsca, w którym ma być pochowany zmarły.

  • Pozwolenie na transport wystawione przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

  • Zaświadczenie polskiego konsula z informacją, że szczątki mogą być pochowane na terenie RP.

Po uzyskaniu potrzebnych zezwoleń konieczne jest znalezienie odpowiedniego środka transportu, przystosowanego do przewozu zmarłych. Po dostarczeniu do Polski zwłoki muszą być szybko pochowane, bez możliwości otwierania trumny. Koszt sprowadzenia zwłok do kraju nie jest stały, zależy od wielu czynników tj. odległość od kraju, z którego transportowane będą szczątki, opłaty za kremację lub przechowanie zwłok, cennik danej firmy pogrzebowe itp. Transport zwłok Holandia to ok. 4-10 tys. zł. Najczęściej w koszt przewozu zwłok wchodzi: trumna, przygotowanie ciała do przewozu, rejestracja dokumentów do transportu, opłaty administracyjne. Bliscy zmarłych osób, które były ubezpieczone, mogą liczyć na zwrot kosztów od ubezpieczyciela.

Firmy organizujące transport zwłok do Polski

Samodzielna organizacja przewozu zwłok jest trudna, zwłaszcza dla osób, które straciły bliską osobę. Najlepiej całą procedurę zlecić firmie, która zajmie się transportem zwłok oraz wszystkimi formalnościami. Wsparcie doświadczonych pracowników może pomóc przejść przez trudne chwile i zorganizować pożegnanie w kraju. Firmy organizują międzynarodowy transport zwłok z m.in. Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Belgii i innych państw europejskich, działają na terenie całej polski. Transport zwłok memento mori to odbywa się z zachowaniem wszystkich procedur i szacunkiem dla zmarłego oraz jego rodziny. Pracownicy mają wieloletnie doświadczenie, firma pogrzebowa oferuje przejrzyste warunki, kompleksową pomoc w tym trudnym czasie.

Przewóz zwłok to usługa, która jest dużą pomocą dla bliskich, którzy stracili członka rodziny. Dzięki pomocy doświadczonych pracowników mogą spokojnie przeżyć żałobę i pożegnać się ze zmarłym.

Mobile Sliding Menu