Korzyści i wyzwania rozliczania podatku z Holandii w 2023: co warto wiedzieć przed rokiem podatkowym?

In Blog

[artykuł sponsorowany]

Wciąż nie brakuje pracowników z Polski, którzy chętnie emigrują za zachodnią granicę w celach zarobkowych. Często obieranym kierunkiem pozostaje wówczas Holandia. Mimo że dla wielu osób praca w Królestwie Niderlandów jest jednoznaczna z lepszymi zarobkami, decyzja o podjęciu zatrudnienia poza granicami kraju nie jest wolna od wyzwań. Jednym z nich mogą okazać się np. kwestie związane z rozliczeniem podatku z Holandii. Sprawdź, jak szybko i skutecznie załatwić związane z tym formalności!

Rozliczenie podatku z Holandii – co warto wiedzieć?

Rozliczenie podatku z Holandii to formalność, do której zobligowane są wszystkie osoby, które były legalnie zatrudnione w Królestwie Niderlandów, w tym również pracowników sezonowych. Instytucją odpowiedzialną za rozliczenie podatku z Holandii jest tamtejszy urząd skarbowy, czyli Belastingdienst, który jest zorganizowany na nieco innych zasadach niż jego polski odpowiednik.

Przede wszystkim w Holandii obowiązują inne progi podatkowe. Podczas gdy w Polsce stawki sytuują się na poziomie 17% i 32%, w Holandii analogiczne progi sięgają odpowiednio: 37,05% oraz 49,5%. Warto wiedzieć ponadto, że tamtejszy system podatkowy nie dopuszcza tzw. kwoty wolnej od podatku. W zamian podatnicy rozliczający podatek w Belastingdienst mogą skorzystać z wielu dostępnych ulg podatkowych i odliczeń, spośród których znaczna część stanowi nowość względem stanu obowiązującego w polskim systemie podatkowym.

Jak wygląda procedura rozliczenia podatku z Holandii?

Istotnym udogodnieniem dla podatników rozliczających się w Holandii jest fakt, że tamtejszy Belastingdienst przewiduje możliwość dopełnienia tego obowiązku za pośrednictwem Internetu. Korzystając z kanału online, podatnicy mogą przejść całą procedurę w kilku prostych krokach, bez wychodzenia z domu. Jak w praktyce wygląda ten proces?

Aby rozliczyć podatek z Holandii przez Internet, należy zalogować się na oficjalnej stronie internetowej tamtejszego urzędu skarbowego. Najprościej zrobić to, używając cyfrowej tożsamości DigiD (Digitale Identiteit), dzięki czemu cały proces będzie znacznie szybszy i prostszy. Warto dodać, że za pomocą DigiD można komunikować się za pośrednictwem Internetu z przeważającą większością instytucji działających na terenie Holandii, a samo założenie tożsamości cyfrowej jest proste – wystarczy bowiem posiadać numer BSN.

Do rozliczenia podatku z Holandii niezbędne jest przedłożenie w urzędzie odpowiedniego wzoru formularza:

  • formularz P – dla osób zameldowanych w Holandii przez cały rok;
  • formularz M – dla osób zameldowanych w Holandii tylko przez część roku;
  • formularz C – dla osób nieposiadających zameldowania w Holandii w trakcie roku podatkowego.

Do formularza należy dołączyć komplet wymaganych dokumentów, w tym oświadczenie o okresie pracy, skan karty podatkowej (Jaaropgave) oraz kopię dowodu tożsamości.

Ważne jest również, aby pamiętać o obowiązujących terminach. W Królestwie Niderlandów wyznaczone są dwa terminy na złożenie deklaracji podatkowej w tamtejszym urzędzie skarbowym: 1. maja roku następującego po danym roku rozliczeniowym lub 1. lipca, przy czym składając zeznanie podatkowe w pierwszym terminie podatnicy mogą liczyć na szybszy zwrot należnego podatku, który powinien pojawić się w ciągu trzech miesięcy od momentu przedłożenia deklaracji. Holenderski urząd skarbowy dopuszcza także możliwość dokonywania rozliczenia podatku nawet do pięciu lat wstecz.

Mobile Sliding Menu