Rozliczenie podatku z Holandii — zwrot podatku

In Blog, Wiadomości z Holandii

[artykuł sponsorowany]

Jednym z obowiązków większości osób pracujących za granicą jest rozliczanie się z osiągniętych poborów przed miejscowym fiskusem. Nie inaczej jest w Niderlandach. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać rozliczenie dochodów w Holandii i zobacz, ile czasu tamtejsze urzędy skarbowe mają na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Rozliczenie dochodów z Holandii

Przepisy fiskalne w każdym kraju uregulowane są w nieco odmienny sposób, co bezpośrednio wpływa na sytuację podatnika. Osoby składające zeznanie podatkowe w Holandii niejednokrotnie słyszą, że na zwrot środków z tytułu nadpłaty czeka się nawet kilka lat. Oczywiście, nie w każdym przypadku weryfikacja deklaracji będzie trwała tak długo, natomiast faktem jest, że holenderskie urzędy skarbowe bardzo skrupulatnie weryfikują przekazywane im dokumenty, przez co cały proces rozliczania się z fiskusem w kraju tulipanów może trwać dłużej niż w Polsce. Aby uniknąć wielomiesięcznego oczekiwania na decyzję oraz należne pieniądze, warto zadbać o dwie rzeczy:

  • złożyć formularze podatkowe w terminie,
  • zadbać o kompletność i poprawność przekazanych dokumentów.

Zeznanie podatkowe z Holandii

Belastingdienst, czyli holenderski urząd skarbowy, podobnie jak polski fiskus wyznacza odpowiednie terminy na składanie dokumentów rozliczeniowych. W Polsce PIT składa się do 30 kwietnia, natomiast rozliczenie holenderskiego podatku dochodowego powinno nastąpić do 31 marca. Podatnicy, którzy zdążą przekazać wszystkie dokumenty przed tym terminem, mogą liczyć na zwrot pieniędzy przed końcem czerwca. Niestety niedotrzymanie terminu może oznaczać, że cała procedura wydłuży się nawet o kilka lat.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Z czego wynika tak długi okres oczekiwania na rozliczenia podatkowe z Holandii? Wiele zależy od tego, czy dana osoba jest rezydentem fiskalnym w Niderlandach. Osoby, które nie mają takiego statusu, a więc np. pracownicy sezonowi, nieposiadający stałego zameldowania na terenie kraju, na rozpatrzenie swojego zeznania mogą oczekiwać od 3 do nawet 36 miesięcy.

Dobre praktyki

Praktyka pokazuje, że największą szansę na szybki zwrot podatku z Holandii mają te osoby, które zdecydują się na złożenie zeznania podatkowego przez internet. Rozwiązanie to znane jest również w polskim systemie, w którym osoby rozliczające się online z reguły otrzymują pieniądze szybciej niż podatnicy wybierający formę papierową. Warto również upewnić się, że numer rachunku bankowego podany w rozliczeniu jest prawidłowy — dzięki temu Belastingdienst będzie mógł szybciej wykonać przelew na konto.

Mobile Sliding Menu