[artykuł sponsorowany]
Prowadzenie własnej działalności w Polsce bywa w wielu aspektach problematyczne. Na przeszkody napotykają tu zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, jak i zdeterminowani nowicjusze. Nic więc dziwnego, że osoby planujące otworzyć własną działalność gospodarczą poszukują innych, bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich jest rejestracja oraz prowadzenie firmy w Holandii. Ta ścieżka działania oferuje liczne ułatwienia i szeroki wachlarz możliwości. Dlaczego warto się na nią zdecydować?
Pierwsze kroki – kto może założyć firmę w Holandii?
Wszystkie osoby posiadające obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą zgodnie z prawem prowadzić działalność w wybranym przez siebie państwie UE. Unia zapewnia wszystkim swoim członkom swobodę przedsiębiorczości oraz swobodę świadczenia usług. Mogą więc oni zarejestrować w każdym kraju firmę jednoosobową lub spółkę, a także świadczyć na jego terenie tymczasowe usługi lub otworzyć oddział firmy, która działa już w Polsce.
Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by swoją przygodę z przedsiębiorczością rozpocząć właśnie w Holandii, zwłaszcza jeśli mieszkamy już w danym kraju lub planujemy przeprowadzkę. Jednak w przypadku Holandii nawet to nie jest konieczne – firma w Holandii nie zawsze potrzebuje realnego adresu, a do celów prawnych i podatkowych można skorzystać z usług biur wirtualnych.
Biuro wirtualne to doskonały wybór dla wszystkich przedsiębiorców, którzy świadczą usługi lub sprzedają produkty online, a w związku z tym nie potrzebują lokalizacji, którą mogą codziennie odwiedzać klienci. Dzięki biurom wirtualnym w Holandii bez problemu odbiorą korespondencję, spotkają się z kontrahentem czy skorzystają z nowoczesnego wyposażenia przestrzeni coworkingowej.
Firma w Holandii – dlaczego się opłaca?
To, co pogrąża większość jednoosobowych działalności w Polsce, to po pierwsze niekorzystne przepisy podatkowe, a po drugie – niezwykle rozbudowana biurokracja. W Holandii na pierwszy rzut oka podatki nie wydają się szczególnie korzystne, ale w praktyce okazuje się, że prawo zdecydowanie sprzyja młodym firmom. Istnieje sporo ulg, z których mogą one skorzystać.
Są to między innymi ulgi dla początkujących przedsiębiorców, zniżki dla małych, średnich i jednoosobowych firm, a także potężna ulga inwestycyjna. Firmę opłaca się szczególnie rejestrować na początku roku, aby maksymalnie zoptymalizować potencjalne korzyści. Przy dobrym biznesplanie i szczegółowym rozeznaniu rynku startująca firma w Holandii ma znacznie większe szanse na przetrwanie pierwszych, najtrudniejszych dla biznesów lat niż jednoosobowa działalność w Polsce.
I choć nieznajomość języka i przepisów może stanowić pewną przeszkodę, istnieje sporo inicjatyw, które pomagają Polakom zmierzyć się z nią z sukcesem, Wystarczy dobry księgowy i doradca podatkowy, by się przekonać, że działalność w Holandii to świetny sposób na zbudowanie prężnie działającego przedsiębiorstwa.
Rejestracja firmy w Niderlandach – jasno i bez problemów!
Jeśli chodzi o biurokrację, właściciel nowej firmy w Holandii też może liczyć na ulgę – ulgę od nieustannego stresu. Zarówno jednoosobowa firma, jak i spółki podlegają tam bardzo przejrzystemu procesowi rejestracji, który w pewnych przypadkach można przeprowadzić online i telefonicznie, tylko z jednym spotkaniem osobistym.
Firma w Holandii powstaje przez rejestrację w Izbie Handlowo-Przemysłowej, czyli Kamer van Koophandel (KVK) po uprzednim wypełnieniu elektronicznego formularza. Koszt założenia firmy jednoosobowej to 51,95 euro, warto także zapłacić dodatkowe 15,80 euro za Uitreksel KVK, czyli wypis rejestracyjny, przydatny później choćby w bankach. KVK dokona za przedsiębiorcę zgłoszenia do Urzędu Skarbowego i w ciągu 7 dni wszystkie procedury będą załatwione. Nasza firma w Holandii może już startować!
Wiele osób decyduje się na spółkę zamiast jednoosobowej działalności, co w znacznym stopniu pozwala na wykorzystanie holenderskich przepisów podatkowych na swoją korzyść. Tu konieczna będzie jednak wizyta u notariusza i opłata za akt przez niego spisany, która może przekraczać nawet 1000 euro. Na szczęście jednak sam kapitał spółki może zaczynać się już od 1 euro, a urzędnicy i doradcy w KVK są na ogół niezwykle pomocni, chętnie wskazując plusy i minusy każdej wybranej formy działalności.
Podsumowanie – czy warto się zdecydować na firmę w Holandii?
Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak! Oczywiście, musi to być poprzedzone dogłębną analizą rynku i grup docelowych oraz umiejętnym rozeznaniem kulturowym, jeśli będą do nich należeć przede wszystkim konsumenci holenderscy. Natomiast w przeciwieństwie do działalności prowadzonej na terenie naszego kraju, tu powodzenie lub niepowodzenie w biznesie będzie w większym stopniu zależeć od umiejętności przedsiębiorcy, a w dużo mniejszym – od niekorzystnych warunków prawno-podatkowych.
Warto przy tym podkreślić, że stały pobyt w Holandii może okazać się dobrym pomysłem na dalszym etapie rozwoju biznesu. Jednak nawet jeśli nie należy on obecnie do naszych planów, nie warto odkładać ich na później! Z pomocą biura wirtualnego, doradców i księgowych łatwo będzie poradzić sobie z drobnymi kwestiami jak brak meldunku oraz ustalić właściwy obszar rezydencji podatkowej, by uniknąć podwójnego opodatkowania. Działalność w Holandii to spora szansa dla młodych, kreatywnych przedsiębiorców, zniechęconych rodzimymi utrudnieniami dla firm.