Awokado jest najczęściej spożywanym owocem egzotycznym w Holandii

In Bez kategorii, Kuchnia holenderska, Życie w Holandii

Holenderski Urząd Statystyczny podaje, że awokado jest teraz bardziej popularne niż banany, winogrona czy pomarańcze.

W ubiegłym roku do Holandii sprowadzono awokado o wartości 1,1 mld euro. 90 procent importu awokado trafia do innych krajów europejskich, zwłaszcza do Niemiec i Skandynawii. W tej chwili Holandia jest największym europejskim eksporterem.

Jednym z takich eksporterów jest firma Nature’s Pride z Maasdijk, która sprzedaje do ponad 28 krajów. Firma zauważyła rosnący trend już 15 lat temu. Obecnie Holendrzy spożywają średnio dwanaście awokado rocznie. To cztery razy więcej niż w 2008 roku.

Każdego tygodnia do magazynów Nature’s Pride wpływa 1,5 miliona kilogramów awokado. „Widzimy, że konsument dał supermarketom do zrozumienia, że ​​awokado jest smaczne” – powiedziała dyrektor handlowa Nature’s Pride, Adrielle Dankier.

Według firmy trend na awokado jeszcze się nie skończył. „Nieco ponad 30 procent konsumentów kupuje awokado. Spodziewamy się kontynuacji wzrostu ”, mówi Dankier.

Awokado stało się znane jako „zielone złoto” w krajach ich pochodzenia ze względu na ich popularność w krajach zachodnich. Większość awokado pochodzi z Peru, Chile, Kolumbii, RPA.

Popyt na awokado wiąże się jednak również z kosztami środowiskowymi. Ich produkcja wymaga dużych ilości wody, a lasy są wycinane, aby zrobić miejsce dla farm awokado.

Badacz Manuel Ochoa Ayala ze Światowego Forum Ekonomicznego przypomina konsumentom, aby kupowali świadomie. „To, co jesz z przyjaciółmi i rodziną, może zniszczyć cały ekosystem. Pomyśl o tym, gdy następnym razem zjesz chipsy tortilla z guacamole ”.

Nature’s Pride mówi, że współpracują z rolnikami, aby zapewnić zrównoważoną produkcję. „Jest to również względne, zużycie wody przez awokado to tylko ułamek wody potrzebnej do produkcji mięsa” – argumentował Dankier. „Wszystko, co rośnie, potrzebuje wody. Chodzi o to, czy w okolicy jest wystarczająco dużo wody, aby produkować w sposób zrównoważony. Musisz dokonać świadomego wyboru ”.

Aby dowiedzieć się więcej o codziennym życiu w Niderlandach, sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii.

Źródło: NL TIMES

Mobile Sliding Menu