Chcesz wyjechać na kilka miesięcy do Holandii i wrócić ze sporym zapasem gotówki oraz bez żadnych problemów które przyjdą za Tobą do Polski? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.
Kiedy wyjechać
Jeżeli chcesz przyjechać do Holandii jedynie na kilka miesięcy musisz wybrać odpowiedni okres. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest w okresie od czerwca do sierpnia oraz do października do końca grudnia. W pozostałych miesiącach oczywiście też znajdziemy pracę, jednak nie ma co liczyć na duże zarobki. Dla przykładu: w sezonie możemy zarobić od 300 do nawet 500 euro na rekę tygodniowo, a poza sezonem nasze zarobki mogą spaść nawet do 100 euro tygodniowo (więcej o zarobkach w Holandii przeczytasz tutaj).
Jak szukać pracy
Jeżeli nastawiamy się na maksymalny zarobek, powinniśmy jechać przez agencję pracy. Ofert w internecie jest naprawdę dużo, jedyne na co musisz zwrócić uwagę to:
- czy w umowie nie ma mowy o żadnych karach za zerwanie kontraktu i powrót do kraju. Może się okazać że warunki na miejscu są okropne, ludzie nienormalni, a praca za ciężka. Warto mieć możliwość powrotu. Jeżeli w umowie jest mowa o karze za zerwanie umowy to od razu odpuście sobie taką pracę – jadąc z takimi fachowcami możecie być pewni że będziecie oszukiwani na każdym kroku i zamiast zarobić to wrócicie z jeszcze większymi długami.
- Czy agencja zapewnia ubezpieczenie (ubezpieczenie nie powinno wynosić więcej niż 25 euro tygodniowo). Jeżeli ubezpieczenie jest droższe lub pracodawca nie oferuje ubezpieczenia to wiedz że rozmawiasz z oszustami i zdecydowanie odpuść sobie tego pośrednika.
- Czy agencja zapewnia zakwaterowanie i w jakiej cenie – jeżeli opłata za „mieszkanie” wynosi więcej niż 80 euro, to znów rozmawiasz z oszustami więc lepiej od razu sobie daruj.
- W jaki sposób agencja przelewa wypłatę. W Holandii normą jest wypłacanie pieniędzy co tydzień na konto w banku. Wszelkie systemy zaliczkowe lub wypłata w gotówce jest mocno podejrzana i tworzy ogromne pole do nadużyć.
- Czy agencja pomoże w wyrobieniu numeru sofi i czy zapewnia możliwość przelewanie wypłaty na polskie konto.
- Pamiętaj że umowa powinna być w języku polskim lub przynajmniej przetłumaczona na ten język. Podpisywanie umowy całkiem w ciemno jest ogromnie ryzykowne, ale jeżeli już musisz to zrobić to poszukaj na umowie rodzaju umowy. Powina to być Faza A (Fase A) lub Faza 1 i 2 (Fase 1/2). Taka umowa jest chroniona przez CAO i w dużym stopniu eliminuje ryzyko oszustwa. Sprawdź także czy w umowie nie ma żadnych kwot (będą w postaci cyfer) – to najpewniej będą jakieś kary. Powinieneś również poszukać wyrazu maanden (miesiąc) który zawarty w umowie może zobowiązywać nas do wykonywania pracy przez pewien czas.
Uwaga! Jeżeli umowa jest zawierana na okres jednego tygodnia nie ma powodów do obaw – jest to standardowy okres dla umów w Fazie A. Więcej o rodzajach umów przeczytasz tutaj.
Jak dojechać do Holandii
Najlepiej poprzez agencję. W większości przypadków agencję organizują takie przejazdy w niższych cenach. Własne auto daje nam większą swobodę, ale jest także źródłem potencjalnych wydatków. Mandaty za przekroczenie prędkości są w Holandii wyjątkowo duże, a wszelkie awarie wyraźnie nadszarpną nasz budżet. My nastawiamy się na zarobek, więc tniemy koszty i ryzyko ich wystąpienia maksymalnie.
Gdzie zamieszkać
Tutaj z pomocą również powinna przyjść nam agencja pracy. Zazwyczaj śpi się w 2-3 osobowych pokojach, a łazienkę i kuchnie dzieli jeszcze z kilkoma takimi pokojami. Zdarza się że trafi się do naprawdę paskudnej nory, ale można też wylądować w przyjemnych miejscach. W sezonie letnim agencje często wrzucają swoich pracowników na pola namiotowe na których znajduje się np. minigolf czy basen. Mieszkając przez agencję zazwyczaj mamy możliwość robienia nadgodzin oraz mamy zapewniony transport do pracy.
Co zabrać
Na kilkumiesięczny wyjazd potrzebować będziemy:
- dokument tożsamości. Najlepiej mieć ze sobą dowód osobisty którym będziemy się posługiwać oraz paszport który będziemy trzymać bezpiecznie gdzieś na dnie torby.
- Zapas gotówki, najlepiej 300 euro, albo chociaż 60 żeby mieć na powrót do Polski.
- Telefon komórkowy (w Holandii możesz korzystać z lokalnego operatora)
- Śpiwór (zazwyczaj nie jest potrzebny, ale czasem mogą zdarzyć się sytuację awaryjne)