Warunki Pracy w Holandii – CAO

In Praca w Holandii, Prawo w Holandii

Na terenie Holandii obowiązuje CAO. Jest to specjalny dokument dotyczący agencji pracy oraz pracowników tymczasowych. Układ CAO obowiązuje WSZYSTKICH pracowników, którzy pracują przez agencję pracy. W układzie tym znajdziemy wszystkie obowiązki pracownika ale i – co bardzo istotne – nasze prawa.

Układ CAO – chodź bardzo ważny – nie dotyczy każdej agencji pracy. W Holandii możemy spotkać renomowane agencje pracy które przynależą zarówno do holenderskiego NBBU jak i polskiego OKAP-u. Pracując przez taką agencję istnieje praktycznie zerowa szansa na to że zostaniemy oszukani.

Jednak w Holandii czasem zdarzają się tak zwane firmy krzaki. Są to najgorsze „Agencje” które nie są nigdzie zrzeszone i nikt ich nie kontroluje. Stanowczo odradzamy pracę za ich pośrednictwem i nalegamy żeby zawsze upewnić się że agencja przez którą chcemy pracować jest zrzeszona w NBBU lub ABBU. Na tę chwilę jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności danej agencji pracy. Trzeba jednak pamiętać, że za taki proceder nakładane są bardzo wysokie kary i aktualnie jest to zjawisko marginalne.

Czym jest CAO

CAO jest podstawowym i najważniejszym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w Holandii. Jest tak ponieważ reguluje takie rzeczy jak:

  • minimalny metraż który ma przypadać na jednego pracownika. Oczywiście jeżeli ten mieszka przez agencję pracy,
  • warunki przyjęcia i zwolnienia,
  • rodzaje umowy o pracę,
  • maksymalnego czasu pracy,
  • fundusz emerytalny,
  • pieniądze wakacyjne i wiele innych.

W przypadku gdy pracujesz w Holandii przez polską firmę, Twoja umowa będzie musiała być zgodna z prawem polskim ale z pewnymi wyjątkami. Jednym z nich jest wynagrodzenie, które nie może być niższe niż holenderskie minimum. Zobacz: minimalne wynagrodzenie w Holandii.

Z uwagi na to że układ zbiorowy CAO jest dokumentem składającym się aż z 99 stron, w poniższym wykazie umieściliśmy jedynie linki do najbardziej interesujących nas kwestii. Cały dokument w języku polskim jest dostępny tutaj. Poniżej znajdują się linki do artykułów w których poruszamy najważniejsze kwestie związane z CAO i pracą w Holandii.

Mobile Sliding Menu