Warunki Pracy w Holandii – CAO

Kategoria artykułu: Praca w Holandii, Prawo w Holandii Opublikowano w dniu:
Zaktualizowano w dniu:

Na terenie Holandii obowiązuje CAO. Jest to specjalny dokument dotyczący agencji pracy oraz pracowników tymczasowych. Układ CAO obowiązuje WSZYSTKICH pracowników, którzy pracują przez agencję pracy. W układzie tym znajdziemy wszystkie obowiązki pracownika ale i – co bardzo istotne – nasze prawa.
Układ CAO – chodź bardzo ważny – nie dotyczy każdej agencji pracy. W Holandii możemy spotkać renomowane agencje pracy które przynależą zarówno do holenderskiego NBBU jak i polskiego OKAP-u. Pracując przez taką agencję istnieje praktycznie zerowa szansa na to że zostaniemy oszukani.

Jednak w Holandii czasem zdarzają się tak zwane firmy krzaki. Są to najgorsze “Agencje” które nie są nigdzie zrzeszone i nikt ich nie kontroluje. Stanowczo odradzamy pracę za ich pośrednictwem i nalegamy żeby zawsze upewnić się że agencja przez którą chcemy pracować jest zrzeszona w NBBU lub ABBU. Na tę chwilę jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności danej agencji pracy. Trzeba jednak pamiętać, że za taki proceder nakładane są bardzo wysokie kary i aktualnie jest to zjawisko marginalne.
Czym jest CAO

CAO jest podstawowym i najważniejszym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w Holandii. Jest tak ponieważ reguluje takie rzeczy jak:

  • minimalny metraż który ma przypadać na jednego pracownika. Oczywiście jeżeli ten mieszka przez agencję pracy,
  • warunki przyjęcia i zwolnienia,
  • rodzaje umowy o pracę,
  • maksymalnego czasu pracy,
  • fundusz emerytalny,
  • pieniądze wakacyjne i wiele innych.

W przypadku gdy pracujesz w Holandii przez polską firmę, Twoja umowa będzie musiała być zgodna z prawem polskim ale z pewnymi wyjątkami. Jednym z nich jest wynagrodzenie, które nie może być niższe niż holenderskie minimum. Zobacz: minimalne wynagrodzenie w Holandii.

Z uwagi na to że układ zbiorowy CAO jest dokumentem składającym się aż z 99 stron, w poniższym wykazie umieściliśmy jedynie linki do najbardziej interesujących nas kwestii. Cały dokument w języku polskim jest dostępny tutaj. Poniżej znajdują się linki do artykułów w których poruszamy najważniejsze kwestie związane z CAO i pracą w Holandii.

To może Cię zainteresować!

koncert Sławomira w Tilburgu

Koncert Sławomira w Tilburgu

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego piosenki lecą na każdej dobrej imprezie, a jeden z jego hitów

Czytaj dalej >>
Comic Con

Comic Con w Utrechcie

Już za dwa tygodnie, w weekend 24 i 25 listopada w Utrechcie odbędzie się największy Comic Con w Holandii.

Czytaj dalej >>
gdzie na tulipany

Gdzie i kiedy na tulipany do Holandii?

W dzisiejszych czasach, holenderskie tulipany to już nie tylko obiekt handlu, ale narodowa atrakcja, którą oglądać zjeżdżają się ludzie

Czytaj dalej >>

Zostaw komentarz:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu