Podejmując pracę w Holandii, musimy zawrzeć z pracodawcą umowę. Holenderskie CAO czyli zbiór zasad których musi przestrzegać agencja pracy jasno określa rodzaje umowy, a także różne prawa (i obowiązki) które nam z tego tytułu przysługują. Zanim jednak przejdziemy do opisania każdego z poszczególnych warunków, postaramy się odpowiedzieć co każda umowa powinna zawierać. Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.
Przy podpisywaniu umowy o pracę, pracodawca da nam do wypełnienia odpowiedni formularz, w którym będziemy musieli podać swoje podstawowe dane. Zdarza się również że pracodawca będzie wymagał od nas poświadczenia niekaralności. Gdy my będziemy zajęci wypełnianiem formularza, osoba nas obsługująca powinna skserować nasz dowód osobisty, numer sofi oraz potwierdzenie założenia konta w banku. Tutaj się na chwilę zatrzymamy. Zazwyczaj agencji pracy wystarcza samo podanie przez nas numeru konta, czasami jednak pragną oni bardziej namacalnego dowodu i w tym celu kserują sobie naszą umowę z bankiem na którym jest numer konta (więcej o wyrobieniu holenderskiego konta bankowego do przeczytania tutaj). Zdarza się też że agencja pracy chce skserować naszą kartę płatniczą – warto wtedy mieć świadomość, że pieniądze znajdujące się bezpośrednio na karcie mogą teraz lub w przyszłości zostać skradzione.
Gdy już wypełnimy formularz, a pracodawca odda nam nasze dokumenty, dostaniemy do podpisania umowę. Szanujące się agencję pracy przedstawiają nam umowę w języku polskim i holenderskim. Wygląda to tak, że każdy punkt umowy, jest od razu tłumaczony na język polski – takie rozwiązanie jest dla nas bardzo przyjazne i bardzo dobrze świadczy o agencji pracy. Niestety, ale nie wszystkie agencje pracy traktują odpowiednio swoich polskich pracowników dlatego możemy się też spotkać z informatorami, które wyjaśniają nam co aktualnie podpisujemy, a nawet oddzielnymi polskimi „umowami” które wyjaśniają nam co właśnie podpisaliśmy i na jakich zasadach.
Gdy już mamy przed sobą umowę, koniecznie musimy sprawdzić czy znajduje się na nich nasza stawka godzinowa, oraz czy nasze dane zostały zapisane prawidłowo. Bardzo ważne jest sprawdzenie czy umowa przewiduje jakieś kary pieniężne, czy przewiduje jakieś kary za zerwanie umowy, oraz czy wspomina coś o jakichś regulaminach z którymi się zapoznaliśmy i które akceptujemy – jeśli tak, powinniśmy dostać kopię takich regulaminów.
Bardzo ważne jest – a może nawet najważniejsze – w jaki sposób dostajemy wynagrodzenie, oraz jak często. Normą jest tutaj wypłacanie wynagrodzenia co tydzień, w formie przelewu na konto. Wszelkie wypłaty „do ręki”, czy systemy zaliczkowe powinny znacznie wzmocnić naszą czujność.
Rodzaje umowy czyli fazy
W Holandii każda umowa z agencją pracy tymczasowej musi przejść przez trzy fazy, faza A,B i C. Przejście z jednej fazy do drugiej, wymaga od nas sporo czasu i lojalności wobec agencji, jednak warto zaznaczyć że agencję często stosują różnie sztuczki, aby nie przepuszczać pracowników do wyższych faz czy nie daj Boże stałych umów. Bardzo dobrze jest po podjęciu pracy rozpytywać pracowników o to jak długo tu pracują, czy wszystko jest w porządku – taki wywiad pozwoli nam bardzo szybko dowiedzieć się o klimacie i zasadach panujących w danej firmie.
Faza A
Umowa w Fazie A, jest pierwszą umową którą zawieramy z agencją. Mówiąc w skrócie jest to umowa śmieciowa, ale o tym za chwilę. Faza A trwa średnio przez pierwsze 1,5 roku od zatrudnienia. W tej fazie nie ma dokładnie określone czasu pracy, ilości godzin tygodniowo, czy terminu wypowiedzenia. Pracując na Fazie A, możesz zwolnić się w każdej chwili i również w każdej chwili możesz zostać zwolniony – nie musi być ku temu żadnego powodu. Co więcej w Fazie A, nie masz zapisanych obowiązkowego czasu pracy, więc może się zdarzyć że w jednym tygodniu przepracujesz 50 godzin, a w drugim jedynie 4.
Faza B
Gdy minie pierwsze 1,5 roku pracy, a Ty dalej pracujesz w tej samej agencji Twoja umowa automatycznie przechodzi w fazę B. Wkraczając w fazę B otrzymasz umowę o pracę na czas określony lub czas nieokreślony wraz z zakontraktowaną ilością godzin, które muszą zostać Ci wypłacone bez względu na to czy faktycznie je przepracowałeś.
Faza C
Po przepracowanych kolejnych dwóch latach w fazie B, Twój kontrakt przechodzi w fazę C, co jest równoznaczne z otrzymaniem stałego kontraktu i brakiem możliwości zakończenia umowy przed okresem wypowiedzenia.