Dlaczego warto jechać przez agencję pracy do Holandii

In Początki w Holandii, Praca, Praca w Holandii
Dlaczego warto jechać przez agencję pracy do Holandii

Bardzo często dostajemy od Was maile lub pytacie nas na Facebooku o to jak zacząć w Holandii. Pytacie nas jak znaleźć mieszkanie, jak szukać pracy oraz ogólnie jak odnaleźć się w nowym kraju. Zawsze odpowiadamy, że na początku warto pojechać przez agencję pracy – i piszę to z perspektywy osoby, która pracowała zarówno w Holandii, jak i Wielkiej Brytanii, więc podane w tym tekście przykłady, sytuację i rozwiązania są w 100% prawdziwie i autentyczne.

Opinie o agencjach pracy

Zamierzając wyjechać do pracy za granicę, tak naprawdę nie wiemy gdzie jedziemy. Możemy poczytać na forach, popytać wśród znajomych, ale to nigdy nie będą pewne i sprawdzone informacje. Jak każdy z Was doskonale wie, są różne prace, różni pracodawcy i różne dzielnice w miastach. Ktoś może mieszkać w Eindhoven w dobrej dzielnicy i będzie chwalił to miasto, a ktoś inny zamieszka w gorszej dzielnicy i dla niego Holandia będzie wyglądała zupełnie inaczej. Sam pamiętam jak szukałem pracy i sprawdzałem opinie o agencjach pracy w Holandii i okazywało się że każda agencja ma złą opinie. Z czego to wynika? Z ludzkiej natury. Wyobraźmy sobie że duże agencje pracy w Holandii, zatrudniają nawet 1000 i więcej pracowników rocznie. Jeżeli więc znajdziemy 20 złych opinii z ostatnich 2 lat, to oznacza że na 2000 osób (dwa lata po tysiąc osób), jedynie 20 z nich napisało złą opinie, czyli 1% wszystkich pracowników. Dlatego też nie za bardzo można przejmować się opiniami w internecie, zresztą jak wszystko jest dobrze to nikt nie pisze opinii, bo nie czuje takiej potrzeby.

Jak zacząć w Holandii

Trzeba też pamiętać, że przyjeżdżając do Holandii trafiamy do zupełnie innego kraju. Ludzie mówią tu w innym języku, wszystkie sprawy urzędowe załatwia się w innym języku i chociaż jest podobnie jak w Polsce, to jednak zupełnie inaczej. Często dostajemy w mailach pytania o to gdzie szukać mieszkania, jak znaleźć szkołę dla dziecka itp. Odnoszę wtedy wrażenie, że niektóre osoby przerasta cała wizja emigracji i kompletnie nie wiedzą na co się piszą. Bo skoro już teraz ktoś nie potrafi znaleźć odpowiedzi na takie pytania, to co zrobi w sytuacji gdy będzie miał stłuczkę samochodową? Gdy zostanie wezwany do szkoły przez nauczyciela? Wtedy nie rozumiem, jak takie osoby wyobrażają sobie integrację, która jest długim i etapowym procesem. A trzeba sobie jasno powiedzieć, że bez integracji nie da się żyć w Holandii – można jedynie wegetować.

Dlaczego jechać przez agencję pracy

I tutaj dochodzimy do pytania zadanego na samym początku. Dlaczego warto jechać przez agencję pracy, a nie na własną rękę? Po pierwsze agencja pomoże ogarnąć nam wszystkie sprawy papierkowe, tak abyśmy mogli legalnie pracować. Co prawda nie jest tego dużo, ale zawsze lepiej kiedy ktoś nam w tym pomoże. Po drugie agencja zapewnia Ci także mieszkanie. Co prawda rzadko kiedy są to apartamenty, ale zazwyczaj warunki są całkiem ok. Jaki więc jest plus mieszkania przez agencję? Mieszkanie mamy wtedy kiedy mamy pracę. Ale jak to pomyślisz? Gdzie tu plusy tej sytuacji? Już tłumaczę. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem mieszkania na własną rękę, musisz wpłacić kaucję w wysokości od 600 do 1000 euro, którą odzyskasz dopiero miesiąc po wyprowadzce. Czyli już na stracie potrzebujesz zainwestować od około 2400 do 4200 złotych. Po drugie umowy wynajmu są zazwyczaj na rok i często nie ma możliwości wcześniejszego zerwania umowy. To oznacza, że przynajmniej przez 12 miesięcy musisz płacić czynsz za mieszkanie, a nikt Ci nie gwarantuje że będziesz miał pracę. Tak więc w przypadku osoby, która pierwszy raz przyjeżdża do kraju, nie zna języka, ani obyczajów związanie się z danym miejscem na rok jest mocno ryzykowne.

Każdy kto pracował w Holandii, wie że żeby mieć stałą pewną pracę trzeba znać język i przejść naprawdę długą i ciężką drogę. Dopiero gdy dostaniemy stałą umowę i nauczymy się języka to możemy myśleć o wynajmowaniu mieszkania na własną rękę. W przeciwnym wypadku ryzyko wpadnięcia w długi jest naprawdę wysokie.

Kolejnym plusem pracy i mieszkania przez agencję, jest obecność innych Polaków. Taka sytuacja ma wiele plusów. Po pierwsze nie czujemy się tacy samotni. Nowy kraj, nowa praca, nowe miejsce zamieszkania – wiele zmian w życiu, więc obecność innych osób z którymi możemy porozmawiać jest ogromnym plusem i pozwala nam się lepiej odnaleźć w nowej rzeczywistości. Dodatkowo możemy posłuchać z jakimi problemami zmagają się inni rodacy, dzięki czemu sami ich unikniemy oraz nauczymy się lepiej odnajdywać w Holandii. Bo wyobraźmy sobie, że mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, nie znasz języka holenderskiego i nagle zachorujesz. Skąd będziesz wiedział co robić? Czy dasz radę umówić się do lekarza, do którego wcześniej trzeba było się zapisać? Czy wiesz co powiedzieć w pracy? Czy musisz donieść jakieś dokumenty lub zwolnienie? Jak widzisz pytań jest naprawdę sporo, a to przecież drobnostka. Jadąc przez agencję masz do pomocy koordynatora oraz innych Polaków z którymi mieszkasz lub pracujesz.

Według mnie, rozpoczęcie swojego życia w Holandii powinno zacząć się od wyjazdu przez agencje pracy. I mówię to z perspektywy osoby, która zrobiła kompletnie na odwrót i później mocno tego żałowała.

Jaką agencję pracy w Holandii wybrać

To jest pytanie, które zadajecie najczęściej. Po pierwsze wybierzcie dużą znaną agencję pracy, chyba że lubcie przygody i niepotrzebny stres. Do tej pory nie rozumiem, dlaczego duża część osób decyduje się na korzystanie z mniej znanych agencji, o których jest naprawdę mało informacji w internecie. Duże agencje pracy zapewniają darmowy transport (albo busa, albo samochód lub rower), stałe godziny pracy, a także mieszkanie w dobrych warunkach – przykładem takiej agencji może być Van Koppen & Van Eijk, który jest jedną z największych agencji pracy w Holandii. A z tymi małymi, mniej sprawdzonymi agencjami to często są przeboje w postaci opłaty za dojazd do pracy, nakładania kar pieniężnych za bałagan w pokoju czy nierzetelnego wypłacania wynagrodzenia.

Wierzę że podane tu informacje sprawią że staniesz się bardziej świadomy tego czym jest emigracja oraz z jakimi problemami będziesz musiał się zmierzyć. I pamiętaj, że to Ty trzymasz życie w swoich dłoniach i tylko od Ciebie będzie zależało jak ono wygląda!

Mobile Sliding Menu