Jakie zarobki w Holandii

In Początki w Holandii, Praca, Praca w Holandii, Zarobki
jakie zarobki w holandi

W tym artykule pomówimy o najważniejszej kwestii związanej z chęcią podjęcia pracy w Holandii – ZAROBKAMI!

W Holandii obowiązuje minimalne wynagrodzenie – w związku z tym, za godzinę naszej pracy dostaniemy od 8,33€ do 9,55€ brutto. Zazwyczaj pracodawca oferuje nam około 9,33€ i taką też stawkę przyjmiemy do naszych obliczeń. Przy obliczeniach przyjmujemy że mieszkasz przez agencję pracy.

Przyjmując że pracujemy 40 godzin tygodniowo, to zarobimy około 373,2€ tygodniowo brutto. Na rękę będzie to blisko 310€ tygodniowo.  Jednak od tej kwoty musimy odjąć nasze koszty czyli:

Tak więc nasze tygodniowe koszty utrzymania wynoszą 155€, więc do odłożenia zostaje nam 155€ tygodniowo, czyli 620€ miesięcznie.

Obowiązkowe dodatki do pracy

W Holandii obowiązują obowiązkowe dodatki do wypłaty. Zazwyczaj ich wysokość zależy od pracodawcy, ale zazwyczaj przedstawiają się one następująco:

  • 125% w przypadku pracy powyżej 8 godzin dziennie.

Jeżeli danego dnia przepracowałeś 9,5 godziny oznacza to że za pierwsze osiem godzin pracy przysługuje Ci stawka 9,33€, a za dodatkowe 1,5 godziny otrzymasz wyższą stawkę o 25%, w naszym przypadku będzie to 11,66€

  • 125% w przypadku pracy na nocną zmianę.

W zależności od pracodawcy nocna zmiana zaczyna się różnie. Ja spotkałem się z tym że nocna zmiana zaczynała się już po godzinie 18 w jednej firmie, albo o godzinie 22 w innej firmie.

  • 125% w przypadku pracy w sobotę.
  • 150% w przypadku pracy w niedzielę.
  • 200% za pracę w święta.

Co w Holandii jest interesujące, to fakt że poszczególne dodatki mogą się kumulować.

Jeżeli będziemy pracować na nocną zmianę(+25%) w sobotę(+25%) pracodawca będzie nam płacił 150% naszej podstawowej stawki. Jeżeli dodatkowo zrobimy nadgodziny nasza stawka zwiększy się o kolejne 25%. Biorąc pod uwagę dodatki do pracy możemy tygodniowo zarabiać nie 310€ na rękę ale nawet 400-450 euro – oczywiście pod warunkiem że znajdziemy pracę na nocne zmiany, w której będziemy mogli czasem zrobić nadgodziny. Z doświadczeń moich i osób z którymi pracowałem wynika, że zarabianie 400 euro tygodniowo na rękę przy wykonywaniu najprostszych prac typu praca na magazynie, produkcji etc. jest dość częstym zjawiskiem – jednak nie przychodzi to łatwo i trzeba się narobić.

Mobile Sliding Menu