Stadiony Holandii

In Piłka nożna w Holandii
Ajax Amsterdam ArenA Muzeum

Multitask ArenA

ArenA, a raczej Johan Cruyff ArenA, jak nazywa się od 2017 roku stadion Amsterdamskiego Ajaxu, cechuje niesamowita wielofunkcyjność. Mecze i imprezy sportowe stanowią część wydarzeń, które odbywają się na pierwszym w Holandii zadaszonym obiekcie. Zadaszenie stadionu jest jego błogosławieństwem, a zarazem kulą u nogi. Dzięki zadaszeniu można tam zorganizować imprezy najróżniejszej maści. Dach powoduje też, ze murawa nie ma tak dobrego dostępu do światła słonecznego, więc wymagana jest jej częsta wymiana. Jego pojemność to 55 134 miejsc, co sprawia, że jest to największa, obok stadionu Feyenoordu i PSV, arena zmagań piłkarskich gladiatorów. Innymi liczbami Johan Cruyff ArenA jest 920 miejsc VIP, a cała inwestycja pochłonęła 140 mln euro.

Koncerty i imprezy to jedno, ale solą ziemi futbolowej są mecze. Oprócz finałów Mistrzostw Europy, odbywających się w Holandii i Belgii w 2000 roku na Amsterdam ArenA odbył się także finał Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W tym pierwszym, czyli najważniejszych rozgrywkach klubowych w 1998 roku Real pokonał Juventus 1:0. Finał Ligi Europy to z kolei starcie portugalsko-brytyjskie, w którym Chelsea pokonała 2-1 Benficę, a wydarzenie miało miejsce w 2013 roku. Dowiedz się więcej.

Na ratunek Zabytkom

Gdy zespół z Hagi przeprowadził się na nowy stadion, wyburzając stary, pozostały po nim tylko kasy. Piękne zabytkowe obiekty stały się oczkiem w głowie kibiców, którzy pragnęli by stały one pod nowym stadionem ADO den Haag. Realizacja pomysłu nie była tania, bo cała akcja kosztowała 40 tys. euro, ale w świecie przesiąkniętym nowoczesnością walka o symbole i zabytki jest postawą chwalebną.

Stadion na wodzie

Projekt nowego stadionu Feyenoordu szacowany jest na około 500 mln euro, a budowa ma być sfinalizowana w 2023 roku. Obiekt ma zastąpić stary De Kuip, który z czasem ma się stać miejscem zmagań lekkoatletycznych. Oryginalny projekt przewiduje, że nowy dom Feyenoordu będzie częściowo położony na wodzie, górna promenada ma stać się miejscem uczęszczanym przez mieszkańców z powodu licznych restauracji i innych atrakcji życia codziennego. Wkomponowanie stadionu w nabrzeże jest ciekawym pomysłem, który może sprawić, że Rotterdam będzie miał prawdziwą perełkę wśród stadionów.

Holandia może poszczycić się kilkoma ciekawymi obiektami, które były światkami wielkich wydarzeń, od finałów Pucharu UEFA, przez Ligę Mistrzów, po finały Mistrzostw Europy, które w 2000 roku odbyły się w Holandii i Belgii, a już w roku 2020 w Amsterdamie rozegrane zostanie kilka meczów Mistrzostw Europy.

I choć stadiony, takie jak Johan Cruyff ArenA były pierwszymi na tej ziemi obiektami z zadaszonym dachem, to w kraju tulipanów już od dawna nie powstały supernowoczesne stadiony. Dlatego myślę, że wielu kibiców czeka na realizacje nowych stadionów, w tym nowego obiektu Feyenoordu na wodzie.

Mobile Sliding Menu