Koszty działalności gospodarczej w Holandii

In Własna firma w Holandii

Prowadzenie działalności gospodarczej w Holandii związane jest z kilkoma ważnymi zagadnieniami, które pomogą usprawnić działania przedsiębiorcom.

Wszystkim holenderskim przedsiębiorcom przysługuje prawo do specjalnych ulg w prowadzeniu swojej działalności.  Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zredukować koszty, przekazywane do Belastingdienst, czyli do Holenderskiego Urzędu Skarbowego.

Ewidencja czasu pracy

Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać wysoką kwotę wolną od podatku, powinien rozliczać się fiskusem z czasu, jaki poświęca na pracę. Urząd Skarbowy ma prawo poprosić o taką ewidencję, sięgającą nawet do 7 lat wstecz. Ważne jest zatem sumienne zapisywanie wszystkich zadań, wraz z czasem ich trwania, danymi klienta, szczegółowym opisem wykonywanych usług itp. Można również w czas pracy wliczyć wszystkie działania towarzyszące, które mają bezpośredni wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Do takich działań z pewnością można zaliczyć m.in. zakupy dla firmy, wystawianie faktur czy też udział w różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach związanych z branżą.

Kontrola Belastingdienst dotycząca wydatków

Istnieje szereg sytuacji, gdy koszty ponoszone przez firmę można odliczyć całkowicie bądź częściowo. Koszty firmowe to rzecz jasna koszty bezpośrednio związane z firmą oraz te, które zapewniają jej funkcjonowanie. Wydatki, które nie budzą żadnych wątpliwości,  można odliczyć w całości poniesionych kosztów bez podatku VAT. Chodzi oczywiście o wydatki jasno udokumentowane i o przejrzystym przełożeniu na funkcjonowanie firmy. Nie sprawdzi się tu zatem wydatek na program graficzny zakupiony przez mechanika samochodowego, co w przypadku grafika komputerowego będzie już rzeczą oczywistą.

Niektóre ponoszone przez firmę koszty przedsiębiorca może odliczyć jedynie częściowo. Chodzi o te, wydatki, które służą nie tylko jego działalności, ale również jemu samemu. Dotyczy to np. ukończonych kursów, zdobytych dyplomów, czy nawet prawa jazdy, które jak wiadomo, nie przyda się jedynie firmie, ale również przedsiębiorcy w innych dziedzinach życia. Oczywiście sfera prywatna nie może tutaj przeważyć – wtedy takich kosztów w ogóle nie wolno odliczyć.

3 sposoby rzetelnego prowadzenia kosztów

Jest wielu przedsiębiorców, dla których odnalezienie się w skomplikowanych regułach Urzędu Skarbowego nie jest niczym trudnym. Wtedy sami zapisują i odliczają poniesione koszty. Jeśli jednak przerasta nas samodzielne liczenie, możemy pomóc sobie poprzez specjalne aplikacje, które obliczają jaka część wydatku podlega odliczeniu. Najprostszym jednak sposobem wydaje się być wynajęcie księgowego, który odciąży nas z tego obowiązku. Koszt wynajmu księgowego to nawet kilkaset euro rocznie. Wydaje się jednak, że warto w niego zainwestować, ponieważ dobry księgowy pomoże nam wykorzystać możliwości oferowane przez Urząd Skarbowy. Może również nas uchronić przed ewentualnymi błędami.

Mobile Sliding Menu