Polacy stanowią znaczny odsetek mieszkańców Holandii. W ostatnich latach liczba ta znacząco wzrosła. Dziś przenoszą się tam nie tylko osoby poszukujące tymczasowego zatrudnienia, ale także wykształceni specjaliści, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności, w tym wysokorozwiniętym kraju. Z tego względu wielu naszych rodaków decyduje się na założenie własnej firmy. Ich działalność można podzielić na dwie kategorie. Firmy pomagające Polonii w Holandii, a także firmy świadczące usługi rdzennym mieszkańcom tego kraju, a także klientom zza granicy.
Własna firma w Holandii – od czego zacząć?
Decydując się na założenie własnej działalności w Holandii musimy pamiętać, iż na początku musimy uregulować sprawy związane z naszym pobytem w tym kraju. Zgodnie z przepisami po trzymiesięcznym pobycie w tym kraju musimy wpisać się do ewidencji mieszkańców gminy, w której mieszkamy. Aby dokonać meldunku należy przedłożyć akt urodzenia, umowę najmu lub kupna mieszkania, a w przypadku osób pozostających w związkach również akt ślubu. Dopiero wówczas otrzymuje się odpis z ewidencji mieszkańców. Każdy kto przebywa na terenie Holandii musi wyrobić numer BSN (Burger Service Nummer), który jest odpowiednikiem NIP-u. numer ten służy zarówno do celów ewidencyjnych, jak i podatkowych,,
Dobry plan biznesowy jako szansa na dofinansowanie dla początkujących przedsiębiorców
Stworzenie dobrego planu biznesowego to podstawa. Dzięki niemu możemy starać się o dofinansowanie początkujących przedsiębiorców, które może wynieść nawet do 35 tysięcy euro. Do jego składowych należy dokładne rozeznanie rynku, na którym będzie działało przedsiębiorstwo. Oznacza to sprawdzenie odbiorców, a także potencjału konkurencji. Ustalenie tego pozwoli obliczyć przyszłe dochody. Co więcej każdy aspirujący do założenia własnej firmy musi przygotować plan marketingowy działalności, finansowy raz biznesowy.
- Plan marketingowy powinien zawierać: lokalizację firmy pod kątem klientów, opis produktów, które będą dystrybuowane, cenę usług, a także koncepcję zdobywania rynku i promocji.
- Plan finansowy powinien zawierać: ustalenie wysokości środków stałych i obrotowych, wysokość środków własnych i obcych (kredytów, pożyczek) oraz informacje dotyczące płynności finansowej.
- Plan biznesowy powinien zawierać: informacje o rynku wynikającą z planu marketingowego i finansowego, a także zawierać nazwę firmy. nazwa powinna być zrozumiała dla odbiorców i oryginalna, gdyż tylko taka zwraca uwagę.
Jak zarejestrować własną firmę w Holandii?
Każdy, kto pragnie założyć firmę, musi zapłacić za jej rejestrację 50 euro. Płatności można dokonać jedynie kartą kredytową lub debetową. KVK (Kamer van Koophandel) automatycznie zgłosi działalność do holenderskiego urzędu skarbowego. Po rejestracji każdy otrzyma numer KVK, a także BTW, który jest odpowiednikiem polskiego VAT-u. Ważne by do KVK zgłosić nie później niż tydzień po rozpoczęciu działalności. Oczywiście można to zrobić tydzień przed rozpoczęciem działalności, lub wcześniej, lecz rejestracja i tak nastąpi dopiero na tydzień przed uruchomieniem biznesu.
Kto może założyć firmę w Holandii?
Własną firmę może założyć każda osoba pracująca na etacie. Inna możliwością jest kontynuacja zatrudnienia przed trzy dni w tygodniu. Dwa pozostałe będą przeznaczone na działalność w przedsiębiorstwie. Również osoby przebywające na zasiłku dla bezrobotnych mogą złożyć wniosek o zarejestrowanie działalności. UWV oferuje maksymalnie 26 tygodni wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Osoby, które starają się w tym czasie o założenie firmy otrzymają zasiłek pomniejszony o około 29%. Podczas tych tygodni bezrobotny nie musi składać wniosków o pracę. Dodatkowo każdy aktywny i dążący do własnej działalności obywatel otrzyma od państwa wsparcie merytoryczne pod postacią atrakcyjnych szkoleń online.
Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Holandii
- Opłata rejestracyjna około 50 euro.
- Księgowość jest niezwykle ważną dziedziną. Osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego, muszą się liczyć z kosztami rzędu 100-600 euro na kwartał.
- Wynajem lokalu to koszt około 1000 euro wzwyż miesięcznie, w zależności od lokalizacji, a także standardu.
- Materiały i sprzęt, których wartość nie przekroczy 2300 euro można odpisać od podatku.
- Koszty firmowe. Są to koszty stałe, które musimy pokrywać z dochodów firmy. należą do nich: podatek dochodowy, podatek BTW (VAT), ubezpieczenie od niezdolności do pracy, emerytura, część ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, marketing, a nawet koszty utrzymania auta.
Podatek dochodowy w Holandii – progi
- Pierwszy próg to 33,65% pierwszej części dochodu do wysokości 17 319 euro. W tym 2,5% to podatek, natomiast 31,15% obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne.
- Drugi próg to 41,40% od kolejnej kwoty w wysokości 13 803 euro. W tym przypadku 10,25% to podatek, natomiast 31,15% składki na ubezpieczenie społeczne.
- Trzeci próg to 42% od kolejnej kwoty w wysokości 21 942 euro. Podana stawka stanowi wyłącznie podatek.
- Czwarty próg to 52% od pozostałej części. Podobnie jak wcześniej podana stawka stanowi wyłącznie podatek.
Każdy przedsiębiorca musi rozliczyć się z podatku do kwietnia. Każdy, kto nie złoży zeznania podatkowego na czas może zostać upomniany lub urząd nałoży na niego karę finansową.
Założenie własnej działalności gospodarczej w Holandii nie jest trudne. Podobnie jak w Polsce oraz innych europejskich krajach wymaga złożenia odpowiednich wniosków, a także posiadania kapitału startowego. Osoby nie znające języka mogą poprosić o pomoc tłumaczy, którzy za wynagrodzeniem będą towarzyszyli podczas każdego spotkania w urzędzie. Osoby posługujące się językiem angielskim nie powinny obawiać się bariery, którą mogą natrafić ze względu na język. Większość Holendrów posługuje się biegle językiem angielskim. Również urzędy coraz częściej wysyłają dokumenty w dwóch wersjach językowych. Odrobina chęci, a także dobrze przygotowany szczegółowy biznesplan, przy odrobinie cierpliwości, a także dużemu zaangażowaniu i nakładowi pracy, pozwolą osiągnąć sukces.