Najlepsze drużyny piłkarskie w Holandii

In Piłka nożna w Holandii

Liga holenderska, ciągle goniąca topowe ligi starego kontynentu, w swoich dziejach potrafiła uformować zespoły, które zdobywały europejskie trofea. Wiele klubów stało się „fabrykami”, produkującymi gwiazdy światowego formatu, które zapisały się na zawsze w historii futbolu. Największe sukcesy na rynku krajowym jak i międzynarodowym osiągnęły kluby z Rotterdamu, Eindhoven i Amsterdamu.

3. Feyenoord Rotterdam

Najmniej utytułowany spośród trójki najwybitniejszych klubów Eredivisie. Klub został założony w 1908 roku. Zdobył mistrzostwo Holandii 15 razy, a największymi sukcesami było dwukrotne zdobycie pucharu UEFA.
Klub z Rotterdamu to przystań dla utalentowanych piłkarzy również z Polski. Do tej pory występowało w nim aż 9 naszych piłkarzy: Włodzimierz Smolarek, Tomasz Rząsa, Tomasz Iwan, Jerzy Dudek, Henryk Bolesta, Euzebiusz Smolarek, Zbigniew Małkowski, Marek Saganowski i Michał Janota.

Największe sukcesy:

 • 15 Mistrzostw Holandii
 • 13 Pucharów Holandii
 • 2 Puchary UEFA

2. PSV Eindhoven

PSV został założony w 1913 roku. „Boeren”- rolnicy, taki przydomek nosi klub z Eindhoven. Swój złoty okres przeżywał w latach 70 tych, gdy zdobył 3 mistrzostwa Holandii i puchar UEFA. W 1988 roku odniósł triumf w Pucharze Mistrzów, a po tym zwycięstwie reprezentacja Holandii z zawodnikami PSV w składzie zdobyła Mistrzostwo Europy.
W PSV swoje kariery rozwijali tacy fenomenalni napastnicy jak Ruud Van Nistelrooy i Ronaldo Luís Nazário de Lima. Polacy, którzy zasilali barwy Eindhoven to Tomasz Iwan i Przemysław Tytoń.

Największe sukcesy:

 • 24 Mistrzostwa Holandii
 • 9 Pucharów Holandii
 • 1 Puchar Mistrzów
 • 1 Puchar UEFA

1. Ajax Amsterdam

Najbardziej utytułowany holenderski klub, założony w 1900 roku.
De Amsterdammers, jak potocznie nazywa się zawodników Ajaxu, aż 33 razy byli mistrzami Holandii, a najważniejsze europejskie trofeum – Puchar Mistrzów – wznosili czterokrotnie. Najbardziej znaną postacią w klubie jest jej były piłkarz i trener Johan Cruijff, który później zbudował potęgę FC Barcelony, a stadion Ajaxu został nazwany nazwany jego imieniem. Dwukrotnie na posadzie trenerskiej klub obejmował Leo Beenhakker, który był także selekcjonerem reprezentacji Polski. Innymi polskimi akcentami w Ajaxie były występy Arkadiusza Milika i Andrzeja Rudego.
Wielu wychowanków szkółki z Amsterdamu, jak również najzdolniejsi piłkarze wyłowieni z całej Holandii rozwijali się w tym klubie tworząc jego siłę, a następnie przechodząc do europejskich gigantów. Takim przykładem jest Marco van Basten i Frank Rijkaard, którzy wraz z innym Holendrem, Ruudem Gullitem tworzyli trzon wielkiego Milanu lat 90. Dzisiaj również Ajax może poszczycić się swoimi wychowankami, którzy za wielkie pieniądze odchodzą do potężnych klubów. Przykładem jest 21-letni Frenkie de Jong, który po zakończeniu tego sezonu przejdzie do FC Barcelony za 75 milionów euro.

Największe sukcesy:

 • 33 Mistrzostwa Holandii
 • 18 Pucharów Holandii
 • 4 Puchar Mistrzów
 • 1 Puchar UEFA

Mobile Sliding Menu