Palenie papierosów w Holandii

In Zdrowie, Życie w Holandii

Palenie papierosów to nałóg, który doprowadza do groźnych chorób, a zarazem jest bardzo kosztowny. Według holenderskiego Centralnego Urzędu Statystycznego w roku 2016 Holendrzy wypalili 12 miliardów papierosów.

Ceny papierosów w Holandii

Papierosy coraz częściej pochodzą z przemytu gdyż te „legalne” systematycznie drożeją. Szacuje się, że średnio za paczkę popularnych „fajek” w Holandii trzeba zapłacić 6 euro. 20 maja 2016 roku wyszło w Holandii nowe prawo, regulujące palenie „e-papierosów”, dotyczące wielkości kartridża w e-papierosie i wielkości buteleczek na płyn inhalacyjny. Ten pierwszy powinien mieć maksymalnie dopuszczalną pojemność 2 ml, natomiast butelka 10 ml. E-papierosy, które miały być zdrowszą wersją popularnego nałogu, okazały się nie aż tak bezpieczne jak się to początkowo wydawało. Jak stwierdzili eksperci z RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu), para z e-papierosa zawiera substancje chemiczne bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Są to m.in. glikol propylenowy, gliceryna i nikotyna.

Palenie w miejscach publicznych w Holandii

1 lipca 2008 roku w Holandii – podobnie zresztą jak w większości Państw Unii Europejskiej – zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów (nie marihuany) w kawiarniach, barach, klubach, restauracjach, placówkach kulturalnych, a także w słynnych holenderskich coffee shopach. Jednak przepisy te były ignorowane, a właściciele restauracji i kawiarni zapowiadali pozwy sądowe z uwagi na straty majątkowe, które wynikały z nowego prawa. Rząd Holandii nie pozostawał obojętny na głosy niezadowolonych obywateli i postanowił zmienić prawo.

Dwa lata później, w 2010 roku minister zdrowia, opieki społecznej i sportu Edith Schippers, złagodziła przepisy zezwalające na palenie papierosów w lokalach o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych. W 2019 roku temat powrócił na skutek organizacji CAN, która chce zupełnego zakazu palenia w hotelach i lokalach gastronomicznych.

Palenie papierosów w pracy

W większości zakładów pracy w Holandii jest dopuszczalne palenie papierosów na określonych zasadach.

  • Palić papierosy można tylko w wyznaczonych strefach – zazwyczaj znajdują się one na dworze pod zadaszeniem, chociaż czasem są to specjalne pokoje z odpowiednią wentylacją.
  • Na papierosa możemy wyjść tylko podczas przerwy. Nie przysługują nam z tego tytułu żadne dodatkowe przerwy czy ulgi w pracy.

Popularna reklama antynikotynowa

26 lutego 1990 roku Johann Cruyff uszedł z życiem po poważnym ataku serca. Konsekwencją tego wydarzenia była antynikotynowa reklama, której stał się twarzą. Holenderska legenda Ajaxu Amsterdam i FC Barcelony wystąpiła w niej w szarym płaszczu, tak bardzo znanym z ławki trenerskiej, na której niejednokrotnie próbował ukoić nerwy, paląc papierosy.

Słynny piłkarz i trener odbijający paczkę papierosów (niczym zwykłą futbolówkę), używając stóp, kolan a także ramion, zwraca się do odbiorcy: „Nazywam się Johan Cruyff, mam dwa nałogi, palenie i piłka nożna. Piłka dała mi w moim życiu wszystko, a palenie prawie mi to życie odebrało”. Po tym przejmującym i dającym do myślenia wyznaniu Cruyff z całej siły kopie papierosy przed siebie, a paczka rozlatuje się wraz z zawartością. Ten apel sportowej gwiazdy na pewno dotarł do wielu młodych, którzy zafascynowali się jego postacią i rzucili palenie. Potrójny zdobywca Złotej Piłki i twórca wielkiej Barcelony wygrał z nałogiem, a podczas tej walki zamienił nikotynę na lizaki, które zajadał na ławce trenerskiej.

Poniżej omawiana reklama antynikotynowa:

AllKomunikacjaSpołeczeństwoZdrowie

Wielkanocne potrawy w Holandii

Babka, mazurek, żurek – to coś, co kojarzy nam się z polskimi wielkanocnymi potrawami i smakołykami. A czy wiecie,

czy warto emigrować do Holandii

Czy warto emigrować?

Przynajmniej kilkanaście razy w tygodniu dostajemy od Was pytania czy warto emigrować? Bardzo często piszecie że Polska jest krajem

Baza skradzionych rowerów w Holandii

Szczególnie popularnym środkiem transportu w Holandii są rowery. Szacuje się, że jest ich w Holandii więcej niż samych mieszkańców,

Eutanazja również dla dzieci poniżej 12 roku życia

Od 2004 roku w Holandii możliwe jest uśmiercenie dziecka do pierwszego roku życia, a także pomiędzy 12, a 16

Mobile Sliding Menu