Palenie papierosów w Holandii

In Zdrowie, Życie w Holandii

Palenie papierosów to nałóg, który doprowadza do groźnych chorób, a zarazem jest bardzo kosztowny. Według holenderskiego Centralnego Urzędu Statystycznego w roku 2016 Holendrzy wypalili 12 miliardów papierosów.

Ceny papierosów w Holandii

Papierosy coraz częściej pochodzą z przemytu gdyż te „legalne” systematycznie drożeją. Szacuje się, że średnio za paczkę popularnych „fajek” w Holandii trzeba zapłacić 6 euro. 20 maja 2016 roku wyszło w Holandii nowe prawo, regulujące palenie „e-papierosów”, dotyczące wielkości kartridża w e-papierosie i wielkości buteleczek na płyn inhalacyjny. Ten pierwszy powinien mieć maksymalnie dopuszczalną pojemność 2 ml, natomiast butelka 10 ml. E-papierosy, które miały być zdrowszą wersją popularnego nałogu, okazały się nie aż tak bezpieczne jak się to początkowo wydawało. Jak stwierdzili eksperci z RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu), para z e-papierosa zawiera substancje chemiczne bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Są to m.in. glikol propylenowy, gliceryna i nikotyna.

Palenie w miejscach publicznych w Holandii

1 lipca 2008 roku w Holandii – podobnie zresztą jak w większości Państw Unii Europejskiej – zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów (nie marihuany) w kawiarniach, barach, klubach, restauracjach, placówkach kulturalnych, a także w słynnych holenderskich coffee shopach. Jednak przepisy te były ignorowane, a właściciele restauracji i kawiarni zapowiadali pozwy sądowe z uwagi na straty majątkowe, które wynikały z nowego prawa. Rząd Holandii nie pozostawał obojętny na głosy niezadowolonych obywateli i postanowił zmienić prawo.

Dwa lata później, w 2010 roku minister zdrowia, opieki społecznej i sportu Edith Schippers, złagodziła przepisy zezwalające na palenie papierosów w lokalach o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych. W 2019 roku temat powrócił na skutek organizacji CAN, która chce zupełnego zakazu palenia w hotelach i lokalach gastronomicznych.

Palenie papierosów w pracy

W większości zakładów pracy w Holandii jest dopuszczalne palenie papierosów na określonych zasadach.

  • Palić papierosy można tylko w wyznaczonych strefach – zazwyczaj znajdują się one na dworze pod zadaszeniem, chociaż czasem są to specjalne pokoje z odpowiednią wentylacją.
  • Na papierosa możemy wyjść tylko podczas przerwy. Nie przysługują nam z tego tytułu żadne dodatkowe przerwy czy ulgi w pracy.

Popularna reklama antynikotynowa

26 lutego 1990 roku Johann Cruyff uszedł z życiem po poważnym ataku serca. Konsekwencją tego wydarzenia była antynikotynowa reklama, której stał się twarzą. Holenderska legenda Ajaxu Amsterdam i FC Barcelony wystąpiła w niej w szarym płaszczu, tak bardzo znanym z ławki trenerskiej, na której niejednokrotnie próbował ukoić nerwy, paląc papierosy.

Słynny piłkarz i trener odbijający paczkę papierosów (niczym zwykłą futbolówkę), używając stóp, kolan a także ramion, zwraca się do odbiorcy: „Nazywam się Johan Cruyff, mam dwa nałogi, palenie i piłka nożna. Piłka dała mi w moim życiu wszystko, a palenie prawie mi to życie odebrało”. Po tym przejmującym i dającym do myślenia wyznaniu Cruyff z całej siły kopie papierosy przed siebie, a paczka rozlatuje się wraz z zawartością. Ten apel sportowej gwiazdy na pewno dotarł do wielu młodych, którzy zafascynowali się jego postacią i rzucili palenie. Potrójny zdobywca Złotej Piłki i twórca wielkiej Barcelony wygrał z nałogiem, a podczas tej walki zamienił nikotynę na lizaki, które zajadał na ławce trenerskiej.

Poniżej omawiana reklama antynikotynowa:

AllKomunikacjaSpołeczeństwoZdrowie

Zanieczyszczone powietrze przyczyną chorób płuc

Zapewne większości z nas Holandia kojarzy się z przyjemnym zielonym krajem, w którym zamiast samochodów używa się rowerów, a

Podatek drogowy w Holandii

Podatek drogowy w Holandii

Jeżeli masz zamiar przyjechać polskim samochodem do Holandii w celach zarobkowych musisz dowiedzieć się kilku bardzo ważnych rzeczy. Holandia

Czy dzieci w Holandii są szczęśliwe

Czy dzieci w Holandii są szczęśliwe?

Na to pytanie cyklicznie stara się odpowiedzieć rzecznik praw dziecka. Według najnowszego raportu większość dzieci jest zadowolona ze swojego

flaga Holandii

Flaga Holandii

Holenderska flaga nie należy do skomplikowanych - tworzy ją prostokąt składający się z trzech poziomych pasów. Czerwień, biel i

Mobile Sliding Menu