Uważana jest za stolicę administracyjną Holandii oraz centrum niektórych instytucji międzynarodowych. Haga – piękne miasto położone nad Morzem Północnym, w zachodniej Holandii. W Hadze wraz z rodziną mieszka także król Holandii, Wilhelm Aleksander.
Haga jako stolica administracyjna
Jak powszechnie wiadomo, stolicą Holandii jest Amsterdam. Haga jednak pełni rolę pewnego rodzaju stolicy polityczno-administracyjnej kraju. To właśnie w tym mieście znajduje się siedziba królewska, siedziba holenderskiego rządu oraz parlamentu. Także większość ministerstw i ambasad stacjonuje w Hadze, która oficjalnie jest jedynie stolicą prowincji Holandia Południowa. Również międzynarodowe instytucje znalazły miejsce dla swoich siedzib. Są to m.in.: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Międzynarodowy Trybunał Karny, Międzynarodowy Instytut Statystyczny, Międzynarodowe Centrum Prasowe oraz Europejski Urząd Policji. Haga znana jest także z konwencji haskich, związanych m.in. z konfliktami zbrojnymi czy legalizacją dokumentów.
Powstanie miasta
Początki miasta Haga sięgają XIV – jest to data oficjalnego założenia miasta. Jednak pierwsze wzmianki o Hadze pochodzą już z XIII wieku, kiedy jako osada, znajdowała się obok zamku myśliwskiego hrabiów Holandii. Również siedziba królewska, zwana 's-Gravenhage oznacza „leśna polana hrabiego”. Pałac myśliwski, należący do niderlandzkich hrabiów, znajdował się właśnie w wiosce o nazwie Haghe. Zamek, postawiony w tym miejscu przez Wilhelma II stopniowo rozbudowywano, aż w XVI wieku Haga stała się siedzibą Stanów Generalnych oraz władz administracyjnych Niderlandów. Prawa miejskie zostały nadane Hadze dopiero w 1806 roku przez Ludwika Bonaparte. Zobacz też: Jak powstawała holenderska flaga.
Co warto wiedzieć o Hadze
Haga uchodzi za pewnego rodzaju przeciwieństwo Amsterdamu. Jest stosunkowo spokojnym miastem i z pewnością bardziej konserwatywnym. Z racji na profil polityczny i biznesowy, jest drogim miastem. Wszak najczęściej odwiedzający ją turyści to biznesmeni, dyplomaci i politycy. Co ciekawe, w Hadze spotkać również możemy największą Polonię w Holandii. Być może Polaków (i nie tylko) do mieszkania w Hadze przekonał szereg zalet i dogodności, które oferuje miasto. Na pozytywną ocenę miasta z pewnością mają wpływ piękne zielone tereny oraz zapierająca dech w piersiach nowoczesna architektura. Ogromną zaletą jest także jedna z najbardziej popularnych plaż Morza Północnego, obok której wielbiciele odpoczynku i szumu morskich fal nie mogą przejść obojętnie. Plaża ta znajduje się w dzielnicy Hagi, Scheveningen. To, rzecz jasna, tylko jedna z wielu atrakcji, jakie oferuje Haga, a krótki opis innych przykładowych interesujących miejsc w mieście znajdziemy poniżej.
Ciekawe miejsca w Hadze
Pałac Binnenhof
Zwiedzając Hagę, warto wiedzieć, które miejsca zasługują na szczególną uwagę. Niewątpliwie piękną, zabytkową wizytówką miasta jest Pałac Binnenhof (na zdjęciu), w którym mieści się siedziba holenderskiego parlamentu. Obiekt ten to gotycki kompleks pałacowy z XIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje tam Sala Rycerska, która słynie z corocznych spotkań parlamentu z królem.
Mauritshuis
To holenderskie muzeum narodowe znajduje się w klasycystycznym pałacu z XVII wieku. Wyjątkowe miejsca dla wielbicieli sztuki. Znajdziemy w nim najwybitniejsze obrazy artystów holenderskich, m.in. Rembrandta, Vermeer, Steena czy Halsa. Muzeum nazywane jest również Domem Maurycego lub Królewską Galerią Malarstwa.
Park Miniatur Madurodam
Wszystkie najciekawsze zabytki i atrakcje Holandii w jednym miejscu? Tylko w Parku Miniatur Madurodam! Znajdziemy w nim amsterdamskie kamienice, kanały, wiatraki i inne budowle w skali 1:25. Park ten, podobnie jak wspomniana już plaża, leży w dzielnicy Scheveningen.
Panorama Mesdag
Panoramę Mesdag możemy porównać do Panoramy Racławickiej. Jest to cylindryczny obraz, który znajduje się w specjalnie skonstruowanym budynku. Twórcą Panoramy jest Hendrik Willem Mesdag, a obraz przedstawia Scheveningen w 360 stopniach z 1881 roku. Dzielnica ta była wówczas niewielką rybacką osadą.