W tym artykule postaramy się opisać jak najbardziej szczegółowo i dokładnie to jak wygląda praca w Holandii. Jeżeli zastanawiasz się nad wyjazdem do Holandii na pewno zadajesz sobie takie pytania jak:
- Czy poradzę sobie z nową pracą w obcym państwie?
- Czy bez znajomości języka będę w stanie znaleźć pracę?
- Czy bez znajomości języka będę w stanie załatwić wszystkie formalności?
- Jak wygląda praca w Holandii?
Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania, gdybyśmy jednak coś pominęli pytajcie w komentarzach lub na naszym facebooku! Mamy nadzieję że w tym artykule znajdziecie naprawdę ciekawe i interesujące fakty z pierwszej ręki!
Czy poradzę sobie z nową pracą w obcym państwie?
Jeżeli nie posiadasz żadnych uprawnień ani kwalifikacji wykonywane przez Ciebie pracę w Holandii będą ciężkie jedynie pod względem fizycznym. Głównie możesz spodziewać się znalezienia pracy na różnego rodzaju liniach produkcyjnych, przy sprzątaniach, czy też prace magazynowe. Jeżeli zastanawiasz się czy sobie poradzisz pamiętaj o tym że w Holandii pracują Polacy w wieku od 17 do 60 lat, pochodzący z różnych środowisk i z różnym wykształceniem. Skoro oni sobie poradzili to dlaczego Ty byś nie mógł? W osobnym artykule przygotowaliśmy dla Was szeroki opis możliwych do wykonywania prac w Holandii.
Czy bez znajomości języka będę w stanie znaleźć pracę?
Jak najbardziej tak. Większość Polaków których można spotkać w pracy nie tylko nie zna holenderskiego, ale nie posługuję się nawet językiem angielskim! Zastanawiasz się jak to możliwe? Otóż na emigracji jest tak wielu rodaków, że podczas rozmowy o pracę rozmawiasz z Polakiem, umowa o pracę najprawdopodobniej będzie w języku polskim, będziesz pracował z samymi Polakami, a Twoim bezpośrednim przełożonym będzie… Polak!
Czy bez znajomości języka będę w stanie załatwić wszystkie formalności?
Tak jak jesteśmy pewni tego co napisaliśmy w powyższym punkcie, tak jesteśmy pewni tego że do wyrobienia numeru sofi, otwarcia konta w banku czy wynajęcia mieszkania będzie potrzebna chociaż znikoma znajomość języka angielskiego. Jednak biorąc pod uwagę fakt że każdą z powyższych czynności wykonuje się zazwyczaj tylko raz, to z pomocą znajomego który chociaż trochę zna angielski na pewno dacie sobie radę!
Jak wygląda praca w Holandii?
Ciężko to ująć w jednym zdaniu więc tutaj się troszeczkę rozpiszemy. Tak jak wspomnieliśmy w artykule „Jak znaleźć pracę w Holandii” praca w Holandii wiąże się z dużą niestabilnością.
Bardzo ciężko jest znaleźć firmę, w której uda nam się przepracować rok na jednym stanowisku, a nawet jeżeli już tego dokonamy trzeba się liczyć z tym że czekają nas naprawdę „gorące” tygodnie w których będziemy pracowali po 50, czy nawet 60 godzin tygodniowo, jak i takie w których przepracujemy jedynie 8. Ta niestabilność jest jednym (i chyba jedynym) z największych minusów pracy w Holandii.
Oprócz tej niestabilności jest jeszcze kilka innych szczegółów które różnią pracę w Holandii, od pracy w Polsce. Na początku pomówmy o wynagrodzeniu.
W Holandii obowiązuje stawka minimalna, która jest absolutnym minimum – jedynym sposobem na płacenie mniej pracownikowi jest zatrudnienie go na tzw. wiekówce (więcej o stawkach minimalnych i wiekówce tutaj). Pensję wypłacane są co tydzień za pomocą przelewu na konto bankowe, a odcinek z wypłaty nazywany tutaj salarisem jest wysyłany na nasz adres email.
Warto również wiedzieć że będąc zatrudnionym przez agencję pracy (po holendersku uitzendbureau czytaj jako ajcenbjuro) z każdy przepracowany dzień przysługują Ci pieniądze wakacyjne które muszą zostać Ci wypłacone podczas urlopu, na żądanie (zależy od agencji) lub po zakończeniu pracy (czasem na pieniądze czeka się tydzień, a czasem 2 miesiące – zależy od agencji). Podejmując pracę w Holandii, musisz też wiedzieć że na terenie Holandii obowiązuje CAO czyli zbiór praw i obowiązków pracownika i agencji pracy.
W odróżnieniu od Polski, pracując w Holandii przysługuje nam więcej przerwy. Zazwyczaj na 8 godzin pracy, przysługuje nam łącznie godzina niepłatnej przerwy. Ilość i długość przerw zależą od zakładu pracy. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć że w zależności od firmy:
- po każdych trzech godzinach pracy mieliśmy 30 minut przerwy,
- po czterech godzinach pracy mieliśmy godzinę przerwy,
- co dwie godziny mieliśmy 15 minut przerwy, z czego jedna przerwa była płatna.
Co również jest dla Polaków nowością, w Holandii po przepracowaniu 10 godzin pod rząd pracodawca musi zapewnić Ci ciepły posiłek i co ciekawe firmy naprawdę się z tego wywiązują. Ciepły posiłek to zazwyczaj kebab, pizza czy jakiś kurczak.
Gdy już mówimy o przerwach, to należy wręcz wspomnieć o kantynach, czyli takich pokojach socjalnych do których udajemy się na przerwę. Zazwyczaj znajduje się w nich telewizor, automaty z jedzeniem i piciem oraz automaty z darmowymi napojami (kawa, herbata, woda, gorący kubek) – w tej kwestii sprawa wygląda naprawdę dobrze. Dodatkowo na kantynie raz lub dwa razy w tygodniu są wystawiane owoce (jabłka, gruszki, pomarańcze, kiwi, banany) – nigdy nie starczy dla każdego, ale zazwyczaj można się załapać.
Wydaje nam się że w tym artykule omówiliśmy najciekawsze i najważniejsze aspekty pracy w Holandii. Resztę informacji możecie znaleźć na pozostałych stronach naszego portalu!