W dzisiejszych czasach poruszanie się po Europie jest proste. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodych ludzi, myśli o wyjazdach zagranicznych w celach zarobkowych. To maturzyści, studenci w przerwie letniej, ale też i dorośli ludzie, którzy podjęli decyzję o zmianie swojego życia. Niektórzy wrócą do Polski, niektórzy zaś zdecydują się zostać za granicą na stałe. Jednym z popularniejszych krajów, do których przybywają Polacy, jest Holandia. Oferty pracy tutaj czekają na każdego chętnego. Trzeba tylko wiedzieć, jak ugryźć temat, żeby nie wrócić do kraju z bagażem rozczarowań i pretensji.
Holandia – oferty pracy
Najlepiej zacząć od zorientowania się, co właściwie chcesz robić i jak długo. Wakacyjna praca w budownictwie czy hotelu będzie wymagała nieco innych poświęceń niż emigracja zarobkowa na dłuższy czas. Jeśli masz znajomego lub znajomą, którzy mogą Ci podpowiedzieć parę rzeczy o pracy w Holandii i realiach życia w tym kraju – masz już znacznie łatwiej i prawdopodobnie nie potrzebujesz czytać poniższego tekstu. Co, jeśli chcesz sobie dorobić do studiów, ale nie masz nikogo zaufanego, albo nie chcesz ryzykować pracy „na czarno”?
Wtedy można zacząć od Internetu. Na pierwszej stronie wyników wyszukiwania zobaczysz już wiele ofert. Radzimy jednak uważać na propozycje na portalach w stylu „organizuję wyjazd do pracy w Holandii” czy też inne, które są ewidentnie składane przez osobę prywatną. Skorzystanie z nich wiąże się z wielkim ryzykiem. Nigdy nie wiadomo czy nie jest to oferta oszusta.
Najlepiej i najbezpieczniej jest jednak korzystać z usług agencji, takich jak Jobixon – http://jobxion.pl. Profesjonaliści zajmujący się pracą w Holandii, ofertę przygotują specjalnie dla Ciebie, a na dodatek dostosują ją do Twoich potrzeb oraz chęci, a także pomogą z formalnościami. Podejmując trud poszukiwania ofert pracy w Holandii, warto pamiętać także o czymś, co jest oczywiste tylko z pozoru – znajomość języków obcych. Zdarza się czasami tak, że masz znajomych z Polski i być może przez cały pobyt za granicą będziesz w ich gronie, nie będziesz więc musiał używać języka innego niż rodzimy. To jednak bardzo rzadkie przypadki. Jeśli nie znasz niderlandzkiego, przyda Ci się angielski lub niemiecki – w Holandii można dogadać się z miejscowymi, znając jeden z tych języków. Ułatwi to także komunikację z szefem, który prawdopodobnie będzie Holendrem.
Brak znajomości żadnego języka obcego nie wyklucza wprawdzie możliwości podjęcia pracy, choć częściowo ją ogranicza. Dlatego zawsze warto znaleźć czas na liźnięcie chociażby odrobiny angielskiego. To wprawdzie tolerancyjna i multikulturowa Holandia, a oferty pracy mogą nie wymagać znajomości języków, ale prawdopodobnie będziesz musiał czasami zrobić jakieś zakupy w lokalnym sklepie lub umieć podjąć rozmowę z właścicielem mieszkania, a w skrajnych przypadkach – ułatwi to kontakt z policją lub lekarzami, jeśli zdarzy Ci się zachorować albo trafić do szpitala. Znając chociaż podstawy angielskiego, nie będziesz się czuł tak skrępowany na obcej ziemi.
Przed wyjazdem
Gdy już znajdziesz pracę swoich marzeń, musisz także pamiętać o znalezieniu jakiegoś noclegu. Najlepiej w miarę blisko miejsca pracy, tak abyś nie wydał za dużo na transport. Niektórzy Polacy umawiają się ze sobą i mieszkają np. w sześć osób w najtańszych możliwych warunkach, aby tylko zaoszczędzić i przywieźć jak najwięcej pieniędzy do domu. Oprócz miejsca do życia, istotne też jest założenie konta w euro – w banku polskim lub niderlandzkim. Warto dokładnie prześledzić wszystkie oferty w Holandii i Polsce, aby wybrać tę najkorzystniejszą i stracić jak najmniej na wydatkach na prowadzenie konta.
Jeśli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej, koniecznością jest także przemyślenie kwestii jedzenia. Zależnie od tego, w jaki sposób podróżujesz (samolotem, samochodem, autobusem), możesz rozważyć wzięcie sporych zapasów w słoikach lub puszkach. Weź jednak pod uwagę, że jedzenie to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka i może się okazać, że jedzenie zapuszkowanych konserw przez cały miesiąc nie nastroi Cię pozytywnie do pracy i zaczniesz uważać pobyt za granicą za męczarnię. A przecież to jednak nie Norwegia, to Holandia! Oferty pracy tutaj dają całkiem spory zarobek, przeważnie dostosowany do realiów cenowych w sklepach. Bardzo możliwe, że nie będziesz musiał wcale oszczędzać, aby dobrze jeść, pić i czasami wychodzić „na miasto”.
Warto też przemyśleć kwestię zamiany europejskiej waluty na polskie złotówki. Liczne internetowe kantory mogą zaoferować bardzo promocyjne warunki w porównaniu z ich fizycznymi odpowiednikami czy też bankami.
Witaj Holandio!
Gdy już zaplanujesz wszystko, co konieczne, spakujesz walizkę i przywdziejesz ubrania w pomarańczowych barwach Niderlandów, pewnie będziesz już gotów na swoją wielką holenderską przygodę. Wiadomo, że wybierasz się za granicę głównie po to, żeby zarobić i czasami może nie być czasu na robienie czegokolwiek innego.
Nawet jeśli Twoja praca będzie bardzo męcząca, zdarzy Ci się na pewno parę dni wolnych. Nie warto ich marnować, zwłaszcza jeśli będziesz pracować w większym mieście. Warto pochodzić po okolicy, pozwiedzać, a może nawet i wysłać pocztówkę do rodzimego kraju? Czasem warto poczuć się jak na wakacjach.
Dobrze jest nastawić się pozytywnie do wyjazdu i nie myśleć tylko o pracy jako celu nadrzędnym. W końcu jedziesz za granicę! Na pewno poznasz nowych ludzi i zobaczysz nowe miejsca, a potem przywieziesz do kraju ciekawe wspomnienia. Na tym etapie nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia!