Związki zawodowe w Holandii

In Praca w Holandii, Prawo w Holandii
Związki zawodowe w Holandii

W kraju tulipanów, w relacjach pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem bardzo dużą rolę odgrywają związki zawodowe. Ich historia zaczęła się już w 1914 roku, kiedy to po raz pierwszy porozumieli się z właścicielami firm i stworzyli obowiązujące po dziś dzień CAO. CAO jest to zbiór praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. To właśnie ten akt prawny, reguluje formy zatrudnienia, dni wolne, urlopy, okresy wypowiedzenia, zarobki i wiele, wiele innych. Więcej o układzie zbiorowym CAO możesz przeczytać tutaj.

Oczywiście od 1914 roku poszczególne zapisy CAO wiele razy się zmieniały, jednak w dalszym ciągu pełnią one swoją ochronną rolę. Dzięki znajomości CAO możemy sprawnie poruszać się po „pracowniczej sferze życia”. Wystarczy poświęcić jedynie kilkanaście minut by wiedzieć, jakie wynagrodzenie, dodatki, warunki mieszkalne i wiele innych rzeczy nam przysługuje. Jednak w niektórych sytuacjach sama znajomość CAO nie wystarcza i w konflikcie z pracodawcą potrzebujemy sojusznika – tu właśnie z pomocą przychodzą nam związki zawodowe.

Na terenie Holandii działa wiele różnych związków zawodowych. Największe z nich to FNV (www.fnv.nl) oraz CNV (www.cnv.nl) – oprócz kontaktu w języku holenderskim istnieje także możliwość rozmowy w ojczystym języku.

Co nam daje członkostwo w związku zawodowym?

Przede wszystkim „przyjaciela”. Jeżeli w Holandii będziemy mieć problem z pracodawcą, miejscem zamieszkania, ubezpieczeniem, wypadkiem może zadzwonić do związku z prośbą o poradę lub interwencję. Członkostwo w związku zawodowym jest dobrym pomysłem dla osób które chcą zostać w Holandii na dłużej – jeżeli przyjechałeś do Holandii jedynie na kilka miesięcy, takie członkostwo raczej do niczego Ci się nie przyda, a będzie tylko dodatkowym kosztem.

Jak zostać członkiem związku zawodowego?

Dokładna procedura przyjęcia nowych członków jest indywidualną sprawą związku, jednak zazwyczaj wygląda ona podobnie. Dzwonimy do wybranego związku z informacją że chcemy do nich dołączyć. Osoba po drugiej stronie telefonu dodaje nas do swojej bazy, a mu zobowiązujemy się do zapłacenia wpisowego (ceny są różne, zazwyczaj wahają się od 100€ do 300€) oraz do opłacania comiesięcznej składki (zazwyczaj od 15 do 30 euro).

Zapraszam do obejrzenia krótkiego materiału o związkach zawodowych w Holandii

Mobile Sliding Menu