Emerytura w Holandii

In Praca w Holandii, Prawo w Holandii, Społeczeństwo
Emerytura w Holandii

Na chwilę obecną w Holandii istnieją trzy rodzaje emerytur, są to:

  • Emerytura AOW. Przysługuje wszystkim którzy legalnie pracowali w Holandii.
  • Emerytura z funduszu opłacanego przez pracodawcę.
  • Emerytura wynikająca z dodatkowego (dobrowolnego) ubezpieczenia zdrowotnego.

W tym artykule, zajmiemy się najbardziej nas interesują emeryturą AOW. Emerytura AOW jest świadczeniem wypłacanym przez Państwo, które przysługuje każdemu który przez kilka lat opłacał składki ubezpieczeniowe. W Holandii za każdy rok opłacania składek na ubezpieczenie zyskujemy 2% „emerytury” – wysokość emerytury jest dwa razy w roku ustalana przez Państwo. Na chwilę obecną, wysokość emerytury prezentuje się następująco:

  • Emerytura dla osoby samotnej: 1034€, dodatek urlopowy: 59€.
  • Wysokość emerytury dla osoby samotnej z dzieckiem do 18 lat: 1312€, dodatek urlopowy: 73€.
  • Emerytura dla osób mieszkających razem*: 710€, dodatek urlopowy: 42€.

*W Holandii istnieje coś takiego jak partner fiskalny. Może to być dowolna osoba (dziewczyna, koleżanka, kolega, chłopak, brat, siostra) razem z którą prowadzimy gospodarstwo domowe, czyli mamy wspólne wydatki i nawzajem się sobą opiekujemy.

Zdobywanie lat do emerytury w praktyce (w przypadku Holendrów) wygląda następująco. Od 15 roku życia, poprzez opłacanie składek ubezpieczeniowych osoba zdobywa co roku 2% kwoty swojej emerytury. Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat, czyli przepracowaniu 50 lat zyskuje prawo do 100% kwoty emerytury.

Warto pamiętać że jeżeli podejmujemy pracę w Holandii w wieku 22 lat i zamierzamy pracować tu aż do emerytury, uda nam się zdobyć jedynie 86% emerytury (65-22=43 lata pracy). Na szczęście mamy możliwość wykupienia sobie brakujących lat do emerytury.

Wykupienie brakujących lat do emerytury

Wykupienie dodatkowych lat, ma na celu zwiększenie naszej holenderskiej emerytury. Jeżeli przyjechaliście do Holandii (tak jak napisaliśmy powyżej) w wieku 22 lat, to maksymalnie możemy uzyskać jedynie 86% emerytury, jednak dzięki Sociale Verzekeringsbank możemy wykupić sobie brakujące 7 lat. Jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile to będzie kosztowało, ponieważ każdy taki zakup jest ustalany indywidualnie dla każdej osoby. Jeżeli interesuje Cię ten temat, odsyłam do angielskiego formularza, w którym można sobie wszystko wyliczyć (SVB – Sociale Verzekeringsbank)

Częściowa emerytura

Jeżeli na przykład pracowałeś w Holandii przez 5 lat, uzyskałeś prawo do 10% emerytury. W takiej sytuacji po osiągnięciu wieku emerytalnego możesz żądać od Holandii wypłaty Twojego świadczenia. I nie ma tutaj znaczenia czy pobierasz też emeryturę z innego kraju, czy masz inne źródła dochodu. Co ważne, w sytuacji gdy kwota Twojej emerytury będzie mała, możliwe że będzie ona wypłacana kwartalnie lub co pół roku.

Przeniesienie emerytury do Polski

Nie każdy wie, że mieszkając w Polsce, może otrzymywać Holenderską emeryturę. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule „Odszkodowania w Holandii

Mobile Sliding Menu