Bezpieczna praca w Holandii

In Praca, Praca w Holandii
Bezpieczna praca w Holandii

Wyjeżdżając do Holandii często mamy wiele obaw. Zastanawiamy się czy znajdziemy pracę, czy sobie w niej poradzimy oraz czy nikt nas nie oszuka. Dlatego postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym omówimy co złego może nas spotkać i jak tego uniknąć. Zobacz czy bezpieczna praca w Holandii jest możliwa.

Zbyt niskie wypłaty

Jest to chyba najczęstszy problem. Wynika czasem z celowego działania pracodawcy, a czasem z błędu ludzkiego lub niezrozumienia pewnych mechanizmów. Jeżeli chodzi o pracodawcę, musimy pilnować tego, aby czas pracy na salarsie zgadzał się ze stanem faktycznym, a także aby stawka za nadgodziny lub za pracę w szczególnych warunkach była odpowiednia. Warto jednak pamiętać, że niektóre duże firmy mają taką samą stawkę za zmianę nocną i pracę w sobotę i jest to zgodne z prawem, a regulowane przez wewnętrzne CAO.

Zdarza się także, że pracodawcy dają pensję zgodne ze stanem faktycznym jednak potrącają od nas różnego rodzaju opłaty. Warto zatem pamiętać że pracodawca może potrącić maksymalnie 20% z ustawowego wynagrodzenia minimalnego za pracę w pełnym wymiarze godzin i maksymalnie 10% z ustawowego wynagrodzenia minimalnego za pracę w pełnym wymiarze godzin ma poczet ubezpieczenia zdrowotnego.

Coraz rzadziej, jednak dalej się zdarza że pracodawcy nakładają na pracowników wymyślne kary finansowe. Zazwyczaj są to kary na przykład za bałagan w pokoju czy śmieci stojące przed domkiem. Nakładanie tego typu nieadekwatnych kar – na przykład 100 euro za bałagan w pokoju. Taka kara nie jest w porządku i możemy dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej.

Dużym problemem, szczególnie dla osób które są po raz pierwszy w Holandii jest fakt, że nie dostaną wypłaty dopóki nie będą posiadały numeru sofi. W praktyce oznacza to, że taki pracownik musi przeżyć od 2 do 4 tygodni bez wypłaty. Jest to powszechny proceder, jednak zawsze warto popytać innych osób, jak to wygląda z wynagrodzeniami. Jeżeli coś jest nie tak, bardzo szybko się o tym dowiecie.

Słabe warunki mieszkaniowe

Również jest to popularny problem. Złe warunki mieszkaniowe nie wynikają jednak zawsze ze złej woli agencji. Zazwyczaj to inni – lub poprzedni domownicy – tworzą ciężkie warunki mieszkaniowe. Popularne są głośne imprezy do rana czy brak regularnego – lub jakiegokolwiek – sprzątania. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić to do swojego koordynatora. Jeżeli pracujemy w sprawdzonej agencji pracy – wspominaliśmy o tym przy okazji Agencji Van Koppen & Van Eijk – to firma posiada doświadczoną kadrę, która potrafi przywrócić porządek, a jeśli to będzie konieczne to pozbędzie się uciążliwych pracowników.

Niemniej jednak, naprawdę ciężko jest trafić w miejsce gdzie wszystko będzie idealnie. Oczywiście nie oznacza to że powinniśmy godzić się na fatalne warunki mieszkaniowe.

Umowa w niezrozumiałym języku

To że umowa jest po holendersku lub w innym języku, którego nie rozumiemy powinno dać nam do myślenia. Zazwyczaj duże i sprawdzone agencje pracy tymczasowej w Holandii posiadają umowy po holendersku i po polsku. Co prawda prawa pracownicze w Holandii są mocno przestrzegane i raczej w takiej umowie nie będzie niedozwolonych zapisów. Jednak to agencji powinno zależeć żeby pracownik rozumiał co podpisuje oraz czego się od niego oczekuje.

Jak więc widzicie, praca w Holandii wcale nie jest taka zła. Zazwyczaj to strach ma wielkie oczy i to on karze nam myśleć, że bezpieczna praca w Holandii nie jest możliwa. Oczywiście zdarzają się nieprzyjemne lub niebezpieczne sytuacje. Wtedy pracodawca jawnie wykorzystuje pracowników czy nawet otwarcie łamie prawo jednak są to wyjątki i marginalne sprawy. Niemniej jednak, za każdym razem podkreślamy aby wybierać jedynie duże i sprawdzone Agencje Pracy Tymczasowej. Szukając pracy u nieznanych pośredników, narażamy się jedynie na nieprzyjemności i niepotrzebny stres.

Mobile Sliding Menu