Często dostajemy od Was maile, w których pytacie nas od czego zacząć emigrację. Gdzie wynająć mieszkanie oraz gdzie szukać pracy. Z własnego doświadczenia wiemy, że lepiej nie rzucać się na głęboką wodę – w ten sposób unikniemy wielu przykrych rozczarowań.
Dlatego w dzisiejszym artykule, powiemy Wam jak najlepiej zacząć emigrację oraz na co się przygotować.
Numer BSN/ dawny SOFI
Jeżeli pierwszy raz jedziesz do Holandii, to dla tamtejszego Urzędu Skarbowego nie istniejesz, co oznacza, że nie możesz otrzymywać wypłaty. Taki numer możesz wyrobić samemu (o czym pisaliśmy tutaj), ale agencje pracy także pomagają w wyrobieniu takiego numeru. Skorzystanie z pomocy agencji jest o tyle dobre, że nie musisz szukać odpowiedniego urzędu, dzwonić tam i umawiać się na wizytę. Po prostu raz na tydzień, czy raz na dwa tygodnie agencja zbiera wszystkie nowe osoby, zawozi je do urzędu i tam wyrabiają numer BSN. Jeżeli więc zdecydujecie się na skorzystanie z drugiej opcji, to pamiętajcie aby wybrać sprawdzoną agencję pracy.
Jak znaleźć mieszkanie
Tutaj na początku sytuacja też nie jest kolorowa. Jedyna realna szansa na wynajęcie mieszkania, to znalezienie czegoś na rynku prywatnym. Jednak większość takich umów wymaga kaucji o wartości miesięcznego czynszu (czasem więcej) i nie można wypowiedzieć takiej umowy przed upływem 12 miesięcy. To oznacza, że musisz mieć przynajmniej 1200 euro (czynsz + kaucja) na start oraz będziesz musiał szukać pracy w okolicy mieszkania, co będzie bardzo uciążliwe. Dlatego również i w tym przypadku warto pojechać przez agencję pracy. Możliwe że warunki mieszkalne będą trochę gorsze – choć nie jest to regułą – ale nie potrzebujemy żadnych pieniędzy na start, ani nie jesteśmy związani żadną umową.
Jak znaleźć pracę
Jeżeli świeżo przyjechałeś do Holandii i znasz tylko język angielski, to jedyna szansa na znalezienie pracy to agencja pracy tymczasowej. Po prostu nikt Cię nie zatrudni, bez znajomości języka i bez historii pracy w Holandii.
Co zatem zrobić?
Naszym zdaniem, najlepiej na pierwszy raz jest pojechać do pracy poprzez agencję pracy. Po pierwsze pomogą Wam załatwić wszystkie formalności i dadzą pracę oraz mieszkanie – a często też służbowy samochód na dojazdy do pracy. W tej sytuacji nie musicie się niczym martwić, po prostu chodzicie do pracy i poznajecie życie w kraju tulipanów. Popracujcie tak pół roku, rok i wtedy zacznijcie się zastanawiać nad przeniesieniem się na stałe. Często po takim okresie czasu, firma w której pracujecie zatrudnia Was już bezpośrednio, a Wasza pensja znacznie rośnie. Pamiętajcie jednak, aby korzystać ze sprawdzonych agencji pracy, na przykład Van Koppen & Van Eijk. Często dostajemy na naszą skrzynkę email wiadomości, że warunki mieszkalne są okropne, a godzin pracy jest albo za dużo, albo za mało. Wybór agencji pracy w Holandii jest naprawdę ogromny i nie warto brać pierwszej lepszej firmy, która nie ma żadnej renomy.