Top 5 Polaków w lidze holenderskiej

In Piłka nożna w Holandii, Sport, Znani Polacy w Holandii

Holenderska Eredivisie to liga, w której wielu polskich zawodników rozwijało swoje umiejętności. Dla wielu był to przystanek na drodze do lepszych klubów – miejsce gdzie odnosili wielkie sukcesy i wieńczyli swoje kariery. Poniższy ranking przedstawia tych, którzy zasłynęli zarówno z dobrej gry w reprezentacji, jak również z sukcesów klubowych.

Miejsce 5. Euzebiusz Smolarek

 • Kluby w Eredivisie:  Feyenoord oraz ADO Den Haag
 • 80 meczów, 14 goli i 4 asysty w Eredivisie
 • 47 meczów i 19 goli w reprezentacji Polski

Ebi, choć urodził się w Polsce, bardzo szybko wyjechał do Niemiec, a zaraz potem do Holandii, gdzie jako piłkarz dorastał w szkółce Feyenoordu Rotterdam. Jego kariera była jednym wielkim rollercoasterem. Z jednej strony potrafił sam w 18 minut „wysadzić w powietrze” Portugalię i strzelić dla reprezentacji Polski 2 gole na Stadionie Śląskim, a innym razem zostać zdyskwalifikowanym przez UEFA na 6 miesięcy za rzekome zażywanie marihuany. W Holandii grał w dwóch klubach, ADO Den Haag i Feyenoordzie. Jego kariera w reprezentacji Polski także ma związek z krajem tulipanów, gdyż selekcjonerem naszej reprezentacji był wtedy Holender, Leo Beenhakker, z którym to Ebi wywalczył pierwszy historyczny awans do finałów Mistrzostw Europy.

Miejsce 4. Arkadiusz Milik

 • Kluby w Eredivisie:  Ajax Amsterdam
 • 52 mecze, 32 gole i 12 asyst w Eredivisie
 • 45 meczów w reprezentacji Polski

Często niedoceniany i wyśmiewany, gdy liczone mu są zmarnowane sytuacje. Dowcip, w którym skazany na rozstrzelanie więzień jako ostatnie życzenie prosi o to, by „strzelał Milik” jest znany zapewne ludziom, którzy na co dzień nie interesują się futbolem. Tymczasem Milik jest aktualnie czołowym snajperem włoskiego Napoli, do którego trafił z holenderskiego Ajaxu Amsterdam. To właśnie występy w Eredivisie były przełomowym etapem kariery Milika. W Ajaxie w 75 meczach strzelił 47 goli i zanotował 21 asyst co sprawiło, że Napoli podjęło decyzję, że będzie on następcą Argentyńskiego napastnika Gonzalo Higuaina.

Miejsce 3. Tomasz Rząsa

 • Kluby w Eredivisie:  De Graafschap, Feyenoord, Heerenveen, ADO Den Haag
 • 187 meczów, 5 goli i 8 asyst w Eredivisie
 • 36 meczów w reprezentacji Polski

Gość od czarnej roboty. Czasem przez cały mecz niewidoczny, lecz zawsze ciężko pracujący na końcowy sukces swojej drużyny. W holenderskiej Eredivisie grał w 4 klubach, a licznik rozegranych meczów zatrzymał się na imponującej liczbie 187. Superpuchar Holandii w 2000 roku i Puchar UEFA w sezonie 2001/2002 to pokłosie świetnych występów w Feyenoordzie, w którym zaliczył najwięcej występów w swojej karierze.

Miejsce 2. Jerzy Dudek

 • Kluby w Eredivisie: Feyenoord
 • 139 meczów, w tym 49 z zachowanym czystym kontem w Eredivisie
 • 60 meczów w reprezentacji Polski

Fantastyczny bramkarz, który zasłynął fenomenalnymi obronami. Znany z „Dudek dance” w finale ligi mistrzów w 2005. Z reprezentacją zagrał na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii. Do ligi holenderskiej trafił z Sokoła Tychy. Jego kariera podczas występów w reprezentacji Jerzego Engela i Feyenoordzie nabrała tempa i został sprzedany do Liverpoolu za 7,40 mln euro, co wtedy było najwyższą kwotą transferową za Polaka. Gra w zespole z miasta Beatlesów pozwoliła naszemu bramkarzowi na wzniesienie Pucharu Mistrzów. Następnie Dudek przeszedł do Realu Madryt, gdzie zakończył karierę.

Miejsce 1. Włodzimierz Smolarek

 • Kluby w Eredivisie: Feyenoord i FC Ultrecht
 • 211 meczów i 45 goli w Eredivisie
 • 60 meczów i 14 goli w reprezentacji Polski

„Taniec w narożniku” Smolarka zostanie zapamiętany na zawsze – zawodnik w ostatnich minutach meczu ze Związkiem Radzieckim na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii utrzymywał się przy piłce blisko narożnika boiska, celem zachowania korzystnego dla Polski rezultatu. Smolarek uczestniczył w Mistrzostwach Świata w 1982 oraz 1986 roku. W tych pierwszych zdobył brązowy medal po ciężkim pojedynku z Francją. Podczas kolejnych Mistrzostw Polacy doszli do 1/8 finału, gdzie niestety przegrali z Brazylią. Śp. Włodzimierz Smolarek to z pewnością najwybitniejszy Polak grający w lidze holenderskiej. Trafił do niej pod koniec swojej kariery, występując w niej w 211 meczach. Swój ostatni sezon rozegrał w FC Utrecht, mając już 29 lat.

Mobile Sliding Menu