W tym artykule chcielibyśmy opisać Wam pracę na magazynie w Holandii. Często dostajemy od Was maile, w których pytacie jak wygląda praca na magazynie, czy mogę pracować na magazynie w Holandii bez języka, oraz czego ogólnie się spodziewać. Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania.
Na czym polega praca na magazynie
Pracy w logistyce (bo tak to się fachowo nazywa) jest naprawdę sporo i zatrudnienie tutaj znajdą zarówno niewykwalifikowani pracownicy jak i specjaliści. Oto lista stanowisk najczęściej spotykanych w logistyce:
- Rozładunek kontenerów. Jest to prosta praca, jednak wymaga pewnej sprawności fizycznej, którą z czasem wyrabiamy. Wbrew pozorom jest to łatwa praca, zazwyczaj podczas jednego dnia mamy do rozładowania dwa lub trzy kontenery i idziemy do domu. Rozładunek najczęściej wygląda w ten sposób, że na każdy kontener przypadają trzy osoby – dwie osoby, które ładują kartony, oraz trzecia która obsługuje wózek widłowy i jednocześnie czuwa nad poprawnym przebiegiem pracy. Trzeba jednak pamiętać, że latem w kontenerach jest naprawdę bardzo gorąco!
- Orderpicker. Mówiąc po polsku zbieracz zamówień, na czym polega taka praca? Wyobraź sobie ogromny magazyn, w którym znajduje się kilka tysięcy produktów. Ty musisz zebrać dla Klienta kilkanaście produktów, które są rozrzucone po całym magazynie i wkładasz je do wózka. Jest to przyjemna praca, która bardzo szybko mija i nie wymaga aż tak dużej sprawności fizycznej. Orderpicker w swojej pracy używa albo wózka, którego pcha ręcznie, lub też porusza się specjalnym wózkiem elektrycznym na który nie potrzeba żadnych uprawnień, a jedynie krótkie przeszkolenie.
- Pakowacz. Na magazynie często trzeba coś przepakowywać z kartonu do kartonu, lub z taśmy do kartonów. Jest to monotonna praca, w której trzeba trzymać prędkość całego zespołu, jednocześnie pilnując tego żeby nic nie uszkodzić.
Praca w Holandii bez języka
Bardzo często w ogłoszeniach o pracę widnieje informacja o tym, że język angielski jest wymagany. Jednak czy tak jest faktycznie? Tutaj teoria mówi swoje, a życie swoje. Oczywiście aplikując na takie stanowisko, osoba rekrutująca przeprowadzi nam krótki test językowy, który jest naprawdę prosty. Głównie chodzi o zwroty używane podczas pracy na magazynie, czyli kolory, cyfry oraz proste zwroty. Taki poziom A2/B1 powiedzmy. Jednak wiele osób nie radzi sobie z takim testem i podczas rozmowy telefonicznej, podają po prostu słuchawkę innej osobie i w ten sposób zaliczają test. Jednak czy to dobry pomysł? Osobiście spotkałem się z osobami, które po angielsku potrafiły powiedzieć jedynie „yes” oraz „no”, a pracowały na magazynie kilka miesięcy – po prostu były dobre, dobrze pracowali i współpracowali z polskimi kolegami, którzy im tłumaczyli niezbędne informację. Jednak było też całkiem sporo przypadków, gdy osoba kompletnie nic nie rozumiała i traciła pracę po kilku pierwszych godzinach.
Trzeba też pamiętać, że często informacje dla pracowników (odnośnie zmian i przerw), a także komunikacja z przełożonymi odbywa się po angielsku, więc jeżeli masz z tym językiem problem to bardzo szybko wyjdzie to na jaw.
Gdzie szukać pracy na magazynie w Holandii?
Jeżeli szukacie pracy w Holandii, koniecznie powinniście wybierać jedynie sprawdzone agencje pracy w Holandii, dlaczego? Ponieważ to agencja pracy wypłaca Ci wynagrodzenie, zapewnia warunki mieszkalne oraz to ona jest Twoim pracodawcą. Wybierając dobrą agencję pracy, masz pewność że dostaniesz wypłatę na czas, będziesz miał dużo godzin pracy oraz odpowiednie warunki mieszkalne. Więc jaką agencję pracy w Holandii wybrać? Wybór jest naprawdę spory, ale według nas Van Koppen & Van Eijk zasługuje na uwagę, o czym pisaliśmy już tutaj.