Mieszkanie w Holandii – o czym należy pomyśleć?

In Blog

[artykuł sponsorowany]

Mieszkanie w Holandii – o czym należy pomyśleć?

Mieszkanie w Holandii to pierwsze, o co musi zatroszczyć się wyjeżdżający tam Polak, bez względu na to, jak długo planuje zostać. Możliwości jest kilka i zaraz dokładniej je omówimy. To, na co chcielibyśmy teraz zwrócić uwagę, to cel i długość pobytu.

Jeśli planujesz zamieszkać w Holandii na stałe, to wybór jest prosty – warto od razu rozejrzeć się za mieszkaniem na sprzedaż, ponieważ wynajem w długoterminowej perspektywie nie będzie opłacalny. Chcesz jedynie popracować przez kilka miesięcy, maksymalnie rok? Wtedy, o ile nie planujesz zakupu mieszkania za granicą w ramach inwestycji, powinien zainteresować cię raczej wynajem. A to, w praktyce, wcale nie jest taka tania opcja. Dlatego sprawdź naszych kilka praktycznych wskazówek.

Mieszkania w Holandii na sprzedaż

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że w Holandii łatwiej jest o pracę, niż o mieszkanie. Dlaczego? Ze względu na to, że od kilku lat można zauważyć tam gwałtowny wzrost cen nieruchomości. Co więcej, ofert wcale nie jest aż tak dużo. Średnia cena nieruchomości w Holandii wynosi obecnie 300 tys. euro, natomiast w Amsterdamie – 500 tys. euro.

Łatwiej będzie oczywiście, jeśli posiadasz gotówkę. W sytuacji, gdy na zakup mieszkania w Holandii musisz zaciągnąć kredyt hipoteczny, będziesz musiał posiadać wysokie zarobki, będące na poziomie 67 tys. euro rocznie (takie są bieżące wymagania banków holenderskich).

Zastanawiasz się nad taką opcją? W takim razie dodamy jeszcze, że w Holandii możesz spotkać się z dwoma rodzajami kredytów: liniowy oraz annuitetowy. Drugi jest znacznie popularniejszy, to kredyt ze stałą ratą.

Mieszkania w Holandii na wynajem

Ceny mieszkań w Holandii są zbyt wysokie lub nie planujesz tam zostać na stałe? Nie mamy dobrej wiadomości, ponieważ… z wynajmem wcale nie będzie dużo łatwiej. Owszem, ofert jest więcej, ale ceny wysokie. Opłacalny może okazać się wynajem w kilka osób, aczkolwiek w tym zakresie trzeba bardzo uważać. Na co?

Wynajmując mieszkanie w Holandii, podpisujesz kontrakt, w którym znajduje się m.in. informacja o ilości domowników. Jeśli chcesz obniżyć koszty, nie możesz lokalu podnajmować, każdorazowo wynajmujący musi wyrazić zgodę na kolejnego lokatora. I nie myśl, że uda ci się to zatuszować. Polacy w Holandii mogą spodziewać się wizyty policji emigracyjnej lub przedstawicieli gmin, którzy będą to sprawdzać.

Ponadto, przed podpisaniem umowy, należy dopytać się, czy w cenie wynajmu znajdują się  opłaty dodatkowe, np. za prąd, gaz, wodę, a nawet za utrzymanie budynku. Na osobie wynajmującej ciąży też obowiązek opłacenia składek za wywóz śmieci.

Co się bardziej opłaca? Sprzedaż czy wynajem? Tak jak już pisaliśmy – wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji, a także potrzeb. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pewne jest jedno – sytuacja na rynku nieruchomości w Holandii jest bardzo trudna. Warto przeglądać serwisy polonijne, w których można znaleźć bieżące informacje, a także wskazówki, gdzie o mieszkanie jest najłatwiej.

Mobile Sliding Menu