Jazda po alkoholu w Holandii zagrożona jest karą więzienia oraz utratą prawa jazdy – to wszystko może nas czekać, jeśli wsiądziemy za kółko pod wpływem alkoholu w Holandii.
Bez prawa jazdy na dłużej do więzienia
Począwszy od 2020 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu w Holandii, grozić będzie kara nawet do roku pozbawienia wolności. Ponadto, jeżeli osoba oskarżona o jazdę po pijanemu, której zabrano prawo jazdy, postanowi odwołać się od wyroku, to dokumentu w tym czasie niestety nie odzyska.
Jazda po kieliszku – ponowny egzamin
Z początkiem 2020 roku, holenderskie sądy uzyskały więcej uprawnień do karania kierujących po spożyciu alkoholu. Od 1 stycznia 2020 roku, sądy będą mogły orzekać o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres do 5 lat. Co bardzo ważne, kierowcy, którzy utracą uprawnienia na okres dłuższy, niż 2 lata, będą musieli odbyć ponowny egzamin.
Częste patrole na drogach
Przebywając w Holandii możesz się spodziewać dużej ilości częstszych kontroli drogowych, które będą miały na celu właśnie wyłapanie pijanych kierowców. W Holandii, tak jak w Polsce istnieją pewne wartości stężenia alkoholu, po których można prowadzić pojazd mechaniczny, o czym poniżej.
Co nam grozi za jazdę po piwie w Holandii?
Prawo holenderskie rozróżnia dwa rodzaje kierowców. Pierwszą grupą będą doświadczeni kierowcy, którzy posiadają uprawnienia do kierowania powyżej 5 lat. Według obowiązujących przepisów, kierowca doświadczony może mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu.
Co do początkujących kierowców, czyli posiadających prawo jazdy krócej, aniżeli pięć lat – obowiązują ostrzejsze przepisy. Taki kierowca może mieć tylko 0,2 promila alkoholu we krwi. Przewidziana jest jeszcze jedna sytuacja. W wypadku kierowców, którzy uzyskali uprawnienia w wieku 16, albo 17 lat, limit 0,2 promila obowiązywać będzie siedem, a nie pięć lat.
Jeżeli kierowca przekroczy podane powyżej limity, grozi mu kara. Z uwagi na zawartość alkoholu, może to być:
- wyłącznie mandat, albo prace społeczne,
- czasowe odebranie prawa jazdy,
- wysłanie na kurs doszkalający, albo nawet i kara pozbawienia wolności.
Dla porównania, w naszym kraju posiadając już 0,2 promila w wydychanym powietrzu jest zagrożone 10 punktami karnymi, utratą prawa jazdy, jak i mandatem do 5 tysięcy złotych. Zaś zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila może zakończyć się odebraniem prawa jazdy na okres dziesięciu lat, jak i dwuletnim pozbawieniem wolności.
Kary do 1,3 promila
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu w Holandii, tak samo jak w Polsce, jest przestępstwem. Jeżeli u doświadczonego kierowcy stwierdzono 0,5-1,3 promila (zaś u początkującego 0,2-0,8 promila) i taki kierowca nie jest recydywistą, jeżeli chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu, wówczas policjant wystawi mandat kierowcy na miejscu, zaś po upływie kilku tygodni otrzyma on list wraz z nakazem zapłaty konkretnej kwoty.
Na stronie prokuratury holenderskiej znaleźć można tabelkę, która uwzględnia wysokości kar w zależności od ilości alkoholu we krwi, jak i stopniem doświadczenia kierowcy.
Kary powyżej 1,3 promila
Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi więcej aniżeli 1,3 promila, wtedy obowiązywać będą inne, dużo wyższe kary : chociażby kara pozbawienia wolności, albo prace społeczne. Z wyższymi karami będziemy musieli liczyć się również wówczas wtedy, kiedy osoba zatrzymana celem kontroli i będąca pod wpływem alkoholu złamie przepisy drogowe. Czyli jeżeli prowadzi pojazd w sposób, który zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników drogi, albo spowoduje wypadek. Jeżeli doświadczony kierowca będzie mieć więcej, aniżeli 1,3 promila alkoholu (zaś początkujący więcej, aniżeli 0,8 promila), wówczas policjant zabierze mu prawo jazdy na miejscu. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi będzie niższa, aniżeli 1,65 promila, wtedy sprawa na ogół nie trafi do sądu, ale prokuratura nałoży na kierowcę grzywnę i zatrzyma prawo jazdy na okres do 6 miesięcy.
Zawartość alkoholu wyższa niż 1,65 promila to w Holandii już bardzo poważne przestępstwo. W większości przypadków trzeba będzie w takiej sytuacji pojawić się w sądzie i spodziewać dotkliwych kar pieniężnych, zatrzymania prawa jazdy na dłuższy czas, prac społecznych, a nawet liczyć się z karyąpozbawienia wolności.