Wraz z początkiem nowego roku – a konkretniej od 1 stycznia 2020 roku – wchodzą w życie bardzo ważne zmiany dotyczące alimentów na byłą małżonkę lub małżonka. Zobaczcie jak alimenty partnerskie będą wyglądać teraz w Holandii!
Alimenty na małżonkę, alimenty na małżonka
W Holandii, alimenty są przyznawane przez sąd nie tylko na pokrycie kosztów związanych z wychowywaniem i utrzymaniem dzieci. Alimenty mogą zostać także orzeczone po prostu dla jednego z małżonków. Kiedy tak się dzieje?
W sytuacji, gdy to jedna z osób była jedynym żywicielem rodziny, a strona przeciwna jest w stanie udowodnić, że nie jest sama w stanie się utrzymać. Takim przykładem może być rodzina, w której jedna za stron chodzi do pracy, a druga zajmuje się opieką nad domem na pełen etat. Nie ma tutaj różnicy płeć danego małżonka. Alimenty może otrzymać zarówno mężczyzna jak i kobieta.
Alimenty od Holendra
Jeżeli jedna ze stron małżeństwa jest narodowości holenderskiej, a druga nie to również może otrzymywać alimenty. Warunek jest jednak, aby strona domagająca się alimentów mieszkała na terytorium Holandii podczas orzekania rozwodu.
Jak długo można otrzymywać alimenty?
Tutaj można się zdziwić, alimenty mogą być wypłacane maksymalnie przez 12 lat lub do momentu, w którym strona otrzymująca alimenty ponownie weźmie ślub lub zamieszka z nowym partnerem. Jednak tak długi okres wypłacania alimentów, zmieni się wraz z nadejściem 2020 roku. Bowiem od 1 stycznia 2020 obowiązek alimentacyjny będzie wynosił połowę trwania małżeństwa, ale nie dłużej niż 5 lat.
Żeby to lepiej zrozumieć, posłużmy się przykładem:
Małżeństwo trwało 3 lata, więc alimenty mogą być wypłacane maksymalnie przez 1,5 roku od momentu wydania prawomocnego wyroku sądu.
Jeżeli natomiast małżeństwo trwało 12 lat, to świadczenia mogą być wypłacane maksymalnie przez 5 lat.
Czy są wyjątki od tych reguł?
Od powyższych reguł ustawodawca ustanowił dwa wyjątki.
Alimenty na dziecko
Jeżeli w rozwodzącym się małżeństwie są małoletnie dzieci, to strona silniejsza finansowo musi płacić alimenty, aż do momentu gdy dziecko pary nie ukończy 12 roku życia. Jeżeli więc, w momencie rozwodu para miała bardzo małe dziecko to istnieje możliwość, że alimenty partnerskie będą wypłacane, przez blisko 12 lat.
Alimenty, a długi staż małżeński
Drugi wyjątek pojawia się wtedy, gdy małżeństwo trwało przynajmniej 15 lat, a osoba ubiegająca się o alimenty ma przynajmniej 57 lat. W takiej sytuacji, wypłata alimentów partnerskich może potrwać aż przez 10 lat – aż do momentu osiągnięcia przez osobę słabszą finansowo wieku uprawniającego do świadczenia AOW (emerytura państwowa).
Jak więc widzicie, pomimo zaostrzenia prawa to alimenty partnerskie w dalszym stopniu jest to prawo, które dla jednej ze stron może być bardzo korzystne, a dla drugiej krzywdzące.