Jak odzyskać nadpłacony podatek za pracę w Holandii?

In Blog

[artykuł sponsorowany]

Praca za granicą, zwłaszcza w wysokorozwiniętych państwach zachodu, to doskonały sposób na szybkie odłożenie większej kwoty pieniędzy potrzebnej do zakupu wymarzonego samochodu czy mieszkania w Polsce. Jeśli pracowałeś legalnie w Holandii, a tym samym Twój pracodawca odprowadzał za Ciebie podatek, po zakończeniu roku podatkowego masz prawo ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku.

Kto może otrzymać zwrot?

Prawo do zwrotu ma każdy, kto legalnie pracował w Holandii i spełni określone prawem kryteria. Najłatwiejszym sposobem na otrzymanie zwrotu podatku jest wspólne rozliczenie się ze współmałżonkiem, ewentualnie z dzieckiem. Przepisy prawa w Niderlandach są nieco inne niż w Polsce, a zatem rozliczenie podatku z Holandii warto zlecić firmie, która zna się na lokalnych przepisach prawa i wie, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć. Zasadniczo można przyjąć, że prawo do zwrotu podatku za pracę w Holandii ma każda osoba legalnie tam pracująca, której zaliczki na podatek były zbyt wysokie w stosunku do osiąganych przez nią zarobków. Najłatwiej osiągnąć to właśnie poprzez wspólne rozliczenie się ze współmałżonkiem. Poza tym w systemie holenderskim, podobnie jak w polskim, istnieje wiele możliwości odliczeń, dzięki którym efektywnie zmniejszy się kwota podatku, jaką powinniśmy zapłacić. Firmy prowadzące rozliczenia podatkowe w Holandii wiedzą, z jakich ulg może skorzystać dana osoba i podpowiedzą, czy warto o takie ulgi się starać.

Jak załatwić zwrot?

Najprostszy sposób, zwłaszcza jeśli nie znamy języka holenderskiego, to skorzystanie z usług wspomnianej już wcześniej, wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Dla niedoświadczonej osoby samodzielne rozliczenie podatku z Holandii może być dość kłopotliwe. Korzystając z usług podmiotów zewnętrznych, wszystkie formalności będą załatwione za nas. Jedyne czym musimy się zająć, to przygotowanie kompletu dokumentów wskazanych przez kancelarię. Firma rozliczająca podatki w Holandii zwykle już na wstępie oszacuje, na jaki zwrot możemy liczyć i jeśli sugerowana kwota będzie dla nas mało satysfakcjonująca, nie musimy decydować się na rozliczenie. Oczywiście dotyczy to tylko tych sytuacji, w których holenderski urząd nie nakazuje nam wykonania rozliczenia – gdy możemy zrobić to dobrowolnie. Gdy musimy rozliczyć się z holenderskim fiskusem, pomoc firm podatkowych będzie nieoceniona.

Korzystając z pośrednictwa zewnętrznej firmy, rozliczenie podatku z Holandii będzie prostsze, niż myślisz. W zasadzie musisz jedynie przedstawić kartę podatkową, numer konta bankowego, na który masz otrzymać zwrot podatku i kopię dokumentów osobistych. Firma zewnętrzna zajmie się całą resztą.

Mobile Sliding Menu