Warunki mieszkalne w Holandii

In Praca w Holandii
klucz wsadzony do zamka w drzwiach

Na temat warunków w pracy powstało już bardzo wiele mitów, legend i opowiadań. Doszło już do tego, że po internecie zaczęły krążyć memy o spaniu na euro… euro paletach na magazynie!

Dlatego postanowiliśmy omówić ten temat, żeby pokazać Wam jak naprawdę wyglądają warunki mieszkalne w Holandii oraz od czego są zależne.

Od czego zależą warunki mieszkalne?

W Holandii jest naprawdę sporo agencji pracy, które oferują warunki mieszkalne na wysokim poziomie. Bardzo często są to domki nad jeziorem lub innej przyjemnej okolicy, które posiadają wspólny salon oraz kuchnię, dwie łazienki, schowek i kilka sypialni. Mieszkania te są wyposażone w internet, telewizję, lodówkę, zmywarkę i kuchenkę.

Jednak czasem może się zdarzyć, że trafimy do hotelu robotniczego i będziemy spali w kilkanaście osób w jednym dużym pokoju. Zdarzają się też przypadki, że pracodawca tworzy specjalne kontenery mieszkalne. Z czego zatem wynika ta różnica? I co zrobić, aby mieć fajne warunki mieszkaniowe?

Po pierwsze wybieraj zawsze sprawdzoną agencję pracy. Pracy w Holandii jest naprawdę sporo i jeśli nie ma jej teraz, to będzie za tydzień lub dwa. Nie warto brać czegokolwiek, bo potem będziemy tylko żałować. Trzeba tez pamiętać, że renomowane agencje pracy zrzeszone są w specjalnych niezależnych organizacjach, które kontrolują warunki mieszkalne oferowane przez agencję.

Po drugie nie bój się pytać. Podczas rozmowy zapytaj się o mieszkanie, gdzie się znajduje oraz jak wygląda. Raczej nikt Ci nie pokaże zdjęć – bo po prostu ich nie mają – ale uzyskanie adresu nie powinno być problemem. Wtedy możesz sobie sprawdzić w Google jak wygląda dane miejsce i jakie ma opinie.

Po trzecie, nie bój się zgłaszać problematycznych współlokatorów do Agencji Pracy. Może zdarzyć się sytuacja, że inni lokatorzy będą organizowali imprezy do rana w środku tygodnia i jeżeli nie poinformujesz o tym agencji, to nie będą w stanie Ci pomóc.

Czy Holandia oferuje dobre warunki mieszkalne?

Według nas zdecydowanie tak! Ogólnie mieszkania w Holandii są duże lepsze niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj agencja pracy kwateruje nas w nowym budownictwie, w pełni wyposażonych mieszkaniach lub domkach. Trzeba też pamiętać, że dobre agencje pracy oprócz mieszkania, dają nam także służbowe auto lub rower, abyśmy mogli samodzielnie dojeżdżać do pracy. Takie luksusy, nie są raczej spotykane w innych krajach.

Mobile Sliding Menu