Opieka nad dzieckiem w Holandii

In Dziecko w Holandii

Opieka nad dzieckiem w Holandii może odbywać się w różnoraki sposób i obejmuje dzieci już od okresu niemowlęcego, bo od 10 tygodnia, aż do 12 roku życia.

Au Pair lub niania

Coraz bardziej popularną formą opieki nad dzieckiem staje się Au Pair. Jest to program dla młodych kobiet, które chcą wyjechać za granicę i za tzw. kieszonkowe oraz możliwość mieszkania u konkretnej rodziny, opiekują się ich dzieckiem. Jest to, można powiedzieć, obopólna korzyść, o ile rodzina nie ma problemu z tym, żeby zamieszkała u nich obca osoba. Dziewczyna dostaje nieduże wynagrodzenie, dwa wolne dni w tygodniu, mieszkanie i wyżywienie, a jej praca polega na przeważnie 8-godzinnej opiece nad dzieckiem. Dla rodzin, które bardziej cenią sobie prywatność, zawsze zostaje opcja zwykłej niańki, których ofert nie brakuje. Grunt, żeby znaleźć tę właściwą, zaufaną osobę.

Gastouder, czyli opieka domowa

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych nianiek oraz żłobków jest ceniona przez Holendrów certyfikowana opiekunka, zwana gastouder. Opieka ta polega na tym, że dzieci zostawiane są w domu opiekunki, która ma odpowiednie kwalifikacje do opieki nad dziećmi oraz ukończony kurs pierwszej pomocy. Z racji, że opiekunka ta może przyjmować więcej niż jedno dziecko, tworzy się pewnego rodzaju mini przedszkole, w którym jednak dzieci mogą bawić się z innymi, a jednocześnie łatwiej jest zapanować nad niedużą ilością maluchów. Jeśli chodzi o niemowlęta do 1 roku życia, to u jednej opiekunki może przebywać maksymalnie dwoje dzieci, między 1, a 2 rokiem życia – czworo dzieci, a w wieku 2 do 4 lat – pięcioro dzieci. Godzina kosztuje około 7 euro, a ogromnym plusem ą elastyczne godziny pracy. Zdarza się również, że opiekunki przyjmują dzieci na noc lub w weekendy.

Żłobki

Żłobki w Holandii (kinderdagverblijf) to prywatne placówki, podlegające kontroli państwa, które sprawdza normy, jakie w nich obowiązują. Opiekunowie muszą mieć odpowiednie kwalifikacje oraz na każdego z nich może przypadać od 3 do 8 dzieci. Liczba ta zależy oczywiście od wieku podopiecznych, a granicę wyznacza wiek 4 lat. Dzieci mają zapewnioną tam opiekę oraz realizowanie przystosowanego do ich wieku programu edukacyjnego. Zazwyczaj jednak nie zapewniają wyżywienia – o to muszą indywidualnie zadbać rodzice. Pobyt w holenderskim żłobku to średnio 8 euro za godzinę.

Opieka i edukacja przedszkolna

Z tej opcji korzystają często rodzice, którzy nie pracują (lub przynajmniej jedno z nich) na pełny etat i tym sposobem mogą posyłać dziecko np. kilka razy w tygodniu na parę godzin do tzw. peuteropvang. Głównym celem tego programu jest stopniowe przystosowanie dziecka do rozstania z rodzicami i wejścia w wiek szkolny – w Holandii do szkoły idzie się już w wieku 4 lat. Do peuteropvang uczęszczają dzieci, które ukończyły 2,5 roku. Duży nacisk kładzie się tam również na język niderlandzki oraz na rozwój mowy.

Świetlica pozaszkolna

Świetlice z opieką pozaszkolną, czyli buitenschoolse opvang, to również prywatne placówki. Obejmują opieką dzieci szkolne do lat 12, które według prawa nie powinny zostawać same w domu. Na takie rozwiązanie decydują się rodzice, którzy pracują dłużej niż trwają zajęcia lekcyjne dziecka. Z racji, że świetlice te często znajdują się w innym miejscu niż szkoła, muszą również zadbać o to, by dziecko zostało tam bezpiecznie przetransportowane po lekcjach w szkole. Istnieje również możliwość skorzystania z usług świetlic w okresie wakacyjnym lub w dni wolne od zajęć.

A może po prostu mama?

Bardzo dużo Holenderek decyduje się jednak na pozostanie w domu po urodzeniu dziecka. Urlop macierzyński trwa jedynie 16 tygodni, ale po porodzie maksymalnie można wykorzystać 10 tygodni (6 jest do wykorzystania przed porodem). To zdecydowanie za mało, dlatego też wiele kobiet nie chce swojego niespełna 3-miesięcznego dzieciątka oddać w – bądź co bądź – obce  ręce. Dlatego też wciąż powszechne jest u Holenderek rezygnowanie z pracy – w całości lub ograniczenie etatu. O ile sytuacja materialna im na to pozwala, jest to w powszechnym przekonaniu najlepsze dla nich rozwiązanie.

Mobile Sliding Menu